Ndryshimi mes inspektimeve të "Rita Ora"

29.749 bytes removed ,  8 muaj më parë
v
Heqja e materialit te teperm
v (U kthye versioni 2101106 i bërë nga Tiimiii (diskutimet))
Etiketa: Undo
v (Heqja e materialit te teperm)
Në janar 2014, [[Adidas]] njoftoi një bashkëpunim projektues me Ritën për markën e tyre, [[Adidas Originals]].<ref>Wilson, Gaby (25 Janar 2014). [http://style.mtv.com/2014/01/15/rita-ora-adidas-originals-collaboration/ Adidas konfirmoi bashkëpunimin Rita Ora për vjeshtë / dimër 2014] MTV. Marrë 8 maj 2014.</ref> Gjithashtu në vitin 2014, kënga ''[[I Will Never Let You Down ( këngë e Rita Ores )|I Will Never Let You Down]]'' arriti numrin katër në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ajo u shfaq në teken "[[Black Widow ( këngë e Rita Ores )|''Black Widow'']] " të Iggy Azalea, e cila arriti numrin pesë në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Mbretërine e Bashkuar]] dhe [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]]. Në [[2015]], Ora u bë trajnere në serinë e katërt të [[The Voice UK]] dhe, më vonë atë vit, një gjyqtare në serinë e dymbëdhjetë të [[The X Factor (UK TV series)|''The X Factor'']].
 
Albumi i dytë i saj në studio, ''[[Phoenix (Rita Ora)|Phoenix]]'', doli në shitje në nëntor [[2018]]. Tekja ''[[Your Song]]'' arriti numrin dhjetë në Britaninë e Madhe, dhe teket ''[[Anywhere]]'' dhe ''[[Let You Love Me]]'', arritën numrin pesë në Mbretërinë e Bashkuar; kjo e fundit e bëri Orën artisten e parë femër britanike që të ketë gjithësej trembëdhjetë këngë të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.<ref name="occ_record">{{cite web |title=Rita Ora enters Official UK Chart history books with the most Top 10 singles for a British female artist |url=http://www.officialcharts.com/chart-news/rita-ora-enters-official-uk-chart-history-books-with-the-most-top-10-singles-for-a-british-female-artist__24221/ |publisher=Official Charts Company |accessdate=5 October 2018 |date=5 October 2018|language=en}}</ref>
 
== Jeta e hershme ==
Në vitin 2008, ajo provoi për ''Eurovision: Your Country Needs You'' për [[BBC]] pë t'u bërë garuesja britanike për [[Festivali Evropian i Këngës 2009|Festivalin Evropian i Këngës 2009]] dhe u kualifikua, por më vonë u tërhoq nga konkurrenca pas disa episodeve pasi ajo "nuk u ndje gati" dhe mendoi "ajo sfidë nuk ishte për të"<ref>[http://www.capitalfm.com/artists/rita-ora/news/eurovision-song-contest/ "Rita Ora thotë se ecja në garën e këngës në Eurovizion ruajti karrierën e saj<nowiki>''</nowiki>] Capital Radio. 26 shkurt 2013. Marrë nga 15 gusht 2013.</ref>. Menaxheria e saj, Sarah Stennett (e cila gjithashtu punoi me [[Ellie Goulding]], [[Jessie J]] dhe [[Conor Maynard]]), më vonë i tha [[HitQuarters]] se Ora kishte hyrë në konkurs sepse në atë kohë ajo ndjeu se ishte shansi i saj i vetëm për të gjetur sukses.<ref name=":4">[http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_SStennett1.html Intervista me Sarah Stannett] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150605042440/http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview%2Fopar%2Fintrview_SStennett1.html |date=5 qershor 2015 }} hitquarters.com. 21 Janar 2013. Marrë nga 1 gusht 2013.</ref> Stennett e siguroi atë se performanca në Eurovizion do të pengonte më shumë se sa të ndihmonte shanset e saj për ta bërë atë si një artiste solo.<ref name=":4" />
 
Mëpas, Stennett mori në kontakt grupin amerikan (Roc Nation), dhe i foli atyre për Orën. Ajo nënshkroi një marrëveshje regjistrimi dhe një marrëveshje botuese me Roc Nation në dhjetor të vitit 2008 dhe ishte një nga sinjalet e tyre të para.<ref name=":4" /><ref>[http://www.mobo.com/news-blogs/rita-ora-files-suit-seeking-departure-jay-zs-roc-nation "Rita Ora ngre padi duke kërkuar largimin nga Roc Nation i Jay Z"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160121104556/http://www.mobo.com/news-blogs/rita-ora-files-suit-seeking-departure-jay-zs-roc-nation |date=21 janarJanuary 2016 }}. mobo.com. 18 dhjetor 2015. Marrë nga data 5 janar 2016.</ref><ref>Sblendorio, Peter (17 dhjetor 2015). [http://www.nydailynews.com/entertainment/music/rita-ora-files-lawsuit-jay-z-record-label-article-1.2469797 "Rita Ora paraqet padi kundër etiketës rekorde të Jay Z, Roc Nation".] nydailynews.com. Marrë 18 dhjetor 2015.</ref> Ajo u shfaq në videon e [[Jay-Z]] për ''Young Forever'' ([[2009]]) dhe videon e [[Drake]], ''Over'' ([[2010]]).<ref>Fleming, Kirsten (7 July 2012). <nowiki>''</nowiki>[http://nypost.com/2012/07/08/hovas-hottie/ Hovas hottie]<nowiki>''</nowiki>.Nju Jork Post. Marrë nga 15 gusht 2012.</ref><ref>Wete, Brad (12 prill 2010).[http://ew.com/article/2010/04/12/drake-over-video/ <nowiki>''Drake over video''</nowiki>][[wikipedia:Entertainment_Weekly|Entertainment Weekly]] Marrë 19 Prill 2010.</ref> Pasi u nënshkrua, Ora regjistroi një album dhe donte ta publikonte atë, por grupi i saj e kundërshtoj atë dhe ajo filloi të punonte në materiale të tjera për albumin e saj debutues.<ref name=":3" />
 
