Ndryshimi mes inspektimeve të "Dispne"

1.171 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
Artikulli egziston
(dyspnea eshte mungesa e ajrit)
 
v (Artikulli egziston)
Etiketa: Ridrejtim i ri
 
#RIDREJTO [[Dispnea]]
Dyspnea (dispne), e njohur edhe si mbarimi i urisë së ajrit, është ndjenja e të mos qenit në gjendje të marrë frymë mirë.
 
Dyspnea është një simptomë që shfaqet pas një numri shumë të lartë të patologjive, të afta për të përfshirë sisteme të ndryshme. Në disa raste, dispnea është një ngjarje fiziologjike, si gjatë aktivitetit fizik intensiv, në momentet e agjitacionit ose në muajt e fundit të shtatëzanisë; bëhet patologjike nëse ndodh pas aktiviteteve të zakonshme ditore, siç janë ngjitja e shkallëve apo edhe në pushim.
 
Konsiderohet gjithashtu dispne e rëndë patologjike që shfaqet në një kohë të shkurtër, si dhe madje edhe dispne të butë që vazhdon për periudha të gjata.
 
Në 90% të rasteve, patologjitë që shkaktojnë këtë simptomë janë të natyrshme
 
sëmundje të mushkërive të tilla si astma, pneumonia dhe infeksione të tjera të traktit respirator, sëmundje kronike obstruktive pulmonare (COPD), emboli pulmonare,
 
kardiogjene, siç është infarkti i miokardit dhe dështimi kongjestiv i zemrës.
 
Dispnea gjithashtu mund të ketë origjinë psikogjene, si në rastin e çrregullimit të panikut dhe ankthit.