Ndryshimi mes inspektimeve të "Rita Ora"

5 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
v (Heqja e materialit te teperm)
Ora filloi të performonte në sesionet e hapura të muzikës në [[Londra|Londër]] dhe, herë pas here, në lokalin e atit të saj.<ref name=":3">[http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-ora-you-have-to-make-yourself-unforgettable-8474575.html][http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-ora-you-have-to-make-yourself-unforgettable-8474575.html "Rita Ora: 'You have to make yourself... unforgettable<nowiki>''</nowiki>]London Evening Standard. 1 shkurt 2013. Marrë 20 korrik 2013.</ref> Në vitin [[2007]], Ora kishte paraqitjen e saj të parë të muzikës kur ajo u shfaq në rrugën e Craig David titulluar "''Awkward''", dhe pastaj përsëri në [[2008]] në "[[Where's Your Love|''Where's Your Love'']]", duke shfaqur Tinchy Stryder. Në të dyja pjesët ajo nuk u kreditua zyrtarisht.<ref name=":0" /> Ajo u paraqit në dy këngë të albumit të James Morrison, "[[Songs for You, Truths for Me|''Songs for You, Truths for Me'']]", si mbështetëse vokaliste. <ref>[https://www.discogs.com/James-Morrison-Songs-For-You-Truths-For-Me/release/2038240 "James Morrison (2) – Songs For You, Truths For Me".]discogs. Marrë 8 maj 2014.</ref>
 
Në vitin 2008, ajo provoi për ''Eurovision: Your Country Needs You'' për [[BBC]] pë t'u bërë garuesja britanike për [[Festivali Evropian i Këngës 2009|Festivalin Evropian i Këngës 2009]] dhe u kualifikua, por më vonë u tërhoq nga konkurrenca pas disa episodeve pasi ajo "nuk u ndje gati" dhe mendoi "ajo sfidë nuk ishte për të"<ref>[http://www.capitalfm.com/artists/rita-ora/news/eurovision-song-contest/ "Rita Ora thotë se ecja në garën e këngës në Eurovizion ruajti karrierën e saj<nowiki>''</nowiki>] Capital Radio. 26 shkurt 2013. Marrë nga 15 gusht 2013.</ref>. Menaxheria e saj, Sarah Stennett (e cila gjithashtu punoi me [[Ellie Goulding]], [[Jessie J]] dhe [[Conor Maynard]]), më vonë i tha [[HitQuarters]] se Ora kishte hyrë në konkurs sepse në atë kohë ajo ndjeu se ishte shansi i saj i vetëm për të gjetur sukses.<ref name=":4">[http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_SStennett1.html Intervista me Sarah Stannett] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150605042440/http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview%2Fopar%2Fintrview_SStennett1.html |date=5 qershorJune 2015 }} hitquarters.com. 21 Janar 2013. Marrë nga 1 gusht 2013.</ref> Stennett e siguroi atë se performanca në Eurovizion do të pengonte më shumë se sa të ndihmonte shanset e saj për ta bërë atë si një artiste solo.<ref name=":4" />
 
Mëpas, Stennett mori në kontakt grupin amerikan (Roc Nation), dhe i foli atyre për Orën. Ajo nënshkroi një marrëveshje regjistrimi dhe një marrëveshje botuese me Roc Nation në dhjetor të vitit 2008 dhe ishte një nga sinjalet e tyre të para.<ref name=":4" /><ref>[http://www.mobo.com/news-blogs/rita-ora-files-suit-seeking-departure-jay-zs-roc-nation "Rita Ora ngre padi duke kërkuar largimin nga Roc Nation i Jay Z"] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160121104556/http://www.mobo.com/news-blogs/rita-ora-files-suit-seeking-departure-jay-zs-roc-nation|date=21 January 2016}}. mobo.com. 18 dhjetor 2015. Marrë nga data 5 janar 2016.</ref><ref>Sblendorio, Peter (17 dhjetor 2015). [http://www.nydailynews.com/entertainment/music/rita-ora-files-lawsuit-jay-z-record-label-article-1.2469797 "Rita Ora paraqet padi kundër etiketës rekorde të Jay Z, Roc Nation".] nydailynews.com. Marrë 18 dhjetor 2015.</ref> Ajo u shfaq në videon e [[Jay-Z]] për ''Young Forever'' ([[2009]]) dhe videon e [[Drake]], ''Over'' ([[2010]]).<ref>Fleming, Kirsten (7 July 2012). <nowiki>''</nowiki>[http://nypost.com/2012/07/08/hovas-hottie/ Hovas hottie]<nowiki>''</nowiki>.Nju Jork Post. Marrë nga 15 gusht 2012.</ref><ref>Wete, Brad (12 prill 2010).[http://ew.com/article/2010/04/12/drake-over-video/ <nowiki>''Drake over video''</nowiki>][[wikipedia:Entertainment_Weekly|Entertainment Weekly]] Marrë 19 Prill 2010.</ref> Pasi u nënshkrua, Ora regjistroi një album dhe donte ta publikonte atë, por grupi i saj e kundërshtoj atë dhe ajo filloi të punonte në materiale të tjera për albumin e saj debutues.<ref name=":3" />