Ndryshimi mes inspektimeve të "Lisër"

109 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Bimë aromatike e familjes ''Lamiaceae'' që rritet në pjesën më të madhe të Shqipërisë, dhe gjithashtu kultivohet. Përdoret gjerësisht në kuzhinë, si gjethet e saj të thar...)
 
 
[[Skeda:Lisën.jpg|parapamje|Lisra, bimë aromatike e përhapur në pjesën më të madhe të Shqipërisë]]
Bimë aromatike e familjes ''Lamiaceae'' që rritet në pjesën më të madhe të Shqipërisë, dhe gjithashtu kultivohet. Përdoret gjerësisht në kuzhinë, si gjethet e saj të thara ashtu dhe vaji i nxjerrë nga bima. Bima ka lule me ngjyrë rozë dhe rritet në tufa në formë të rrumbullakëta, jo shumë të ngritura nga toka.