Dallime mes rishikimeve të "Biçikleta"

1 byte added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
# [[Skeda:GT Avalanche Albania.jpg|parapamje]]'''Biçikleta.''' është një cikël pedal-ngasës, një mjet lëvizës makine me dy rrota te bashkangjitura ne një kornizë, njëri pas tjetrit. Një person i cili e nget quhet çiklist.
#Është një cikël pedal-ngasës, një mjet lëvizës makine me dy rrota te bashkangjitura ne një kornizë, njëri pas tjetrit. Një person i cili e nget quhet çiklist.
 
Biçikletat u futën në shekullin e 19 dhe tani numri i tyre është rreth një milion në mbarë botën, dy herë më shumë sesa automobilat. Ata janë mjetet kryesore të transportit në shumë rajone. Ato gjithashtu ofrojnë një formë të rekreativitetit popullor, dhe të jenë te përshtatur për të tilla përdoren si lodra për fëmijë, të rriturit e përdorin ne palestër,përdorime ushtarake dhe policore, ndërlidhës shërbimesh sportive dhe konkurrues.
21

edits