Ndryshimi mes inspektimeve të "Nënë Tereza"

35 bytes removed ,  1 vit më parë
v
(via JWB)
v ((via JWB))
 
===India===
Tereza u njoh për herë të parë nga qeveria indiane më shumë se një e treta e një shekulli më parë, duke marrë [[ Padma Shri|Padma Shri]] në 1962 dhe [[ Awmimi Jawaharlal Nehru për mirëkuptim ndërkombëtar|Amimin Jawaharlal Nehru për Mirëkuptim Ndërkombëtar]] në 1969.<ref>{{cite web|url=http://www.iccr.gov.in/content/nehru-award-recipients|title=Nehru Award Recipients {{!}} Indian Council for Cultural Relations {{!}} Government of India|website=www.iccr.gov.in|language=en|access-date=18 May 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20180406014617/http://www.iccr.gov.in/content/nehru-award-recipients|archive-date=6 April 2018|url-status=dead}}</ref> Ajo më vonë mori çmime të tjera indiane, duke përfshirë edhe [[ Bharat Ratna|Bharat Ratna]] (çmimin më të lartë civil të Indisë) në 1980. <ref>{{cite web|url=http://www.bharatratna.co.in/bharat-ratna-awardees.htm|title=List Of Bharat Ratna Awardees|website=www.bharatratna.co.in|access-date=18 May 2017|language=anglisht|trans-title=Çmimet e Bharat Ratna}}</ref> Biografia zyrtare e Terezës, nga [[Navin Chawla]], u botua në 1992.<ref>{{Cite book|url=https://books.google.com/books/about/Mother_Teresa.html?id=7AmVAAAACAAJ|title=Nënë Tereza: Biografia e Autorizuar|last=Chawla|first=Navin|date=1 March 1992|publisher=Diane Publishing Company|isbn=9780756755485|language=en|year=|location=|pages=}}</ref> Në [[Kalkuta|Kolkata]], ajo adhurohet si hyjni nga disa [[Hinduizmi|hindusë]]. <ref>{{Cite news|url=https://www.wsj.com/articles/in-india-teresa-draws-devotees-of-all-faiths-1472857787|title=In India, Teresa Draws Devotees of All Faiths|last=Stacey|first=Daniel|date=3 September 2016|work=Wall Street Journal|access-date=18 May 2017|language=anglisht|trans-title=Në Indi, Tereza tërheq të devotshmët të të gjitha besimeve|issn=0099-9660}}</ref>
 
Për të përkujtuar 100 vjetorin e lindjes së saj, qeveria e Indisë lëshoi një monedhë speciale 5 coin (shumën e parave që Tereza kishte kur arriti në Indi) më 28 gusht 2010. Presidenti [[Pratibha Patil]] tha: "E veshur me një sari të bardhë me një kufi blu, ajo dhe motrat e Misionarëve të Bamirësisë u bënë një simbol i shpresës për shumë njerëz - të moshuarit, të varfërit, të papunët, të sëmurët, të sëmurët përfundimisht dhe ata të braktisur nga familjet e tyre ".<ref>{{Cite news|url=http://timesofindia.indiatimes.com/india/Commemorative-coin-on-Mother-Teresa-released/articleshow/6451687.cms|title=Commemorative coin on Mother Teresa released – Times of India|last=|first=|date=|work=The Times of India|access-date=18 May 2017|language=anglisht|trans-title=Lëshuar monedhën përkujtimore për Nënë Terezën - Times of India}}</ref>
 