=== 2011-2013: Përparime dhe Ora ===
Ndërsa mbështeste [[Coldplay]] në Mylo Xyloto Tour, ajo më vonë njoftoi se albumi i saj debutues do të titullohej Ora.<ref>[https://web.archive.org/web/20120915143802/http://www.vibe.com/photo-gallery/five-possible-album-names-rita-ora%E2%80%99s-debut-%E2%80%98ora%E2%80%99-0 "Pesë emra të mundshëm të albumit për Debutimin e Rita Ora, <nowiki>'O.R.A.''</nowiki>] . Vibe. 5 qershor 2012. Arkivuar nga [http://www.vibe.com/photo-gallery/five-possible-album-names-rita-ora%E2%80%99s-debut-%E2%80%98ora%E2%80%99-0][http://www.vibe.com/photo-gallery/five-possible-album-names-rita-ora%E2%80%99s-debut-%E2%80%98ora%E2%80%99-0 the original] më 15 shtator 2012. Marrë 15 shtator 2012.</ref> Albumi u lëshua më 27 gusht 2012 në [[Evropa|Evropë]] dhe [[Oqeani]], dhe debutoi në krye të listës së albumeve në Mbretërinë e Bashkuar.<ref name=":5" /> Ora u propozua për Artistin më të Mirë të Ri, Artisti i Artë dhe Akti më i Mirë në Mbretërinë e Bashkuar / Irlandë në MTV Europe Music Awards 2012.<ref>[http://www.telegraph.co.uk/culture/music/music-news/9548660/MTV-Europe-Music-Awards-Rihanna-leads-nominations.html][http://www.telegraph.co.uk/culture/music/music-news/9548660/MTV-Europe-Music-Awards-Rihanna-leads-nominations.html "MTV Europe Music Awards: Rihanna kryeson nominimet".] Telegrafi. Marrë 1 nëntor 2012</ref> Në shtator 2012, u njoftua se Ora do të ishte akti i hapjes në koncertet e Mbretërisë së Bashkuar nga Euphoria Tour e Usherit që do të fillonte në janar [[2012]]. Përfundimisht, turneja u shty për shkak të angazhimeve profesionale dhe personale të Usherit. Nga 23 deri në 30 tetor 2012, Ora filloi turneun e saj të parë, ''Ora Tour'', një turne mini-koncertesh në SHBA.
 
''Shine Ya Light'', e lëshuar më 4 nëntor 2012, u bë e katërta nga teket e Orës që radhazi kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.<ref>[http://www.digitalspy.co.uk/music/musicvideos/a434249/rita-ora-shine-ya-light-music-video.html/][http://www.digitalspy.co.uk/music/musicvideos/a434249/rita-ora-shine-ya-light-music-video.html/ "Rita Ora: 'Shine Ya Light' – Music video"]. Spy Digital. Marrë 18 Gusht 2013.</ref><ref>[http://www.officialcharts.com/artist/7418/rita-ora/][http://www.officialcharts.com/artist/7418/rita%20ora/ "Rita Ora - Chart History"] [[wikipedia:Official_Charts_Company|Official Charts Company]]</ref> Më 28 nëntor 2012, Ora u ftua si një mysafir special në koncertin e mbajtur në [[Tirana|Tiranë]], [[Shqipëria|Shqipëri]] për [[100-Vjet Pavarësi|100-Vjetorin e Pavarësisë]].<ref>[https://www.venusfactorsystem.net/ Performanca e Rita Orës ne Tiranë.] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20171002215056/https://www.venusfactorsystem.net/ |date=2 tetorOctober 2017 }} . m-magazine.org. 29 nëntor 2012. Marrë 14 nëntor 2013.</ref> Ora filloi turneun e saj të parë në Mbretërinë e Bashkuar, ''Radioactive Tour'', në janar të vitit [[2013]], për të mbështetur albumin e saj debutues. Ajo u emërua për tri çmime në [[Brit Awards 2013|''Brit Awards 2013'']], duke përfshirë [[Brit Award for British Breakthrough Act|''Brit Award for British Breakthrough Act'']].<ref>[http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-20976630 "Brit Awards: Emeli Sande gets four nominations".] BBC News. Marrë 10 janar 2013.</ref>
 
=== Ndarja nga Roc Nation dhe projektet të reja ===
 
=== ''Phoenix'' ===
Më 26 maj [[2017]], Ora lëshoi ​​këngën e saj të parë teke në pothuajse dy vjet, titulluar "[[Your Song (Rita Ora song)|''Your Song'']]", e cila arriti numrin shtatë në Mbretërinë e Bashkuar.<ref>[https://itunes.apple.com/gb/album/your-song/id1236109564?app=itunes "Your Song - Single"]. [[Apple Inc.|Apple]]. Marrë 17 maj 2017.</ref><ref>[http://www.officialcharts.com/artist/_/rita%20ora/ "Rita Ora"]. Official Charts Company. Marrë 25 gusht 2017.</ref> Kënga shërbeu si krye-[[teke]] nga albumi i dytë në studio të Orës, pasi përpjekjet e mëparshme në reregjistrimin e saj të dytë humbën në padinë e saj kundër etiketës Roc Nation.<ref>[http://www.josepvinaixa.com/blog/rita-ora-second-studio-album/ "Rita Ora, second studio album - New registered tracks!"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20170509192107/http://www.josepvinaixa.com/blog/rita-ora-second-studio-album/ |date=9 majMay 2017 }}. ''josepvinaixa.com''. Marrë 26 maj 2017</ref> Ora u shfaq në ''Big Weekend'' të BBC Radio 1 më 28 maj 2017. <ref>[https://www.bbc.co.uk/events/eppp6q/play/avwfbp/p0548g7n "Videos - Rita Ora - Radio 1's Big Weekend 2017"].[[BBC]].</ref>
 
Në tetor të 2017, Ora lëshoi teken e dytë, "Anywhere" e cila arriti numrin dy duke u bërë e njëmbëdhjeta nga këngët e saj të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.<ref name="occ_record" />. Në janar [[2018]], Liam Payne dhe Ora lëshuan këngën "For You", nga fonogramja e filmit ''Fifty Shades Freed'', në të cilën ora merr pjesë si [[aktore]].<ref>{{cite news|lasturl=Davis|first=Jenniferhttp://www.instyle.com/news/rita-ora-liam-payne-fifty-shades-freed-song-for-you|title=Rita Ora and Liam Payne's Fifty Shades Collab Will Be Your First Favorite Song of 2018|urllast=http://www.instyle.com/news/rita-ora-liam-payne-fifty-shades-freed-song-for-youDavis|accessdatefirst=19Jennifer|date=3 January 2018|work=[[InStyle]]|dateaccessdate=319 January 2018|language=EN}}</ref> Në maj, Ora lëshoi këngën, "Girls", duke shfaqur vetëm këngëtare femra, [[Cardi B]], [[Charli XCX]] dhe [[Bebe Rexha]].
 
Më 18 shtator 2018, Ora njoftoj se albumi i saj i dytë në studio do të titullohej ''Phoenix'' dhe datën e lëshimit më 23 nëntor. Më 21 shtator, ajo lëshoi teken e katërt të albumit, "''Let You Love Me''".<ref>{{cite web|last=White|first=Jack|url=http://www.officialcharts.com/chart-news/rita-ora-announces-her-new-album-phoenix-will-be-released-on-november-23__24090/|title=Rita Ora announces her new album Phoenix will be released on November 23|publisher=[[Official Charts Company]]|date=18 September 2018|accessdate=23 September 2018|language=EN}}</ref> Kënga arriti numrin katër në Britani të Madhe, duke u bërë e trembëdhjeta nga këngët e saj të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar, duke thyer kështu një rekord prej 30 vjetësh për shumicën e 10 këngëve të para nga një artist solo femër britanik (të mbajtur më parë së bashku nga [[Shirley Bassey]] dhe [[Petula Clark]]).<ref name=occ_record/> Më 29 tetor, ajo njoftoi datat e turneut për albumin në [[Evropë]], [[Azi]] dhe [[Oqeani]] nga 1 marsi deri më 29 maj [[2019]].<ref>{{Cite news|url=https://www.officialcharts.com/chart-news/rita-ora-announces-phoenix-world-tour-dates-including-uk-arena-shows__24574/|title= Rita Ora announces Phoenix world tour dates including UK arena shows|last=|first=|date=29 October 2018|work=|accessdate=29 October 2018|publisher=[[Official Charts Company]]|datelanguage=29 October 2018EN}}</ref>
 
