Ndryshimi mes inspektimeve të "Ibrahimi"

1 byte removed ,  5 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Ibrahim (Abraham)1.png|parapamje|160x160px|Kaligrafi arabe e emrit të Ibrahimit]]
'''Ibrahimi''' ([[Arabishtja|arabisht]]: إبراهيم ''ʾIbrāhīm'') është, sipas fesë [[Islami|islame]], është i dërguar i [[Zoti]]t ([[Allahu]]).<ref>[[Kuran]] 87:19</ref><ref name="bbc">{{cite news|last=Siddiqui|first=Mona|authorlink=Mona Siddiqui|title=Ibrahim – the Muslim view of Abraham|url=http://www.bbc.co.uk/religion/religions/islam/history/ibrahim.shtml|work=Religions|publisher=BBC|accessdate=3 February 2013|language=en}}</ref> Ibrahimi, i njohur si [[Abrahami]] në [[Bibla|Biblën]] [[Jahudizmi|hebraike]], luan një rol të rëndësishëm si një shembull i besimit në [[Jahudizmi|Jahudizëm]], [[Krishterimi|Krishterim]] dhe [[Myslimanizmi|Islam]]. Sipas [[Myslimani|myslimanëve]], Ibrahimi i ka plotësuar të gjitha urdhërat dhe sprovat me të cilat Zoti e sprovoi atë gjatë gjithë jetës së tij. Për shkak të besimit të tij të palëkundshëm në Zot, Ibrahimit Zoti ja premtoj të jetë udhëheqësi i të gjithë popujve të botës.<ref name="q2s124">[[Kuran]] 2:124</ref> [[Kurani]] e lavdëron Ibrahimin si model, si shembull e si të bindur, dhe jo si një idhujtar.<ref>Kuran 16:120</ref> [[Festat Islame|Festa e shenjtë islame]] e [[Kurban Bajrami|Kurban Bajramit]] festohet në kujtim të trimërisë së Ibrahimit, dhe myslimanët kryejn [[haxhi]]n për të bërë nderime në [[Qabeja|Qabe]], të cilën besojnë se e ngriti Ibrahimi.<ref>''Concise Encyclopedia of Islam'', C. Glasse, ''Kaaba''</ref>
 
== Shiko dhe ==