Ndryshimi mes inspektimeve të "Mushkëria"

46 bytes removed ,  10 muaj më parë
rrok stars
(Refuzoi 11 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 95.107.166.218, 37.26.83.26, 178.175.29.39, OLSIRES dhe 79.98.112.12) dhe riktheu rishikimin 1942040 nga Jarash)
(rrok stars)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Mushkëritë''' ([[lat.]] '''Pulmo''', -onis m.) janë organe të frymëmarrjes. Në trupin e njeriut janë dy mushkëri e djathta dhe e majta. Në anën e majtë ndahen në dy pulmonarë dhe në anën e djathtë në tre pulmonarë. Mushkëritë nuk përmbajnë [[muskuj]]. [[Ajri]] lëvizet prej muskujve ndërmjet [[brinjë]]ve dhe muskulit të [[diafragma|diafragmës]]. Mushkëritë janë të mbështjellura me mbështjellës shumë të hollë e cila quhet [[pleura]].
 
== Mushkëritë tek shtazët dhe shpezët ==
 
== Ndërtimi i mushkërive të njeriut ==
Anonymous user