== Ndërmarrje të tjera ==
=== Jeta Personale ===
[[Skeda:RITA ORA.jpg|thumb|200px|Rita Ora në [[Nju Jork (qytet)]].]]
Ora flet rrjedhshëm [[gjuha shqipe|shqip]]. Nëna e saj është katolike shqiptare dhe babai i saj është mysliman shqiptar.<ref name=":1" /> Kur u pyet për fenë e saj, Ora tha se nuk e konsideron veten fetare, por "më shumë një person shpirtëror".<ref>Sinclair, Kenia (1 shtator 2016). [http://www.catholic.org/news/ae/celebrity/story.php?id=70679 "'I'm more of a spiritual person': Pop Star, Rita Ora set to sing for Pope Francis during Mother Teresa's canonization celebration"]. catholic.org. Marrë 5 shtator 2016.</ref> Ajo e konsideron veten [[feminizmi|feministe]].<ref>Edwardes, Charlotte (26 Tetor 2014).[http://www.dailylife.com.au/news-and-views/dl-culture/rita-ora-says-shes-a-feminist-in-beyonc-mould-20141025-3ixqg "Rita Ora says she's a feminist "in Beyoncé mould""] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150710161716/http://www.dailylife.com.au/news-and-views/dl-culture/rita-ora-says-shes-a-feminist-in-beyonc-mould-20141025-3ixqg |date=10 korrikJuly 2015 }}. Daily Life. Marrë 31 maj 2015.</ref><ref>Plucinska, Joanna (8 Qershor, 2015).[http://time.com/3912119/ariana-grande-taylor-swift-rita-ora-feminist-twitter-sisterhood/ "Pop-Star Sisterhood Approves Ariana Grande’s Feminist Stand"]. ''Time''. Marrë 9 Qershor 2015.</ref>
 
Gjyshi i saj nga ana e ëmës, Osman Bajraktari, ishte diplomat.<ref>[http://www.indeksonline.net/?FaqeID=4&LajmID=154702 "Nëna e Rita Orës "pushton" ballinat botërore"] (in Albanian). indeksonline.net. 16 prill 2015. Marrë nga 30 dhjetor 2015.</ref><ref>Gjergji, Seremb (5 shtator 2013).. [https://web.archive.org/web/20160304132501/http://www.seremb.com/Artikulli.aspx?id=83 "Tri femrat që na shndrisin"] seremb.com.  Arkivuar nga [http://www.seremb.com/Artikulli.aspx?id=83 the original] më 4 mars 2016. Marrë 09 dhjetor 2015.</ref> Gjyshi i saj nga na i atit, [[Besim Sahatçiu]], ishte regjisor filmi dhe teatri.<ref name=":3" />
 
=== Filantropia ===
Më 23 mars 2013, Ora u thir si një mysafire e veçantë në ''Le Bal de la Rose du Rocher'', një ngjarje e organizuar nga [[Karl Lagerfeld]] në [[Monte Karlo]], në ndihmë të Fondacionit Princess Grace.<ref>[http://style.mtv.com/2013/03/25/rita-ora-karl-lagerfeld-monaco/ "Rita Ora Dons Custom Karl Lagerfeld Gown For Monaco Performance"]. MTV. 25 mars 2013. Marrë 17 gusht 2013.</ref> Më 1 qershor 2013, Ora u paraqit në koncertin bamirës të "''Chime for Change''" në stadiumin Twickenham në Londër, i cili solli fonde dhe ndërgjegjësim për çështjet e vajzave dhe grave në mbarë botën.<ref>[https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/chime-for-change-womens-voices-loud-and-clear-a-starstudded-concert-returns-feminism-to-centre-stage-8640802.html "Chime for Change: Women's voices, loud and clear: A star-studded concert returns feminism to centre stage"]. The Independent. 5 gusht 2015</ref> Në dhjetor 2013, së bashku me artistë të tjerë britanikë, ajo filmoi fushatën "Asnjë vend si në shtëpi" me UNICEF UK, në mbështetje të thirrjes së tyre për fëmijët e prekur nga konflikti sirian.<ref>[https://blogs.unicef.org.uk/2013/12/10/syria-ewan-mcgregor-rita-ora-tom-hiddleston-tinie-tempah-emma-bunton-michael-sheen-no-place-like-home/ "No Place Like Home: Watch the film"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20131213090844/http://blogs.unicef.org.uk/2013/12/10/syria-ewan-mcgregor-rita-ora-tom-hiddleston-tinie-tempah-emma-bunton-michael-sheen-no-place-like-home/ |date=13 dhjetorDecember 2013 }}. Digital Spy. 29 Maj 2016. Marrë 10 dhjetor 2013.</ref> Më 7 maj 2014, Ora kryesoi fondacionin e tretë vjetor të "''Gabrielle's Gala''" në Old Billingsgate Market, Londër, duke mbledhur para për ''Cancer Research UK''.<ref>[http://www.gabriellesangels.co.uk/events/gabrielle-s-gala/#.VcHonmt5mSM "Gabrielle's Gala"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20151031060453/http://www.gabriellesangels.co.uk/events/gabrielle-s-gala/#.VcHonmt5mSM |date=31 tetorOctober 2015 }}. GabriellesAngels.co.uk. 5 Gusht 2015</ref>
 
Më 15 nëntor 2014, Ora u bashkua me grupin bamirës Band Aid 30 së bashku me bandat e tjera pop britanike dhe irlandeze, duke regjistruar versionin më të fundit të këngës "[[Do They Know It's Christmas?|''Do They Know It's Christmas?'']]" në Sarm West Studios në Notting Hill, Londër, për të mbledhur para për krizën Ebola të vitit 2014 në Afrikën Perëndimore.<ref>[http://www.telegraph.co.uk/culture/music/music-news/11220735/Band-Aid-30-line-up-revealed.html "Band Aid 30: One Direction among celebrity line-up"]. ''Telegraph''. 11 nëntor 2014. Marrë nga 5 gusht 2015.</ref> Më 14 nëntor 2015, Ora u shfaq gjatë gjysmës së kohës në organizatën bamirëse të UNICEF-it David Beckham "''Match for Children''", mbajtur në Old Trafford, Manchester.<ref>[http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-3318452/David-Beckham-s-UNICEF-charity-match-Manchester-United-old-guard-shine-Paul-Scholes-Michael-Owen-Dwight-Yorke-net-3-1-win-Great-Britain-Ireland-XI.html "David Beckham's UNICEF charity 'Match for Children': Manchester United old guard shine as Paul Scholes, Michael Owen and Dwight Yorke find the net in 3-1 win for Great Britain and Ireland XI"]. Daily Mail. 14 nëntor 2015</ref> Më 9 mars 2016, ajo mbajti një fjalim mbi imigracionin dhe krizën e refugjatëve sirianë në aktivitetin "''We Day UK''" në Londër, organizuar nga ''Free the Children''.<ref>Fletcher, Harry (10 mars 2016). [http://www.digitalspy.com/showbiz/news/a786451/rita-ora-makes-passionate-speech-in-support-of-refugees-attitudes-need-to-change/ "Rita Ora makes passionate speech in support of refugees: "Attitudes need to change""]. Digital Spy. Marrë 11 Mars 2016.</ref>
 
