Ndryshimi mes inspektimeve të "Tulipani shqiptar"

5 bytes removed ,  8 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|}}
 
'''''Tulipa albanica''''' është një lloj tulipani endemik që rritet vetëm në Republikën e Shqipërisë, në qarkun e Kukësit.{{sfn|Wheeler|2011}}{{sfn|Shuka|Tan|Siljak-Yakovlev|2010|p=19}}{{sfn|Christenhusz|Govaerts|David|Hall|2013}} Është lloj i rrezikuar pasi rritet në një territor më të vogël se 80 hektarë, ose më të vogël se 1 km<sup>2</sup> dhe rrezikohet jashtë mase nga aktiviteti minerar në zonë. Tulipani shqiptar ngjan me tulipanin e Sardenjës, ''[[Tulipa scardica]]'' dhe me ''[[Tulipa schrenkii]]'', por dallon nga to pasi ka një gjethe me valëzim si dhe është i ndryshëm nga ana gjenetike.{{sfn|Shuka|Tan|Siljak-Yakovlev|2010}}
 
== Përshkrimi ==