Dallime mes rishikimeve të "Lumi i Nerodimës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(U kthye versioni 1930709 i bërë nga 84.22.42.160 (diskutimet))
Etiketa: Undo
vNo edit summary
[[File:Musli Berisha, Bifurkacioni ne Ferizaj,.jpg|thumb|Bifurkacioni i lumit Nerodime]]
'''Lumi Nerodimë''' është lum në [[Kosovë]] i cili buron në Malin Nerodimës dhe diku afër [[Kaçaniku]]t derdhet në [[Lumi Lepenc|Lepenc]]. Nerodimja njihet në literaturën gjeografike për [[Bifurkacioni|bigëzimin]] ([[Bifurkacioni]]n).
 
Në të është ngritur një digë, e cila e bënë të mundshme rrjedhën e një pjese të ujit në drejtim të [[Sitnica|Sitnicës]], e tjetra pjesë në lumen Lepenc. Ky fenomen gjeografik është plotësisht natyral dhe meriton të përmendet dhe të shënohet, sepse bifurkacionet në botë janë të rralla e në kontinentin tonë ky fenomen është i vetmi. Ky lum i quajtur Nerodime është i ndarë në dy pjesë.
 
 
Nerodimë është e gjatë 41 km, ndërsa sipërfaqja e pellgut arrin 228 km² dhe i sjellë Lepencit mesatarisht 2,1 m³/s ujë.
 
== Shih edhe ==
* [[Bifurkacioni]]
* [[Bifurkacioni i lumit të Nerodimës|Bifurkacioni i Nerodimës]]
* [[Lumi i Lepencit]]
* [[Hidrografia e Kosovës]]
* [[Lista e lumenjve në Kosovë]]
 
== Lidhje të jashtme ==
{{CommonsCat|Nerodimka (river)}}
* [http://tours-tv.com/en/Nerodime-River-Bifurcation The video showing the phenomena]
 
{{KO-gjeo-cung}}