== Diskografia ==
{{Artikulli kryesor|Diskografia e Rita Orës}}
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! scope="col" rowspan="2" style="width:11em;"| Titulli
! scope="col" rowspan="2" style="width:16em;"| Detajet e albumit
! scope="col" colspan="10"| Pozicionet e tabelës së kulmit
! scope="col" rowspan="2" style="width:12em;"| [[List of music recording certifications|Certifikatat]]
|-
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[UK Albums Chart|UK]]<br><ref name="UK">{{cite web | url=http://www.officialcharts.com/artist/7418/rita-ora/ | title=Rita Ora | publisher=[[Official Charts Company]] | accessdate=4 October 2012}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[ARIA Charts|AUS]]<br><ref name="AUS">{{cite web | url=http://australian-charts.com/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discography Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=australian-charts.com | accessdate=4 October 2012}}
* "Doing It": {{cite web|url=http://www.noise11.com/news/aria-singles-ellie-goulding-50-shades-of-grey-song-spends-second-week-on-top-20150228|title=ARIA Singles: Ellie Goulding 50 Shades Of Grey Song Spends Second Week On Top|publisher=Noise11|last=Ryan|first=Gavin|date=28 February 2015|accessdate=28 February 2015}}
* "Body on Me": {{cite web|url=http://www.noise11.com/news/aria-singles-calvin-harris-how-deep-is-your-love-is-no-1-20150829|title=ARIA Singles: Calvin Harris 'How Deep Is Your Love' Is No 1|publisher=Noise11|last=Ryan|first=Gavin|date=29 August 2015|accessdate=29 August 2015}}
* "Coming Home": {{cite web|url=http://www.noise11.com/news/music-news-aria-singles-hello-is-no-1-again-20151128|title=ARIA Singles: 'Hello' Is No 1 Again|publisher=Noise11|last=Ryan|first=Gavin|date=28 November 2015|accessdate=28 November 2015}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Ö3 Austria Top 40|AUT]]<br><ref name="AUT">{{cite web | url=http://austriancharts.at/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discographie Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=austriancharts.at | accessdate=4 October 2012 | language=German}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Canadian Albums Chart|CAN]]<br><ref name="CAN">{{cite web | url=https://www.billboard.com/music/Rita-Ora/chart-history/canadian-albums| title=Rita Ora Chart History (Canadian Albums)| work=Billboard | accessdate=10 December 2018}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[GfK Entertainment Charts|GER]]<br><ref name="GERAl">{{cite web | url=http://musicline.de/de/chartverfolgung_summary/artist/Ora%2CRita/?type=longplay | title=Chartverfolgung / Rita Ora / Longplay | publisher=[[Media Control Charts]] | work=''musicline.de'' | accessdate=6 November 2012 | language=German}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Irish Albums Chart|IRE]]<br><ref name="IRL">{{cite web | url=http://irish-charts.com/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discography Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=irish-charts.com | accessdate=4 October 2012}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Official New Zealand Music Chart|NZ]]<br><ref name="NZ">{{cite web | url=http://charts.org.nz/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discography Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=charts.org.nz | accessdate=4 October 2012}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Scottish Singles and Albums Charts|SCO]]<br><ref name="SCO">{{cite web | url=http://www.officialcharts.com/archive-chart/_/23/2012-09-08 | title=2012-09-08 Top 40 Scottish Albums Archive | publisher=[[Official Charts Company]] | accessdate=2 July 2014}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Swiss Hitparade|SWI]]<br><ref name="SWI">{{cite web | url=http://hitparade.ch/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discografie Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=hitparade.ch | accessdate=4 October 2012 | language=German}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;"| [[Billboard 200|US]]<br><ref>{{cite web| url=https://www.billboard.com/music/rita-ora/chart-history/billboard-200 | title=Rita Ora Chart History: Billboard 200 | work=[[Billboard (magazine)|Billboard]]| accessdate=11 December 2018}}</ref>
 
|-
! scope="row"| ''[[Ora (Rita Ora album)|Ora]]''
|
* Realizuar: 27&nbsp;Gusht&nbsp;2012
* Grupet: [[Roc Nation]], [[Columbia Records|Columbia]]
* Formatet: [[Compact Disc|CD]], [[Music download|digital download]]
| 1 || 24 || 51 || — || 63 || 2 || 24 || 1 || 15 || —
|
* [[British Phonographic Industry|BPI]]: Platinum<ref name="BPI">{{cite web|url=http://www.bpi.co.uk/certified-awards.aspx|title=Certified Awards|format=''Enter the keywords "Rita Ora", select search by Artist and click search''|publisher=[[British Phonographic Industry]]|accessdate=5 September 2013}}</ref>
|-
! scope="row"| ''[[Phoenix (Rita Ora album)|Phoenix]]''
|
* Realizuar: 23&nbsp;Nëntor&nbsp;2018<ref name="HMV">{{cite web|url=https://store.hmv.com/music/cd/phoenix-(3)|title=Phoenix – Album by Rita Ora on HMV|website=store.hmv.com|accessdate=15 September 2018}}</ref>
* Grupet: [[Atlantic Records|Atlantic]]
* Formatet: CD, LP, digital download
| 11 || 15 || 43 || 36 || 13 || 19 || 18 || 21 || 18 || 79
|
* BPI: Gold<ref name="BPI"/>
* [[Music Canada|MC]]: Gold<ref name="MC">{{cite web|url=https://musiccanada.com/gold-platinum/?_gp_search=Rita%20Ora|title=Gold/Platinum – Music Canada|publisher=[[Music Canada]]|accessdate=10 December 2018}}</ref>
|-
 
|}
 
=== Luajtje të zgjatura ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! scope="col" style="width:10em;" | Titulli
! scope="col" style="width:17em;" | Detajet e luajtjeve të zgjatura
|-
! scope="row" | ''Sesionet e Spotify''
|
* Realizaur: 24 SHtator 2012<ref>{{cite web|title=''Spotify Sessions'': Rita Ora|url=http://www.mixrad.io/in/en/products/Rita-Ora/Spotify-Sessions/36184243|publisher=MixRadio|accessdate=31 August 2014}}</ref>
* Grupet: Roc Nation, Columbia
* Formatet: [[Streamed audio]]
|}
 
