Ndryshimi mes inspektimeve të "Dorëzonja"

70 bytes added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Dorëzonja''' njihet edhe si '''laverdhë''' dhe '''lule maji'''. Lloj bime kacavjerrëse e gjinisë ''Lonicera'' dhe familjes ''Caprifoliaceae''. Rritet në pjesën më të madhe t...)
 
'''Dorëzonja''' njihet edhe si '''laverdhë''' dhe '''lule maji'''. Lloj bime kacavjerrëse e gjinisë ''Lonicera'' dhe familjes ''Caprifoliaceae''. Rritet në pjesën më të madhe të Evropës, në Turqi, Kaukaz dhe Afrikën Veriore. Ka lule me aromë të këndshme me ngjyrë të verdhë, të bardhë e rozë.
[[Skeda:European honeysuckle 800.jpg|parapamje|Lulet e dorëzonjës]]