Ndryshimi mes inspektimeve të "Sulejmani I"

36 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 37.160.94.197 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ardit skendi.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 37.160.94.197 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ardit skendi.)
Etiketa: Rollback
[[Ibrahim Pashë Pargaliu]] ishte një shok i ngushtë i Sylejmanit që nga vegjëlia e tyre. Ibrahim ishte me prejardhje greke nga Parga e Epirit , i cili është sjellur në pallatin Topkapi me anë te sistemin devsirme. Në fillim Sylejmani e emëroi atë si përgjegjës së dhomës mbretërore gjer në vitin 1523 kur Ibrahimi u emërua si vezir i lartë dhe si komandant suprem i ushtrisë. Poashtu ai u emërua edhe si bejlerbej i Rumelisë duke i dhënë kështu atij pushtet edhe në Evropë. Duke u bërë si figurë e rëndësishme përgjatë 13 viteve si vezir ai krijoi edhe armiq të cilët punonin kundër tij. Shkuhet se gjatë luftës me safavidët , Ibrahimi shpalli vetën "serasker sulltan" pas pushtimit të Tebrizit nga ana e tij , mirëpo ky veprim ishte parë si ofendim për sulltanin.
[[Skeda:Paragli Ibrahim pasa.jpg|parapamje|276x276px|Ibrahim pashë Pargaliu]]
Duke parë armiqësinë mes Ibrahimit dhe ministrit të financave Iskender Çelebi ku ky i fundit si pasojë e intrigave të Ibrahimit edhe u ekzekutua gjatë ekspeditës ushtarake kundër safavidëve.Kto edhe shumë ngjarje të tjera ia prishën besimin Sylejmanit karshi Ibrahimit dhe më 15 mars 1536 me urdhër të sulltanit Ibrahimi u ekzekutua.Ibrahim pasha ishte shqiptar jo grek
 
=== Trashëgimi i fronit (1559-1566) ===