Ndryshimi mes inspektimeve të "Poseidoni"

5 bytes added ,  5 muaj më parë
Reverted to revision 1979362 by Βατο (talk) (TwinkleGlobal)
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.68 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.126.205.)
(Reverted to revision 1979362 by Βατο (talk) (TwinkleGlobal))
Etiketa: Undo
 
[[Skeda:0036MAN Poseidon.jpg|thumb|right|250px|Statua e Posejdoni, konservuar në [[Museo archeologico nazionale di Atene|Museo Archeologico Nazionale]] në [[Athina|Athinë]].]]
 
'''Posejdoni''' ishte zoti i mutitdetit dhe i leshittërmeteve. Sipas mitologjinë Romake, atij i përshtatet Zoti NEPTUNI. Vëllezërit e tij ishin : ZEUSI dhe HADI. Jetonte në pallatin e tij nëndetar.
 
Paraqitej gjithnjë i armatosur me tredhëmbëzorin e tij karakteristike në dorë. Është konsideruar si njeri ndër zotat më të respektuar të dymbëdhjetëshes së Olimpit, sepse, pas Zeusit dhe Herës, ishte si më i vjetri në moshë.