===Muzikat teke ( e vetme )===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" style="width:16em;" | Titulli
! rowspan="2" scope="col" | Viti
! colspan="10" scope="col" | Pozicionet e tabelës së kulmit
! rowspan="2" scope="col" style="width:12em;" | [[List of music recording certifications|Certifikatat]]
! rowspan="2" scope="col" style="width:7em;" | Albumet
|-
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[UK Singles Chart|UK]]<br><ref name="UK" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[ARIA Charts|AUS]]<br><ref name="AUS" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Ultratop|BEL<br /><small>(FL)</small>]]<br><ref name="BELFL">{{cite web | url=http://www.ultratop.be/nl/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora | title=Discografie Rita Ora | publisher=Hung Medien | work=''ultratop.be'' | accessdate=4 October 2012 | language=Dutch}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Canadian Hot 100|CAN]]<br /><ref name="CANSingles">{{cite web|url=https://www.billboard.com/music/rita-ora/chart-history/canadian-hot-100 |title=Rita Ora – Chart history: Billboard Canadian Hot 100|publisher=Billboard |accessdate=8 August 2014}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Hitlisten|DEN]]<br /><ref name="DEN">{{cite web|url=http://www.danishcharts.com/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora |title=Discography Rita Ora|publisher=danishcharts.com. Hung Medien|accessdate=22 November 2014}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[GfK Entertainment Charts|GER]]<br><ref name="GERsin">{{cite web | url=http://www.officialcharts.de/suche.asp?search=Rita+Ora&x=0&y=0&country=de&kategorie=single | title=Rita Ora (Single) | publisher=[[Media Control Charts]] | work=''charts.de'' | accessdate=15 July 2013 | language=German}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Irish Singles Chart|IRE]]<br><ref name="IRL" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Official New Zealand Music Chart|NZ]]<br><ref name="NZ" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Swiss Hitparade|SWI]]<br><ref name="SWI" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Billboard Hot 100|US]]<br><ref name="US100">{{cite web | url=https://www.billboard.com/music/rita-ora/chart-history/billboard-hot-100 | title=Rita Ora – Chart History: Hot 100 | publisher=[[Prometheus Global Media]] | work=[[Billboard (magazine)|Billboard]] | accessdate=4 October 2012}}</ref>
|-
! scope="row" | "[[How We Do (Party)]]"
| rowspan="3" | 2012
| 1 || 9 || 18 || 68 || 40 || 40 || 1 || 5 || 41 || 62
|
* BPI: Gold<ref name="BPI" />
* [[Australian Recording Industry Association|ARIA]]: 2× Platinum<ref name="ARIAsin2012">{{cite web|url=http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesSINGLEaccreds2012.htm | title=ARIA Charts – Accreditations – 2012 Singles | publisher=[[Australian Recording Industry Association]] | accessdate=4 October 2012}}</ref>
* [[Recorded Music NZ|RMNZ]]: Gold<ref>{{cite web | url=http://nztop40.co.nz/chart/singles?chart=1944 | title=NZ Top 40 Singles Chart – 18 June 2012 | publisher=[[Recording Industry Association of New Zealand]] | accessdate=4 October 2012}}</ref>
| rowspan="4" | ''Ora''
|-
! scope="row" | "[[R.I.P. (Rita Ora song)|R.I.P.]]"<br><span style="font-size:85%;">(featuring [[Tinie Tempah]])</span>
| 1 || 10 || 44 || — || 26 || 36 || 11 || 28 || 46 || —{{efn|group=upper-alpha|"R.I.P." did not enter the ''Billboard'' Hot 100, but peaked at number three on the [[Bubbling Under Hot 100 Singles]] chart.<ref name="bubbling">{{cite web | url=http://www.billboard.com/biz/search/charts?f%5B0%5D=ts_chart_artistname%3ARita+Ora&f%5B1%5D=itm_field_chart_id%3A344&f%5B2%5D=ss_bb_type%3Achart_item&type=2&artist=Rita+Ora | title=Rita Ora – Chart History: Bubbling Under Hot 100 | work=[[Billboard (magazine)|Billboard]] | accessdate=15 August 2017}}</ref>}}
|
* BPI: Gold<ref name="BPI" />
* ARIA: Platinum<ref name="ARIAsin2012" />
* [[IFPI Denmark|IFPI DEN]]: Gold<ref>{{cite web|url=http://ifpi.dk/?q=content/rita-ora-feat-tinie-tempah-rip-sme|title=Rita Ora Feat. Tinie Tempah "R.I.P." (SME)|language=Danish|accessdate=14 July 2014|publisher=[[IFPI Denmark]]}}</ref>
|-
! scope="row" | "[[Shine Ya Light]]"
| 10 || — || — || — || — || — || 25 || — || — || —
|
|-
! scope="row" | "[[Radioactive (Rita Ora song)|Radioactive]]"
| 2013
| 18 || 23 || 20 || — || — || — || 30 || — || — || —
|
* ARIA: Gold<ref name="ARIAsin2013">{{cite web | url=http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesaria-charts-accreditations-singles-2013.htm | title=ARIA Charts – Accreditations – 2013 Singles | publisher=[[Australian Recording Industry Association]] | accessdate=15 July 2013}}</ref>
|-
! scope="row" | "[[I Will Never Let You Down]]"
| 2014
| 1 || 5 || 12 || 62 || — || 23 || 9 || 9 || 12 || 77
|
* BPI: Platinum<ref name="BPI" />
* ARIA: Platinum<ref name="ARIAsin2014">{{cite web | url=http://www.aria.com.au/pages/httpwww.aria.com.aupagesaria-charts-accreditations-singles-2014.htm | title=ARIA Charts – Accreditations – 2014 Singles | publisher=[[Australian Recording Industry Association]] | accessdate=8 May 2014}}</ref>
* [[Bundesverband Musikindustrie|BVMI]]: Gold<ref name="BVMI">{{cite web|url=http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/?action=suche&strInterpret=Rita+Ora&strTtArt=alle&strAwards=checked|title= "Gold-/Platin-Datenbank (Rita Ora)"|accessdate=31 August 2017|language=German|publisher=Bundesverband Musikindustrie}}</ref>
* IFPI DEN: Gold<ref>{{cite web|url=http://ifpi.dk/?q=content/rita-ora-i-will-never-let-you-down|title=Rita Ora "I Will Never Let You Down" (SME)|language=Danish|accessdate=1 October 2014|publisher=IFPI Denmark}}</ref>
* RMNZ: Gold<ref>{{cite web | url=http://nztop40.co.nz/chart/singles?chart=2522 | title=NZ Top 40 Singles Chart – 23 June 2014 | publisher=[[Recorded Music NZ]] | accessdate=24 June 2014}}</ref>
| rowspan="3" {{n/a|Non-album singles}}
|-
! scope="row" | "[[Poison (Rita Ora song)|Poison]]"
| rowspan="3" | 2015
| 3 || 30 || 45 || — || — || — || 18 || — || — || —
|
* BPI: Silver<ref name="BPI" />
* ARIA: Gold<ref name="ARIAsin2015">{{cite web | url=http://www.aria.com.au/pages/SingleAccreds2015.htm| title=ARIA Charts – Accreditations – 2015 Singles | publisher=Australian Recording Industry Association | accessdate=4 October 2015}}</ref>
|-
! scope="row" | "[[Body on Me (Rita Ora song)|Body on Me]]"<br><span style="font-size:85%;">(featuring [[Chris Brown]])</span>
| 22 || 66 || —{{efn|group=upper-alpha|"Body on Me" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number 55 on the Flemish Ultratip chart.<ref name="BELFL"/>}} || 91 || — || — || 54 || —{{efn|group=upper-alpha|"Body on Me" did not enter the [[Official New Zealand Music Chart|NZ Top 40 Singles Chart]], but peaked at number six on the NZ Heatseekers chart.<ref>{{cite web|url=http://nztop40.co.nz/chart/singles?chart=4150|title=NZ Top 40 Singles Chart|publisher=[[Recorded Music NZ]]|date=12 October 2015|accessdate=16 October 2015}}</ref>}} || — || —{{efn|group=upper-alpha|"Body on Me" did not enter the ''Billboard'' Hot 100, but peaked at number two on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.<ref name="bubbling"/>}}
|
* BPI: Silver<ref name="BPI" />
|-
! scope="row" | "[[Coming Home (Sigma and Rita Ora song)|Coming Home]]"<br><span style="font-size:85%;">(with [[Sigma (duo)|Sigma]])</span> <!--it is Sigma AND Rita Ora, so it isn't a featuring-->
| 15 || 97 || 13 || — || — || — || 54 || — || — || —
|
* BPI: Gold<ref name="BPI" />
| ''[[Life (Sigma album)|Life]]''
|-
! scope="row" |"[[Your Song (Rita Ora song)|Your Song]]"
| 2017
| 7 || 12 || 6 || 68 || 19 || 13 || 8 || 16 || 15 || —{{efn|group=upper-alpha|"Your Song" did not enter the ''Billboard'' Hot 100, but peaked at number 23 on the Bubbling Under Hot 100 Singles chart.<ref name="bubbling"/>}}
|
* BPI: Platinum<ref name="BPI" />
* ARIA: 2× Platinum<ref>{{cite web|url=http://www.ariacharts.com.au/charts/singles-chart|title=ARIA Australian Top 50 Singles|publisher=Australian Recording Industry Association|date=2 October 2017|accessdate=30 September 2017}}</ref>
* [[Belgian Entertainment Association|BEA]]: Gold<ref>{{cite web|url=http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Rita+Ora&titel=Your+Song&cat=s|title=Rita Ora "Your Song"|accessdate=13 August 2017|publisher=BEA}}</ref>
* BVMI: Gold<ref name="BVMI" />
* IFPI DEN: Gold<ref>{{cite web|url=http://ifpi.dk/?q=content/rita-ora-your-song|title=Rita Ora "Your Song"|publisher=[[IFPI Denmark]]|language=Danish|date=12 September 2017|accessdate=19 September 2017}}</ref>
* [[Music Canada|MC]]: Gold<ref>{{cite certification|region=Canada|artist=Rita Ora|type=single|accessdate=August 16, 2017}}</ref>
* RMNZ: Gold<ref>{{cite certification|region=New Zealand|type=single|artist=Rita Ora|title=Your Song|recent=website|id=4387|accessdate=11 August 2017}}</ref>
| ''Phoenix''
|-
| colspan="15" style="font-size:90%" | "—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.
|}
 