Pamjet indiane të Terezës nuk janë uniformisht të favorshme. [[ Aroup Chatterjee|Aroup Chatterjee]], një mjek i lindur dhe rritur në Kalkuta i cili ishte një aktivist në lagjet e qytetit për vite me radhë, rreth vitit 1980 përpara se të transferohej në Mbretërinë e Bashkuar, tha se ai "kurrë nuk ka parë madje ndonjë murgeshë në ato lagje".<ref name=":4">{{Cite news|url=https://www.nytimes.com/2016/08/27/world/asia/mother-teresa-critic.html|title=A Critic's Lonely Quest: Revealing the Whole Truth About Mother Teresa|last=Schultz|first=Kai|date=26 August 2016|work=The New York Times|access-date=18 May 2017|language=anglisht|trans-title=Kërkimi i vetëm i një kritiku: Zbulimi i së vërtetës së plotë për Nënë Terezën|issn=0362-4331}}</ref> Hulumtimi i tij, që përfshin më shumë se 100 intervista me vullnetarë, murgesha dhe të tjerë të njohur me Misionarët e Bamirësisë, u përshkrua në një libër të vitit 2003 kritik për Terezën.<ref name=":4" /> Chatterjee e kritikoi atë për promovimin e një "kulti të vuajtjes" dhe një imazh të shtrembëruar, negativ të Kalkutës, duke e ekzagjeruar punën e bërë nga misioni i saj dhe për keqpërdorimin e fondeve dhe privilegjeve në dispozicion të saj.<ref name=":4" /><ref name="Chatterjee">Chatterjee, Aroup, Introduction to ''The Final Verdict''</ref> Sipas tij, disa nga problemet higjenike që ai kishte kritikuar (ripërdorimi i gjilpërave, për shembull) u përmirësuan pas vdekjes së Terezës në 1997. <ref name=":4" />
 
[[ Bikash Ranjan Bhattacharya|Bikash Ranjan Bhattacharya]], kryetar i Komunës së Kolkatës nga 2005 deri në 2010, tha se "ajo nuk kishte asnjë ndikim domethënës në të varfërit e këtij qyteti", "lavdëroi sëmundjen", në vend që ta trajtonte atë dhe keqinterpretoi qytetin: "Pa dyshim që kishte varfëri në Kalkuta, por ajo kurrë nuk ishte një qytet i lebrave dhe lypësve, siç e paraqiti Nënë Tereza”.<ref>{{Cite news|url=https://www.latimes.com/world/la-fg-india-mother-teresa-snap-story.html|title=Was Mother Teresa a saint? In city she made synonymous with suffering, a renewed debate over her legacy|last=|first=|date=2 September 2016|work=Los Angeles Times|access-date=18 May 2017|language=en-US|trans-title=A ishte Nënë Tereza një shenjtore? Në qytet ajo bëri sinonim të vuajtjes, një debat të përtërirë për trashëgiminë e saj|issn=0458-3035}}</ref> [[ Nacionalizmi hindu|Nacionalistët Hindu]], [[ Partia Bharatiya Janata|Partia Bharatiya Janata]] u përleshën me Terezën mbi [[ Dalit|Dalits]] Christian por e lavdëroi atë në vdekje dhe dërgoi një përfaqësues në funeralin e saj. <ref>{{Cite book|url=https://books.google.com/books?id=Ka8XDQAAQBAJ&lpg=PP1&pg=PT26#v=onepage&q&f=false|title=Biografia e Nënë Terezës: Drita e shpirtit të devotshëm që ndryshoi botën|last=Dicker|first=Chris|publisher=Chris Dicker|language=anglisht|year=|isbn=|location=|pages=|trans_title=}}</ref>Sidoqoftë, [[ Vishwa Hindu Parishad|Vishwa Hindu Parishad]] kundërshtoi vendimin e qeverisë për t'i dhënë asaj një funeral shtetëror. Sekretari [[ Giriraj Kishore|Giriraj Kishore]] tha se "detyra e saj e parë ishte ndaj Kishës dhe shërbimi shoqëror ishte i rastësishëm", duke e akuzuar atë për favorizimin e të krishterëve dhe kryerjen e "pagëzimeve të fshehta" të vdekjes.<ref>[http://eci.nic.in/ECI_Main/DJ/Frontline%201997%20Article%20published%20in%20Hindu.pdf#page=3 A life of selfless caring] [Një jetë e një përkujdesjeje vetëmohuese] (në anglisht) – [[:en:Frontline (magazine)|Frontline (magazine)]] artikulli.</ref><ref name="usislam1">{{cite web|url=http://www.usislam.org/revise/6211Baptism.htm|title=Secret Baptism|publisher=Usislam.org|accessdate=28 August 2011|language=anglisht}}</ref> Në një haraç të faqes së parë, ''[[ Frontline (revista)|Frontline]]'' Indian për dy javë hodhi poshtë akuzat si "të rreme" dhe tha se ato "nuk kishin bërë asnjë ndikim në perceptimin e publikut për punën e saj, veçanërisht në Kalkuta". Duke vlerësuar "kujdesin e saj vetëmohues", energjinë dhe trimërinë, autori i haraçit kritikoi fushatën publike të Teresës kundër abortit dhe pretendimin e saj për të qenë jo politik.<ref name="Frontline">Parvathi Menon Cover histori: Një jetë e një përkujdesjeje vetëmohuese, Frontline, Vol.14 :: No. 19 :: 20 Shtator - 3 Tetor 1997</ref>
 
