Dallime mes rishikimeve të "Vesa Luma"

No change in size ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthye versioni 2063962 i bërë nga 46.99.95.226 (diskutimet))
Etiketa: Undo
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| titulli =
| emri i vërtetë =
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha/Femër|1211|5|1986}} <ref>[http://www.teksteshqip.com/bio.php?aid=272 Teksteshqip.com]</ref>
| vdekja =
| vite aktiv =
 
Vesa Luma ka lindur me date 0611.05.1986 ne Prishtine,nga nje familje intelektualesh.Pasionin dhe talentin e ka te trasheguar nga nena e saj,ndersa per here te pare ka kenduar ne moshen 5 vjecare ne "Akordet e Kosoves| bashke me grupin per femije "Xixellonjat",duke e filluar keshtu mbare karrieren e saj solistike. Vesa ka mbaruar shkollen e ulet te muzikes per flaut,ndersa ka vazhduar shkollen e mesme te muzikes "Prenk Jakova" ne Prishtine ,dega e solo kendimit.Ndersa eshte diplomuar ne Univerzitetin AAB (dega komunikim masiv dhe gazetari). Te njejten kohe Vesa ka punuar rreth 7 vite ne mediumin publik RTK si gazetare - prezantuese.
Talenti i saj per muzike eshte vecuar gjate audicionit shume te njohur shqiptare "Ethet e se premtes mbrema" ku Vesa arriti te jete finaliste e ketij spektakli,fale talentit dhe zerit te saj shume te vleresuar nga kompozitoret dhe muzicientet me te njohur ne Shqipëri Pas ketij suksesi ajo ka vazhuar karrieren e saj solistike,shume te sukseshme duke rrembyer shume cmime ne festivalet me te njohura shqiptare dhe duke u dekoruar me shume epitete. Vesa Luma perveq koncerteve te shumta te saja solistike, ka qene pjesemarrse e cdo koncerti humanitare ne Kosove ndaj dhe eshte shpallur nga Ministria e Kultures (Departamenti I Rinise) si “Ambasadore e Vullnetit te Mire”.Fale talentit ,personaliteti te thjesht dhe punes se saj te madhe, Vesa Luma eshte gjithashtu imazh publicitar i dy kompanive me te medha ne Kosove dhe Shqipëri ,Ipko- Digital.
"Dancing with the stars" ishte sukses tjeter i Veses,duke u shquar keshtu nga juria e ketij eventi dhe publiku edhe si nje balerine shume e talentuar.
Anonymous user