=== Si artist i paraqitur ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" style="width:16em;" | Titulli
! rowspan="2" scope="col" | Viti
! colspan="10" scope="col" | Pozicionet e tabelës së kulmit
! rowspan="2" scope="col" style="width:12em;" | [[List of music recording certifications|Certifikatat]]
! rowspan="2" scope="col" | Albumet
|-
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[UK Singles Chart|UK]]<br><ref name="UK" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[ARIA Charts|AUS]]<br><ref name="AUS" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Ultratop|BEL<br /><small>(FL)</small>]]<br><ref name="BELFL" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Canadian Hot 100|CAN]]<br /><ref name="CANSingles" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Tracklisten|DEN]]<br /><ref name="DEN" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[GfK Entertainment Charts|GER]]<br><ref name="GERsin" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Irish Singles Chart|IRE]]<br><ref name="IRL" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Official New Zealand Music Chart|NZ]]<br><ref name="NZ" />
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Sverigetopplistan|SWE]]<br /><ref name="SWE">{{cite web|url=http://www.swedishcharts.com/showinterpret.asp?interpret=Rita+Ora|title=Discography Rita Ora|work=swedishcharts.com|publisher=Hung Medien| accessdate=18 August 2017}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Billboard Hot 100|US]]<br><ref name="US100" />
|-
! scope="row" | "[[Hot Right Now]]"<br><span style="font-size:85%;">([[DJ Fresh]] featuring Rita Ora)</span>
| 2012
| 1 || 46 || 11 || — || — || 28 || 17 || — || — || —
|
* BPI: Platinum<ref name="BPI" />
| ''[[Nextlevelism]]''
|-
! scope="row" | "[[Lay Down Your Weapons]]"<br><span style="font-size:85%;">([[K Koke]] featuring Rita Ora)</span>
| 2013
| 18 || — || — || — || — || — || — || — || — || —
|
| ''I Ain't Perfect''
|-
! scope="row" | "[[Black Widow (song)|Black Widow]]"<br><span style="font-size:85%;">([[Iggy Azalea]] featuring Rita Ora)</span>
| rowspan="1" | 2014<!-- Don't include the charity singles from 2014 and 2017. -->
| 4 || 15 || 12 || 6 || 19 || 39 || 9 || 11 || 23 || 3
|
* BPI: Gold<ref name="BPI" />
* ARIA: Platinum<ref name="ARIAsin2014" />
* [[Swedish Recording Industry Association|GLF]]: 2× Platinum<ref>{{cite web|url=http://www.sverigetopplistan.se/|title=Guld- och Platinacertifikat|publisher=IFPI Sweden|language=Swedish|date=31 August 2017|format=To access certifications, type Rita Ora in the top right search bar. Click on "Sok" and select Black Widow.}}</ref>
* IFPI DEN: Platinum<ref>{{cite web|url=http://www.ifpi.dk/?q=content/iggy-azalea-feat-rita-ora-black-widow-0|title=Iggy Azalea Feat. Rita Ora "Black Widow"|publisher=IFPI Denmark|accessdate=29 November 2014}}</ref>
* MC: 2× Platinum<ref>{{cite web|url=https://musiccanada.com/gold-platinum/|title=Gold/Platinum Database - Music Canada|publisher=[[Canadian Recording Industry Association]]|date=26 August 2014|format=To access certifications, enter the artist/title or search by date of the item you are looking for into one of the search parameters.}}</ref>
* [[Recording Industry Association of America|RIAA]]: 4× Platinum<ref name="RIAA_Azalea">{{cite web | url=https://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?artist=%22Azalea,+Iggy%22 | title=Gold & Platinum: Azalea, Iggy | publisher=[[Recording Industry Association of America]] |accessdate=17 September 2014}}</ref>
* RMNZ: Gold<ref>{{cite web | url=http://nztop40.co.nz/chart/singles?chart=2560 | title=NZ Top 40 Singles Chart – 08 September 2014 | publisher=[[Recorded Music NZ]] | accessdate=5 September 2014}}</ref>
| ''[[The New Classic]]''
|-
! scope="row" | "[[Doing It (Charli XCX song)|Doing It]]"<br><span style="font-size:85%;">([[Charli XCX]] featuring Rita Ora)</span>
| rowspan="2" |2015
| 8 || 68 || —{{efn|group=upper-alpha|"Doing It" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number sixty on the Flemish Ultratip chart.<ref name="BELFL"/>}} || — || — || — || 23 || — || — || —
|
* BPI: Silver<ref name="BPI" />
| ''[[Sucker (album)|Sucker]]''
|-
! scope="row" | "[[New York Raining]]"<br><span style="font-size:85%;">([[Charles Hamilton (rapper)|Charles Hamilton]] featuring Rita Ora)</span>
| 29 || — || — || — || — || — || — || — || — || —
|
| ''[[Empire: Original Soundtrack from Season 1|Empire]]''
|-
! scope="row" | "[[Lonely Together (Avicii song)|Lonely Together]]"<br><span style="font-size:85%;">([[Avicii]] featuring Rita Ora)</span>
| 2017
| 8 || — || —{{efn|group=upper-alpha|"Lonely Together" did not enter the Ultratop, but peaked at number twelve on the Flemish Ultratip chart.<ref name="BELFL"/>}} || 61 || — || 78 || 11<br /><ref>{{cite web|url=http://irma.ie/index.cfm?page=irish-charts&chart=Singles|title=IRMA – Irish Charts|publisher=[[Irish Recorded Music Association]]|accessdate=30 September 2017}}</ref> || — || 3 || —
|
| ''[[Avīci (01)]]''
|-
| colspan="15" style="font-size:90%" | "—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.
|}
 
