Ndryshimi mes inspektimeve të "Bora Bora"

2 bytes added ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.189.195) dhe riktheu rishikimin 1786855 nga Bora shehu)
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Boraboraluft_edited3.jpg|parapamje|450px]]
 
'''Bora Bora'''
'''Bora Bora''' është një ishull në grupin e ishujve Leeward të Shoqërisë se Ishujve në Polinezinë franceze, një kolektivitet jashtë France në Oqeanin Paqësor. Ishulli ndodhet rreth 230 km në veriperëndim të Papeete. Është i rrethuar nga një lagunë dhe një gumë që shërben si pengesë. Në qendër të ishullit janë mbetjet e një vullkani të shuar me dy maja, malin Pahia dhe malin Otemanu, pika më e lartë deri 727 metra. Emri origjinal i ishullit në gjuhën Tahitiane mund të jetë më mirë te tregohet si Pora Pora, që ka kuptimin e "I linduri i Parë”. Një përkthim i hershem i gjetur në dosjet e shekullit të 18-të dhe shekullit të 19, është Bolabolla ose Bollabolla.
 
'''Bora Bora''' ështëËshtë një ishull në grupin e ishujve Leeward të Shoqërisë se Ishujve në Polinezinë franceze, një kolektivitet jashtë France në Oqeanin Paqësor. Ishulli ndodhet rreth 230 km në veriperëndim të Papeete. Është i rrethuar nga një lagunë dhe një gumë që shërben si pengesë. Në qendër të ishullit janë mbetjet e një vullkani të shuar me dy maja, malin Pahia dhe malin Otemanu, pika më e lartë deri 727 metra. Emri origjinal i ishullit në gjuhën Tahitiane mund të jetë më mirë te tregohet si Pora Pora, që ka kuptimin e "I linduri i Parë”. Një përkthim i hershem i gjetur në dosjet e shekullit të 18-të dhe shekullit të 19, është Bolabolla ose Bollabolla.
 
Kolonia më e madhe, Vaitape është në anën perëndimore të ishullit, përballë kanali kryesor në lagunës. Produkte të ishullit janë të kufizuara kryesisht ato që mund të merren nga deti dhe drurët e kokosit, të cilat ishin historikisht me rëndësi ekonomike për Copren. Gjatë regjistrimeve të muajit gusht 2007, popullsia në ishull ishte rreth 8.880 njerëz.
21

edits