Dallime mes rishikimeve të "Zeqerija"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
 
'''Zeqerijau''', Alejhi selam, është [[pejgamberi]]. [[Allahu]] ia kishte dhuruar Jahjane edhepse vet ishte i shtyer ne moshe dhe gruan e kishte sterile.
 
Allahu, subhanehu ve teala, ia dha profetine dhe e beri kujdestar te [[Merjemja|Merjemes]]. Ishte zdrukthëtar. Kerkoi nga Allahu argument ndersa Allahi i tha" ا Shenja jote është se, (duke qenë shëndoshë e mirë), nuk do të mund t'u flasesh njerëzve tri net (e tri ditë)”. ([([Surja Merjeme|Merjem 10]]) Poashtu thote Allahu, subhanehu ve teala, "ِيّاً (ky është) Përkujtim i mëshirës së Zotit tënd ndaj robit të vet Zeqeriait,".( Merjem 2).
 
{{Profetët në Kuran}}