Ndryshimi mes inspektimeve të "Monarkia romake"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Roman Kingdom")
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
 
{{Shtet historik|EMRI_SHQIP=Mbretëria Romake|VITI_KRIJIMI=753 pr.K|VITI_SHPËRBËRJA=509 pr.K|HARTA=Platner - Ancient Rome city growth.jpg|STEMA_FIGURA=Capitoline Wolf of Roman Kingdom.svg|GJUHË_TË_FOLURA=Latinishte e vjetër|FORMA_QEVERISJES=Monarki zgjedhëse/elektive|kryetari1=asdad}} '''Mbretëria Romake''', e përmendur edhe si '''monarkia Romake''', ose '''periudha mbretërore e Romës së lashtë''', ishte periudha më e hershme e [[Roma e lashtë|historisë Romake]], kur qyteti dhe territori i tij qeveriseshin nga mbretërit.
'''Mbretëria Romake''', e përmendur edhe si '''monarkia Romake''', ose '''periudha mbretërore e Romës së lashtë''', ishte periudha më e hershme e [[Roma e lashtë|historisë Romake]], kur qyteti dhe territori i tij qeveriseshin nga mbretërit.
 
Pak është e sigurt për historinë e mbretërisë, pasi asnjë dokument dhe pak mbishkrime nga koha e mbretërve kanë mbijetuar, dhe tregimet e kësaj periudhe të shkruar gjatë [[Republika Romake|Republikës]] dhe [[Perandoria Romake|Perandorisë]] mendohet se bazohen në gojëdhëna. Sipas këtyre legjendave, Mbretëria Romake nisi me [[ Themelimi i Romës |themelimin]] e qytetit ''rreth vitit'' 753 para Krishtit, me vendbanimet përreth [[ Palatine Hill |Kodrës Palatine]] përgjatë lumit [[ Tiber |Tiber]] në qendër të [[Italia|Italisë]], dhe përfundoi me [[ Përmbysja e monarkisë Romake |përmbysjen e mbretërve]] dhe krijimin e Republikës ''rreth vitit'' 509 para Krishtit.