=== Teke promovuese ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! scope="col" style="width:14em;" | Titulli
! scope="col" | Viti
! scope="col" | Albumi
|-
! scope="row" | "Roc the Life"<ref>{{cite web|url=https://itunes.apple.com/gb/artist/rita-ora/id355898104 |title=iTunes music - Rita Ora |publisher=[[Apple Inc.|Apple]] |accessdate=4 October 2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120805083826/http://itunes.apple.com/gb/artist/rita-ora/id355898104 |archivedate=5 August 2012 }}</ref>
| 2012
| ''Ora''
|-
! scope="row" | "[[Grateful (song)|Grateful]]"<ref>{{cite web | url=http://www.billboard.com/articles/columns/the-juice/6289392/rita-ora-grateful-beyond-the-lights-exclusive-song-premiere| title=Rita Ora, 'Grateful': Exclusive Song Premiere from the 'Beyond The Lights' Soundtrack|work= Billboard|date=22 October 2014| accessdate=3 June 2014|first=Erika|last=Ramirez}}</ref>
| 2014
| ''[[Beyond the Lights (soundtrack)|Beyond the Lights]]''
|}
 
=== Këngë të tjera të skicuara ===
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
! rowspan="2" scope="col" style="width:16em;" | Titulli
! rowspan="2" scope="col" | Viti
! colspan="2" scope="col" | Pozicionet e tabelës së kulmit
! rowspan="2" scope="col" | Albumet
|-
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[UK Singles Chart|UK]]<br /><ref name="UKotc">Peak chart positions for other charted songs in the United Kingdom:
* "Better Than You": {{cite web | url=http://zobbel.de/cluk/120811cluk.txt | title=Chart Log UK: New Entries Update – 11.08.2012 (Week 31) | publisher=Tobias Zywietz | work=''zobbel.de'' | accessdate=4 October 2012 | author=Zywietz, Tobias}}
* "Young, Single & Sexy": {{cite web | url=http://www.officialcharts.com/artist/_/rita%20ora/ | title=Rita Ora | publisher=[[Official Charts Company]] | accessdate=4 October 2012 | format=select "Singles" tab}}
* "Love and War": {{cite web | url=http://www.zobbel.de/cluk/120908cluk.txt | title=Chart Log UK: New Entries Update – 8.09.2012 (Week 35) | publisher=Tobias Zywietz | work=''zobbel.de'' | accessdate=4 October 2012 | author=Zywietz, Tobias}}</ref>
! scope="col" style="width:3em;font-size:85%;" | [[Ultratop|BEL<br /><small>(FL)</small>]]<br><ref name="BELFL" />
|-
! scope="row" | "[[Better than You (Conor Maynard song)|Better than You]]"<br /><span style="font-size:85%;">([[Conor Maynard]] featuring Rita Ora)</span>
| rowspan="3" | 2012
| 105 || —
| ''[[Contrast (Conor Maynard album)|Contrast]]''
|-
! scope="row" | "Young, Single & Sexy"
| 54 || —
| rowspan="2" | ''Ora''
|-
! scope="row" | "Love and War"<br /><span style="font-size:85%;">(featuring [[J. Cole]])</span>
| 193 || —
|-
! scope="row" | "[[Torn Apart (Snoop Lion song)|Torn Apart]]"<br /><span style="font-size:85%;">([[Snoop Dogg|Snoop Lion]] featuring Rita Ora)</span>
| 2013
| — || —{{efn|group=upper-alpha|"Torn Apart" did not enter the Ultratop 50, but peaked at number forty-four on the Flemish Ultratip chart.<ref name="BELFL"/>}}
| ''[[Reincarnated (album)|Reincarnated]]''
|-
| colspan="14" style="font-size:90%" |
|}
 
=== Kreditë për shkrim ===
{| class="plainrowheaders" style="text-align:center;"
|-
|+Lista e këngëve të shkruara ose bashkë-shkruar për artistë të tjerë
! scope="col" style="width:17em;" | Titulli
! scope="col" | Viti
! scope="col" | Artisti(ja)
! scope="col" | Albumet
|-
! scope="row" | "Invisible Girl"<ref>{{cite web|title=Gabriella Cilmi - ''Ten''|url=http://www.allmusic.com/album/ten-mw0001972154|website=AllMusic|accessdate=3 January 2014}}</ref>
| 2010
| [[Gabriella Cilmi]]
| ''[[Ten (Gabriella Cilmi album)|Ten]]''
|-
! scope="row" | "Shy"<ref>{{cite web|title=Stacey Solomon debuts Shy music video - watch|url=http://www.officialcharts.com/chart-news/stacey-solomon-debuts-shy-music-video-watch__8539/|website=[[Official Charts Company]]|accessdate=6 March 2015}}</ref>
| 2015
| [[Stacey Solomon]]
| ''Shy''
|}
 
