Ndryshimi mes inspektimeve të "Nënë Tereza"

No change in size ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Gjatë lumnimit dhe kanonizimit të Terezës, [[ Curia Roman|Curia Roman]] (Vatikani) studioi kritika të botuara dhe të pabotuara për jetën dhe veprën e saj. Hitchens dhe Chatterjee (autori i ''Verdict Final'', një libër kritik për Terezën) i folën gjykatës; sipas zyrtarëve të Vatikanit, pretendimet e ngritura u hetuan nga [[Kongregacioni për Kauzat e Shenjtorëve]] .<ref name=Brown/> Grupi nuk gjeti asnjë pengesë për kanonizimin e Terezës, dhe lëshoi ''obstetërin e'' saj ''[[Obstetëri Nihil|nihil]]'' më 21 prill 1999.<ref>{{cite web|url=http://www.catholic.org/clife/teresa/history.php|title=History of the Cause of Mother Teresa|publisher=Catholic Online|accessdate=4 September 2016|language=anglisht|trans-title=Historia e Kauzës së Nënë Terezës}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/chronicle/archive/2003/10/12/MN147328.DTL|title=Living Saint: Mother Teresa's fast track to canonization|last1=Lattin|first1=Don|date=12 October 2003|newspaper=[[San Francisco Chronicle]]|accessdate=4 September 2016|language=anglisht|trans-title=Rruga e shpejtë e Nënë Terezës për kanonizimin|author-link1=Don Lattin}}</ref> Për shkak të sulmeve ndaj saj, disa shkrimtarë katolikë e quajtën atë një ''shenjë kundërshtie''. <ref>Shaw, Russell. (1 Shtator 2005).{{cite web|url=http://www.catholicherald.com/shaw/shaw05/shaw0901.htm|title=Attacking a Saint|accessdate=14 September 2006|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20070526193227/http://www.catholicherald.com/shaw/shaw05/shaw0901.htm|archivedate=26 May 2007|trans-title=Sulmimi i një Shëni|language=anglisht}}, ''[[Catholic Herald]]''. Marrë 1 maj 2007.</ref> Një komitet i veçantë mjekësor vendosi që mrekullia e Monica Besrës, një nga tre të konsideruara nga Kolodiejchuk, ishte dëshmi e ndërhyrjes hyjnore. <ref name=Brown/> Tereza u lumturua në 19 tetor 2003 dhe u njoh nga katolikët si e " [[Lumnimi|Bekuar]] ". <ref>{{cite web|url=https://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_20031019_index_madre-teresa_en.html|title=Vatican news release|publisher=Vatican.va|date=19 October 2003|accessdate=24 August 2010|trans-title=Publikim i lajmeve në Vatikan|language=anglisht}}</ref>
 
===KononizimiKanonizimi===
Më 17 dhjetor 2015, Zyra e Shtypit e Vatikanit konfirmoi se [[Papa Françesku]] njohu një mrekulli të dytë që i atribuohet Terezës: shërimi i një burri brazilian me [[Tumori i trurit|tumore]] të shumta të [[Tumori i trurit|trurit]] përsëri në vitin 2008.<ref name="miracle2">{{cite news|url=https://www.theguardian.com/news/2015/dec/18/mother-teresa-to-become-saint-after-pope-recognises-miracle-report|title=Mother Teresa to become saint after Pope recognises 'miracle' – report|last=|first=|date=18 December 2015|work=[[The Guardian]]|accessdate=18 December 2015|agency=[[Agence France-Presse]]|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza do të bëhet shenjtërore pasi Papa njeh 'mrekullinë ’- raport}}</ref> Mrekullia së pari erdhi në vëmendjen e postulacionit (zyrtarët që administrojnë çështjen) gjatë ngjarjeve të Ditës Botërore të Rinisë 2013 kur Papa ishte në Brazil atë korrik. Një hetim i mëpasshëm u zhvillua në Brazil nga 19-26 qershor 2015 i cili më vonë u transferua në Kongregacioni për Kauzat e Shenjtorëve që lëshoi një dekret që pranon që hetimi të përfundojë.<ref name=miracle2/>