Dallime mes rishikimeve të "Flamuri"

76 bytes added ,  3 vjet më parë
Xhamajka e ka flamurin e vetme qe nuk ka nga ngjyrat:te kuqe,blu dhe bardh
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 82.114.78.66) dhe riktheu rishikimin 1368300 nga EmausBot)
(Xhamajka e ka flamurin e vetme qe nuk ka nga ngjyrat:te kuqe,blu dhe bardh)
'''Flamuri''' është një copë pëlhure, i cili shpesh valëvitet nga një shkop dhe përdoret kryesisht për të identifikuar ose sinjalizuar dikë ose diçka [[simbolikisht]]. Termi ''flamur'' përdoret edhe për t'iu referuar dizajnit grafik të një flamuri.
 
Flamujt e parë përdoreshin për koordinime ushtarake në fushëbetejë kurse tani flamujt kanë evoluar në një mjet kryesor për identifikim dhe sinjalizim, që përdoret në ambiente ku komunikimi ose trafiku është sfidues (si për shembull ambientet detare ku përdoret [[Flamuri Semafor]]). Flamujt kombëtarë janë simbole patriotike të secilit vend. Këta flamuj kanë interpretime të ndryshme, shpesh përdoren në asocime ushtarake për shkak të përdorimit ushtarak origjinal dhe të vazhdueshëm të tyre. Flamujt përdoren edhe në [[marketing]], në përdorime dekorative etj. Studimi i flamujve njihet si [[veksillologji]], nga fjala [[latinisht|latine]] ''vexillum'' që do të thotë flamur ose banderolë.Xhamajka e ka flamurin e vetme qe nuk ka nga ngjyrat:te kuqe ,blu dhe bardh.
== Flamuri për ushtrinë ==
Në rradhët e forcave ushtarake flamuri zë vendin më të rendësishëm, ai mbrohet me çdo kusht. Humbja e flamurit nënkupton humbjen e luftës dhe kapitullimin e kështjellës, qytetit apo vendit.