==Filmografia==
 
==Shpërblimet dhe nominimet==
<sup>''<big>{{Artikulli Kryesor: [[kryesor|Lista e shpërblimeve dhe nominimeve të marra nga Rita Ora]]</big>''</sup>}}
{| class="wikitable plainrowheaders" style="text-align:center;"
|-
! Viti
! Organizata
! Shpërblimë
! Për
! Rezultatet
|-
| rowspan="4"| 2012
| rowspan="4"| ''[[Music of Black Origin Awards#2012|MOBO Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://mobo.com/news-blogs/mobo-awards-2012-nominees-shortlist-revealed |title=MOBO Awards 2012 – nominees shortlist revealed &#124; MOBO Awards |publisher=Mobo.com |date= |accessdate=2013-02-24}}</ref>
| Artist i ri
| rowspan="2"|
| {{won}}<ref>{{cite web|url=http://www.mobo.com/news-blogs/mobo-award-winners-2012|title=MOBO Award Winners 2012 |publisher=Mobo.com |date= |accessdate=2013-06-05}}</ref>
|-
| Akti më i mirë (femra)
| {{nom}}
|-
| Albumin më të mirë
| "[[Ora (Rita Ora album)|Ora]]"
| {{nom}}
|-
| Videon më të mirë
| "[[R.I.P. (song)|R.I.P.]]"
| {{nom}}
|-
| rowspan="3"| 2012
| rowspan="3"| ''[[2012 MTV Europe Music Awards|MTV Europe Music Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a406300/mtv-europe-music-awards-2012-the-nominees-in-full.html|title=MTV Europe Music Awards 2012: The nominees in full|publisher=digitalspy.co.uk|date=2012-09-17|accessdate=2013-04-02}}</ref>
| Aktin i ri më të mirë
| rowspan="3"|
| {{nom}}
|-
| Akti më të mirë Push
| {{nom}}
|-
| Aktin më të mirë në UK & Irlandë
| {{nom}}
|-
| rowspan="7"| 2012
| rowspan="7"| ''[[Urban Music Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://urbanmusicawards.net/2012/10/rita-ora-leads-nominations-for-the-10th-annual-urban-music-awards-2012/|title=Rita Ora leads nominations for the 10th annual Urban Music Awards 2012|publisher=urbanmusicawards.net|date=2012-10-28|accessdate=2013-06-06}}</ref>
| Artist i ri
| rowspan="4"|
| {{nom}}
|-
| Akti më i mirë (femra)
| {{nom}}
|-
| Artisti i Vitit
| {{won}}<ref>{{cite web|url=http://www.chelseamonthly.com/2012/12/urban-music-awards-10th-anniversary-a-success/|title=Urban Music Awards 10th Anniversary a success!|publisher=chelseamonthly.com|date=2012-12-03|accessdate=2013-06-06}}</ref>
|-
| Artist ndërkombëtare më të mirë
| {{nom}}
|-
| Këngën më e mirë
| "[[R.I.P. (song)|R.I.P.]]"
| {{nom}}
|-
| Albumin më të mirë
| "[[Ora (Rita Ora album)|Ora]]"
| {{nom}}
|-
| Videon më të mirë
| "[[Hot Right Now]]"
| {{nom}}
|-
| rowspan="3"| 2013
| rowspan="3"| ''[[2013 BRIT Awards|BRIT Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-20976634|title=BRIT Awards 2013: The Nominations|publisher=BBC|date=2013-01-10|accessdate=2013-01-11}}</ref>
| rowspan="2"|Kenga e Vitit britanikë
| "[[R.I.P. (song)|R.I.P.]]"
| {{nom}}
|-
| "[[Hot Right Now]]"
| {{nom}}
|-
| British Breakthrough Act
|
| {{nom}}
|-
| rowspan="1"| 2013
| rowspan="1"| ''[[Nickelodeon UK Kids' Choice Awards 2013|Kids' Choice Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://kca.nick.co.uk/vote#category:Favourite_UK_Female_Artist|title=Kids' Choice Awards 2013 voting|publisher=kca.nick.co.uk|date=2013-02-16|accessdate=2013-03-24}}</ref>
| Artist preferuara femërore në Britani e Madhe
|
| {{nom}}
|-
| rowspan="2"| 2013
| rowspan="2"| ''[[Glamour Awards|Glamour Women of the Year Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.ritaora.com/uk/news/rita-nominated-glamour-women-year-awards|title= Rita nominated in Glamour Women of the Year awards
|publisher=ritaora.com|date=2013-03-21|accessdate=2013-06-06}}</ref>
| UK Solo Artist
| rowspan="2"|
| {{won}}<ref>{{cite web|url=http://www.glamourmagazine.co.uk/celebrity/celebrity-news/2013/02/05/glamour-awards-2013-nominees-winners-dresses|title=The GLAMOUR Women Of The Year Awards 2013 - all the winners and speeches|publisher=glamourmagazine.co.uk|date=2013-06-05|accessdate=2013-06-05}}</ref>
|-
| Pandora Breakthrough
| {{nom}}
|-
| rowspan="1"| 2013
| rowspan="1"| ''[[BET Awards 2013|BET Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.bet.com/shows/bet-awards/2013/nominees/best-international-act-uk.html|title=BET Awards 2013 nominations|publisher=bet.com|date=2013-05-14|accessdate=2013-05-14}}</ref>
| Artist ndërkombëtare më të mirë:Angli
|
| {{nom}}
|-
| rowspan="3"| 2013
| rowspan="3"| ''[[World Music Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.worldmusicawards.com/#!vote/c1dlv|title=World Music Awards 2013 nominations|publisher=worldmusicawards.com|date=2013-05-14|accessdate=2013-05-14}}</ref>
| Artisti më i mirë në botë (Femëra)
| rowspan="2"|
| {{nom}}
|-
| Akti i më të mirë në botë live
| {{nom}}
|-
| Kënga më e mirë në botë
| "[[R.I.P. (song)|R.I.P.]]"
| {{nom}}
|-
| rowspan="2"| 2013
| rowspan="2"| ''[[MTV Europe Music Awards]]''<ref>{{cite web|url=http://www.mtvema.com/}}</ref>
| Best World Stage
| rowspan="2"|
| {{nom}}
|-
| Best Look
| {{nom}}
|-
| rowspan="2"|2014
| ''IMA Awards 2014'' <ref>{{cite web|url=http://www.imalbania.com/ima-awards-2014/best-albanian-act/ |title=Best Albanian Act 2014|publisher= Info-Media Albania|date= February 15, 2014|accessdate= February 15, 2014}}</ref>
| Best Albanian Act
| rowspan="2"|Vetvetja
| {{nom}}
|-
|[[BET Awards 2014]]<ref>{{cite web|url=http://www.billboard.com/articles/columns/the-juice/6084917/beyonce-jay-z-lead-2014-bet-awards |title=Beyonce & Jay Z Lead 2014 BET Awards |publisher=Billboard |date=2014-01-26 |accessdate=2014-05-14}}</ref>
|Best International Act: UK
|{{nom}}
|-
| rowspan="4"| 2015
| [[Black Reel Awards]]
| Best Original Song
| "Grateful"
|{{nom}}
|-
| [[2015 BRIT Awards|BRIT Awards]]
| British Video
| "I Will Never Let You Down"
|{{nom}}
|-
| [[Glamour Awards]]
| Glamour Award for TV Personality
|
|{{won}}
|-
| [[MTV Europe Music Awards]]
| Best Look
|
|{{nom}}
|-
|}
 
==Shënime==