Ndryshimi mes inspektimeve të "Historia e Ballkanit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "History of the Balkans")
 
 
=== Lufta e Dytë Botërore ===
[[File:Balkan_boundary_changes_1938_to_1941.jpg|parapamje|400x400px|lidhje=Special:FilePath/Balkan_boundary_changes_1938_to_1941.jpg]]
Lufta e Dytë Botërore në Ballkan filloi nga përpjekjet italiane për të krijuar një [[ Perandori italiane |perandori italiane]]. Ata pushtuan Shqipërinë në 1939 dhe e aneksuan pas vetëm një javë në [[Mbretëria e Italisë|Mbretërinë e Italisë]]. Pastaj kërkuan që Greqia të dorëzohej në tetor 1940. Sidoqoftë, kundërshtia e kryeministrit grek Metaxas më 28 tetor 1940, filloi luftën Greko-Italiane. Pas shtatë muajsh luftimesh të vështira, me disa nga fitoret e para të Aleatëve dhe me italianët që humbën gati një të tretën e Shqipërisë, Gjermania ndërhyri për të shpëtuar aleatin e saj. Më 1941, gjermanët pushtuan Jugosllavinë me forcat që përdorën më vonë kundër Bashkimit Sovjetik.
 
 
Përndjekje fetare u zhvilluan në Bullgari, të drejtuara kundër kishave të krishtera ortodokse, katolike dhe protestante, si dhe myslimanëve, hebrenjve dhe të tjerëve në vend. Antagonizmi midis shtetit komunist dhe [[ Kisha Ortodokse Bullgare |Kishës Ortodokse Bullgare]] u lehtësua disi pasi [[Todor Zhivkov]] u bë udhëheqësi i [[ Partia Komuniste Bullgare |Partisë Komuniste Bullgare]] në 1956. Zhivkov madje përdori Kishën Ortodokse Bullgare për qëllimet e politikave të tij.  
<sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" data-ve-ignore="true" style="white-space:nowrap;">&#x5B; ''[[Wikipedia:Citim i duhur|<span title="This claim needs references to reliable sources. (May 2011)">citimi i nevojshëm</span>]]'' &#x5D;</sup>
 
=== Post-Komunizmi ===
[[Kategoria:Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv]]
[[Kategoria:Faqe me përkthime të pashqyrtuara]]
<references />
[[Kategoria:Historia e Ballkanit]]
[[Kategoria:Evropa Juglindore]]
[[Kategoria:Ballkani]]
[[Kategoria:Histori]]