Në shkurt 2015 [[ Mohan Bhagwat|Mohan Bhagwat]], udhëheqësi i organizatës së djathtë hindu [[ Rashtriya Swayamsevak Sangh|Rashtriya Swayamsevak Sangh]], tha se qëllimi i Terezës ishte "të shndërronte personin, i cili po shërbehej, në një të krishterë".<ref>{{Cite news|url=http://www.thehindu.com/news/national/mother-teresas-aim-was-conversion-says-bhagwat/article6926462.ece|title=Mother Teresa's aim was conversion, says Bhagwat|last=Dhar|first=Aarti|date=|work=The Hindu|access-date=18 May 2017|language=en|trans-title=Qëllimi i Nënë Terezës ishte shndërrimi, thotë Bhagwat}}</ref> Ish zëdhënësi i RSS MG Vaidhya mbështeti vlerësimin e Bhagwat, dhe organizata akuzoi mediat për "shtrembërim të fakteve në lidhje me komentet e Bhagwat". Deputeti i [[ Kongresi Trinamool|Kongresit të Trinamoolit]] Derek O'Brien, kreu i [[ Partia Komuniste e Indisë|CPI]] -së Atul Anjan dhe shefi i ministrit të [[Delhi]] [[ Arvind Kejriwal|Arvind Kejriwal]] protestuan kundër deklaratës së Bhagwat.<ref>{{cite web|url=http://tsjzcra.timesofap.com/politics/rss-backs-its-chief-mohan-bhagwat-s-remarks-on-mother-teresa-opposition-lashes-out-at-him.html|title=RSS backs its chief Mohan Bhagwat's remarks on Mother Teresa, Opposition lashes out at him - Timesofap.com|website=tsjzcra.timesofap.com|language=en-US|access-date=18 May 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20180409044756/http://tsjzcra.timesofap.com/politics/rss-backs-its-chief-mohan-bhagwat-s-remarks-on-mother-teresa-opposition-lashes-out-at-him.html|archive-date=9 April 2018|url-status=dead|trans-title=RSS mbështet fjalimet e shefit të saj Mohan Bhagwat për Nënë Terezën, opozita shpërthen kundër tij - Timesofap.com}}</ref>
===Gjetiu===
[[File:President Reagan presents Mother Teresa with the Medal of Freedom 1985.jpg|thumb|alt=President and Mrs. Ronald Reagan with Mother Teresa, standing at a microphone|[[Kryetari i Shteteve të Bashkuara|Presidenti]] [[Ronald Reagan]] prezanton Nënë Terezën me [[ Medalja Presidenciale e Lirisë|Medaljen Presidenciale të Lirisë]] në një ceremoni të Shtëpisë së Bardhë ndërsa Zonja e Parë [[Nancy Reagan]] duket, më 20 qershor 1985.]]
Tereza mori çmimin [[Çmimi Ramon Magsaysay|Ramon Magsaysay]] për Paqen dhe Mirëkuptimin Ndërkombëtar, dhënë për punë në Azinë Jugore ose Lindore, në 1962. Sipas citimit të saj, "Bordi i Besuarve njeh njohjen e saj të mëshirshme të të varfërve të varfër të një toke të huaj, në shërbimin e të cilit ajo ka udhëhequr një kongregacion të ri".<ref>Ramon Magsaysay Award Foundation (1962) ''Citation for Mother Teresa''.</ref> Nga fillimi i viteve 1970, ajo ishte një personazh i famshëm ndërkombëtar. Fama e Terezës mund t'i atribuohet pjesërisht dokumentarit të [[ Malcolm Muggeridge|Malcolm Muggeridge]], 1969, ''Diçka e bukur për Zotin'', dhe librit të tij të vitit 1971 me të njëjtin emër. Muggeridge po kalonte një udhëtim shpirtëror të vetin në atë kohë.<ref name=Timecrisis/> Gjatë xhirimeve, pamjet e xhiruara në ndriçim të dobët (veçanërisht në Shtëpinë për Vdekjen) mendohej se nuk ka të ngjarë të përdoren nga ekuipazhi. Në Angli, pamjet u zbuluan se ishin mjaft të ndriçuara dhe Muggeridge e quajti atë një mrekulli të "dritës hyjnore" nga Tereza.<ref>Sebba, Anne (1997). ''Mother Teresa: Beyond the Image''. New York. Doubleday, ff. 80–84. {{ISBN|0-385-48952-8}}.</ref> Anëtarët e tjerë të ekuipazhit thanë se ishte për shkak të një lloji të ri të filmit ultra të ndjeshëm Kodak. <ref>Alpion, Gezmin (2007). ''Mother Teresa: Saint or Celebrity?''. Routledge Press, ff. 9. {{ISBN|0-415-39246-2}}.</ref> Muggeridge u kthye më vonë në katolicizëm.<ref>{{cite web|title=Malcolm Muggeridge's spiritual evolution|url=http://www.thewords.com/articles/mugquest.htm|website=www.thewords.com|accessdate=20 December 2016|language=anglisht|trans-title=Evolucioni shpirtëror i Malcolm Muggeridge}}</ref>
 
