Ndryshimi mes inspektimeve të "Shkenca fiktive"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Science fiction")
{{merge|Fantashkenca}}
 
'''Fantashkenca''' (e quajtur ndryshe në anglisht '''sci-fi''' ose thjesht '''SF''' ) është një [[Zhanri|zhanër]] trillimesh spekulative që zakonisht merret me koncepte [[Imagjinata|imagjinare]] dhe [[E ardhmja|futuristike]], si [[shkenca]] dhe [[teknologjia]] e avancuar, eksplorimin e hapësirës, [[Udhëtimi në kohë|udhëtimin në kohë]], universet paralele dhe jetën jashtëtokësore .Është quajtur " [[letërsia]] e [[Idea|ideve]] ", dhe shpeshherë eksploron pasojat e mundshme të [[Inovacioni|inovacioneve shkencore, sociale dhe teknologjike]].
 
16

edits