Dallime mes rishikimeve të "Aqif Blyta"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(plotsim me referenca)
vNo edit summary
| çmime =
}}
'''Aqif Blyta''' i njohur edhe me mbiemrin '''HaxhiahmetoviqHaxhiahmeti''' ose nga populli '''Aqif Efendia''' ([[Pazari i Ri]], [[1887]] - 21 janar [[1945]]) ka qenë një politikan shqiptar i Sanxhakut mes dy luftërave botërore dhe [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]].<ref>Azizi, Ismet (2019) Aqif Blyta: Kolosi i Pazarit të Ri, Logos-A, Shkup,ISBN 978-9989-58-782-5 faq 49.
</ref>
 
== Biografia ==
U lind në Novi Pazar më 1887, i biri i Eminit dhe Jaldëzës, familja ishte me prejardhje nga [[Gjakova]] dhe njiheshin me emrin e të gjyshit Ahmetit që kishte qenë [[haxhì]] (Haxhiahmeti, Haxhiahmetoviq). Dhjetë vjeç shkoi në [[Izmiri|Izmir]], ku vazhdoi shkollimin në ''[[Ryzhdie|ryzhdijen]]'' e vendit.
 
U regjistrua dhe u diplomua në Akademinë Ushtarake në [[Manastiri (qytet)|Manastir]], prej ku doli me gradën nëntoger. Më 1913 shkoi në [[Turqia|Turqi]], ku e gjeti [[Lufta e Parë Botërore]]. Si oficer aktiv në gradën e kapitenit, luftoi në [[Ushtria osmane|ushtrinë osmane]] gjatë luftës. Sipas Zhivkoviq, fitoi Kryqin e hekurt gjerman të klasës së dytë për trimëri".<ref> Azizi. I. Aqif Blyta – Figurë kryesore e organizatës Xhemijeti dhe rezistencës së saj kundër kolonizimit (Konferencë shkencore mbajtur më 17.12.2017, Shkup) 20 SCUPI , Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve- Shkup, Vëllimi 20 – 2018 fq. 145</ref>[[Skeda:Acif efendija.JPG|thumb|250px|Aqif Blyta me babain Emin Blyta|alt=|majtas]]Verën e 1919 u kthye në vendlindje, ku u martua me Mahijen e Halit Komanit, po nga Gjakova.<ref>http://gazetadielli.com/aqif-efendi-bluta-sinonim-i-burerise-shqiptare/</ref> Mori pjesë në Shkup në Kongresin themelues të organizatës ”Xhemiet” (Bashkimi). U shqua si aktivist i asaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Më 1920 u zgjodh kryetar i bashkisë së Pazarit të Ri. Pasi që nuk pranuan të jenë nën diktatin e mbretit Aleksandër dhe të Nikolla Pashiqit, Xhemijetit në vitin 1924 iu ndalua veprimtaria.<ref>{{Cite web |url=http://gazetakritika.com/Forumi/index.php?itemid=7624#sthash.r5FxXbLu.dpuf |title=Kopje e arkivuar |accessdate=10 mars 2015 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160304230725/http://gazetakritika.com/Forumi/index.php?itemid=7624#sthash.r5FxXbLu.dpuf |archivedate=4 mars 2016 |url-status=dead }}</ref><ref>http://www.mesazhi.com/new/?p=53095</ref>