Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhek London"

No change in size ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
'''Jack London''', [[sq.]]: '''Xhek London''' (pseudonim i ''John Griffith Chaney London'', [[1876]]-[[1916]]) ishte [[shkrimtar]] i shquar [[amerikanët|amerikan]] i fillimit të [[shekulli XX|shek. XX]].
 
NgreneU lind në [[San Francisco]], [[Kaliforni]], më [[12 janar]] [[1846]], ai, sipas disa biografëve ishte biri i paligjshëm i një [[astrolog]]u ambulant [[irlandezët|irlandez]] i cili nuk e njohu asgjëherë. E ëma, '''''[[Flora Wellman]]''''', e bija e një [[shpikës]]i nga ''[[Ohio]]'', kur ai ishte akoma 8 muajsh u martua me një fshatar të ve. ''Jack'' (Xheku), u rrit prej nënës së tij dhe njerkut, ''John London'' (Xhon London) nga i cili mori dhe mbiemrin që përdori përgjithmonë.
 
Mbaroi shkollën fillore më [[1889]] dhe në pak vite ndërroi dhe kreu shumë lloj punësh shpesh dhe jolegale në molet e ''[[Oaklandi]]t'' dhe rrugët e [[San Francisko]]s. Shumë shpejt u gjend i përzier me shoqëri kondrabandistësh dhe hajdutësh. Punoi si llustraxhi, si gazetashitës trotuaresh, si gjuetar [[foka]]sh dhe si marinar në anije [[balena]]sh.