Ndryshimi mes inspektimeve të "Lumi i Osumit"

49 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 73.139.110.169) dhe riktheu rishikimin 2024683 nga Klein Muçi)
 
{{coord|40.4846|N|19.5131|E|source:wikidata|display=title}}
 
'''Osumi''' është degë kryesore e [[Semani]]t. Është quajtur më parë '''Lumi i Beratit'''. Ai është 161&nbsp;km i gjatë, sipërfaqja ujëmbledhëse është 2.150&nbsp;km<sup>2</sup>, lartësia mesatare 828 m, prurja mesatare shumëvjeçare 32,5 m<sup>3</sup>/s dhe rrjedhje të pakta prej 17,5 l/s/km<sup>2</sup>. Uji ka mineralizim mesatar prej 345&nbsp;mg/l<ref>(KMM/CEP, 1995-1996 ; AKM/NEA, 1997-1998).</ref>.
 
Osumi kalon në zemër të qytetit të Beratit. Në fund të rrjedhës së tij bashkohet me lumin Devoll ku bashkë krijojnë lumin Seman.