Rreth kësaj kohe, bota katolike filloi ta nderonte Terezën publikisht. Papa [[Papa Pali VI|Pali VI]] i dha asaj përurimin [[Papa Gjoni XXIII|Papa Gjon XXIII]] Çmimin e Paqes në 1971, duke lavdëruar punën e saj me të varfërit, shfaqjen e bamirësisë së krishterë dhe përpjekjet për paqen,<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Mother Teresa''. New York. Chelsea House Publications, pp. 81–82. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref> dhe ajo mori [[Pacem në Çmimin Terris|Pacem në Terris Award]] në 1976. <ref>''Quad City Times'' staff (17 Tetor 2005). "Zyrtari i Habitatit do të marrë Pacemin në nder të Terrisit ". [[Korpusi i Paqes]]. Marrë më 26 maj 2007.</ref> Pas vdekjes së saj, Tereza përparoi me shpejtësi në rrugën drejt [[Shenjtor|shenjtërimit]].
 
Ajo u nderua nga qeveritë dhe organizatat civile dhe u emërua një Shoqërues Nderi të [[ Urdhri i Australisë|Urdhrit të Australisë]] në 1982 "për shërbimin ndaj komunitetit të Australisë dhe njerëzimit në përgjithësi".<ref>{{cite web|url=http://www.itsanhonour.gov.au/honours/honour_roll/search.cfm?aus_award_id=882114&search_type=advanced&showInd=true|title=It's an Honour: AC|publisher=Itsanhonour.gov.au|date=26 January 1982|accessdate=24 August 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20110526202959/http://www.itsanhonour.gov.au/honours/honour_roll/search.cfm?aus_award_id=882114&search_type=advanced&showInd=true|archive-date=26 May 2011|url-status=dead|language=anglisht|trans-title=Eshtë një Nderim: AC}}</ref> Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara dhuruan një numër çmimesh, duke kulmuar me [[ Urdhri i Meritës|Urdhrin e Meritës]] në 1983 dhe [[Qytetar nderi i Shteteve të Bashkuara|shtetësinë nderi të Shteteve të Bashkuara]] në 16 nëntor 1996.<ref>{{cite web|url=https://purl.fdlp.gov/GPO/gpo45003|title=Joint Resolution to Confer Honorary Citizenship of the United States on Agnes Gonxha Bojaxhiu, also Known as Mother Teresa.|publisher=|language=anglisht|trans-title=Rezolutë e përbashkët për dhënien e shtetësisë nderi të Shteteve të Bashkuara mbi Agnes Gonxha Bojaxhiu, e njohur edhe si Nënë Tereza.}}</ref> Shqipëria i dha asaj Nderin e Artë të Kombit në 1994, <ref name=Frontline/> por pranimi i saj për këtë dhe Legjioni i Nderit Haitik ishte i diskutueshëm. Tereza u kritikua për përkrahje të fshehtë të [[Duvalier|Duvaliers]] dhe biznesmenëve të korruptuar si [[Charles Keating]] dhe [[Robert Maxwell]] ; ajo i shkroi gjykatësit të gjykimit të Keating-ut, duke kërkuar pastërti.<ref name=Frontline/><ref name="BMJ">{{cite journal|author=Loudon, Mary|first=|date=6 January 1996|title=The Missionary Position: Mother Teresa in Theory and Practice, Book Review|trans-title=Pozicioni Misionar: Nënë Tereza në Teori dhe Praktikë, Rishikimi i Librit|url=|journal=BMJ|language=anglisht|volume=312|issue=7022|pages=64–5|doi=10.1136/bmj.312.7022.64a|via=}}</ref>
 
