Ndryshimi mes inspektimeve të "Martin Luther King"

Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 193.187.100.91 dhe Kevin Begaj) dhe riktheu rishikimin 2079724 nga InternetArchiveBot
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 193.187.100.91 dhe Kevin Begaj) dhe riktheu rishikimin 2079724 nga InternetArchiveBot)
'''Martin Luther King, Jr.''' ([[15 janar]] [[1929]] - [[4 prill]] [[1968]]) ishte një [[amerikan]] [[Prift protestant|klerik]], aktivist dhe udhëheqës i shquar i [[Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)|Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane]].
 
Trashëgimia e tij kryesorekryesor ishte për të siguruar përparimin në [[Të drejtat civile dhe politike|të drejtat civile]] në [[Shtetet e Bashkuara]], dhe ai është bërë një ikonë e të drejtave të njeriut : King njihet si një martir prejnga dy kishave të krishtera <ref name = MARTYR>The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the [[Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America)]], and [[Calendar of Saints (Lutheran)]]. (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.</ref>.
 
Një ministër baptist, King u bë një veprimtar i të drejtave civile në fillim të karrierës së tij<ref>Lischer, Richard. (2001). [http://books.google.com/books?id=xFt5f9MsuMoC&pg=PP14&dq=martin+luther+king+sermon&client=firefox-a#PPA3,M1 ''The Preacher King,'' p. 3.]</ref>. Ai drejtoi [[Montgomery Bus Boycott]] më 1955 dhe ndihmoj themelimin e [[Southern Christian Leadership Conference]] më 1957, ku shërbeu si kryetar i parë.
 
== Jeta në rini ==
 
Martin Luther King, Jr., lindi më [[15 janar]] [[1929]], në [[Atlanta]], [[Georgia]]. Ai ishte biri i [[Martin Luther King, Sr.]] dhe [[Alberta Williams King]]<ref>{{cite book|title=All Deliberate Speed: Reflections on the First Half Century of Brown v. Board of Education|publisher=W.W. Norton & Company|pages=138|last=Ogletree|first=Charles J.|isbn=0393058972|year=2004}}</ref>. Babai i King ka lindur në "Michael King" dhe Martin Luther King, Jr., u emërua fillimisht "Michael King, Jr.", derisa familja udhëtoi në Evropë në 1934 dhe vizitoi Gjermanin. Babai i tij i ndryshoj për dy emrat e tyre për nder të liderit [[gjerman]] protestant [[Martin Luther]].<ref>{{cite book|title=Martin Luther King, Jr.|last=Ling|first=Peter J.|pages=11|publisher=Routledge|year=2002|isbn=0415216648}}</ref> Ai kishte një motër më të vjetër, [[Christine King Farris|Willie Christine King]], dhe një vëlla më të vogël, [[Alfred Daniel Williams King]].<ref>{{cite book|author1=Martin Luther King, Jr.|author2=Clayborne Carson|author3=Peter Holloran|author4=Ralph Luker|author5=Penny A. Russell|title=The papers of Martin Luther King, Jr.|publisher=University of California Press|year=1992|isbn=0520079507|pages=76}}</ref>