Ndryshimi mes inspektimeve të "Elateia"

22 bytes added ,  4 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Nesdnaschom zhvendosi faqen Elateia (Phokis) tek Elateia)
v
 
'''Elateia''' ({{ELSalt|Ἐλάτεια}}) ka qene në Greqine e lashtë qytet dhe krahas DelphiDelfi -t më i rëndësishmi në rajonin e Phocis.<ref>[[Straboni|Strabo,]] 9, 2, 19, f. 407; 9, 3, 2, fq. 418; [[Pausania|Pausanias,]] 10, 34, 1f.</ref> Ai ishte në dalje të rruges nga Thermopilet[[Termopile|Thermopile]]<nowiki/>t , në luginën pjellore të lumit Kephisos, dhe ka kontrolluar rrugë të rëndësishme në Jug të Greqisë. Prandaj, ai ka luajtur në kohë luftrash ne menyre te përsëritur një rol të rëndësishëm strategjik.
 
Më poshtë Elateia jane gjetur mbetje te rëndësishme te vendbanimeve [[Neoliti|të Neolitike]] , si dhe të shumta nga varret eperiudhes e mikenase. Nga gjetjet mund të konkludohet se berthama e qytetit eshte e periudhës praklasike. Ketij lulëzimi do ti kete ardhur fundi dikur ndaj dhe [[Homeri|Homer]] nuk e përmend Elateia në katalogun e tij te qyteteve phokike.
1.070

edits