Ndryshimi mes inspektimeve të "Valët e detit"

40 bytes removed ,  5 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 80.90.92.103 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.226.90.28.
v (U kthyen ndryshimet e 80.90.92.103 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.226.90.28.)
Etiketa: Rollback
'''Valët e detit''' shkaktohen nga veprimi i faktorëve të jashtëm, përkatësisht nga erërat,të cilat prishin ekulibrin e pasqyrës së detit dhe i detyrojnë thërmijat e ujit të lëvizin. Vetite e valës varen nga shpejtësia e erës, zgjatja e saj, si dhe sipërfaqja dhe thellësia e detit ku formohen valët. Ato zakonisht arrijnë lartësinë deri në 4 m dhe gjatësi prej afro 100 m. Valët e larta shkaktohen nga erëra të fuqishme që kanë drejtim të qëndrueshëm. Detarët kanë shënuar valët me lartësi deri 34 m, mirëpo ato rrallë tejkalojnë lartësinë më të madhe se 15 m. Në detin Adriatik lartësia më e madhe e valëve arrin deri në 10 m.Kështu ndodh në shumicën e rasteve ne Paqësor:Ndodhin cuname që përmbytin pothuajse gjithçka.jane shume vari trrapse a kupto
kok loqe
 
Keto info