Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Brodit"

158 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Brodska Reka")
 
vNo edit summary
'''Lumi i Brodit''' është një lumë i vogël i cili gjendet në fshatin [[Brodi (Sharr)|Brod (Komuna e Sharrit)]] dhe paraqet një degë të [[Lumi i Plavës|Lumit të Plavës]]. Në lumin e Brodit, që nga viti 1956 është ndërtuar hidrocentrali “Dikanca”. Ky hidrocentral edhe pse ka funksionuar me kapacitet të vogël, megjithatë kishte një rol të veçantë për faktin se kishte ndikuar në elektrifikimin e kësajterritorit komunetë [[Komuna e Sharrit|Komunës së Sharrit (Dragashit)]] qysh nga viti 1965.
 
== Shih edhe ==
* [[Hidrografia e Kosovës]]
* [[Lista e lumenjve në Kosovë]]
 
<references>
<ref name="gn788671">[{{Geonameslink|gnid=788671|name=brodska%20reka}} Brodska Reka] sa [{{Geonamesabout}} Geonames.org (cc-by)]; post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23</ref>
</references>
[[Kategoria:Lumenj në Kosovë]]