Universitetet në Indi dhe Perëndim i dhanë diplomat e saj të nderit. <ref name=Frontline/> Çmime të tjera civile përfshinin [[ Mimi Balzan|izemimin Balzan]] për promovimin e njerëzimit, paqes dhe vëllazërimit midis popujve (1978) <ref>[http://www.balzan.it/Premiati.aspx?Codice=0000001003&nome=Mother%20Teresa%20of%20Calcutta Mother Teresa of Calcutta][Nënë Tereza e Kalkutës], Fondazione Internazionale Balzan, 1978 Çmimi Balzan për njerëzimin, paqen dhe vëllazërimin midis popujve. Marrë më 26 maj 2007.</ref> dhe Çmimin Ndërkombëtar [[Albert Schweitzer]] (1975). <ref>Jones, Alice & Brown, Jonathan (7 Mars 2007). "Opposites attract? Kur Robert Maxwell u takua me Nënë Terezën". ''The Independent''. Marrë 25 Mars 2012.</ref> Në prill të vitit 1976 Tereza vizitoi [[ Universiteti i Scranton|Universitetin e Scranton]] në [[Pennsylvania|Pensilvanian]] veriperëndimore, ku mori Medaljen La Storta për Shërbimin Njerëzor nga presidenti i universitetit [[ William J. Bajron|William J. Byron]] .<ref name="Mother Teresa Addresses 4,500">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/32324/rec/4|title=Mother Teresa Addresses 4,500 At Long Center|last=|first=|date=1 May 1976|work=Catholic Light|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza adreson 4500 në Long Center}}</ref> Ajo sfidoi një audiencë prej 4500 vetash për të "njohur njerëzit e varfër në shtëpinë tuaj dhe lagjen lokale", duke ushqyer të tjerët ose thjesht duke përhapur gëzim dhe dashuri, <ref name="Spread Love, Help Poor of Heart">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/32349/rec/5|title=Mother Teresa Asks Local Citizens To Spread Love, Help Poor of Heart|last1=Cannella|first1=Tony|date=28 April 1976|work=Scranton Times|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza u kërkon qytetarëve vendas të përhapin dashurinë, të ndihmojnë të varfërit me zemër}}</ref> dhe vazhdoi: "Të varfërit do të na ndihmojnë të rritemi në shenjtëri, sepse ata janë Krishti në maskën e shqetësimit ". <ref name="Mother Teresa Addresses 4,500"/> Në gusht 1987 Tereza mori një doktor nderi të gradës së shkencave shoqërore, në njohje të shërbimit të saj dhe ministrisë së saj për të ndihmuar të varfërit dhe të sëmurët, nga universiteti. <ref name="U of S Honorary Degree">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16134/rec/13|title=Mother Teresa Awarded Honorary Degree|last1=Connors|first1=Terry|date=October 1987|work=Northeast Magazine|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza Një gradë nderi}}</ref> Ajo u foli përpara 4,000 studentëve dhe anëtarëve të [[ Dioqeza e Scranton|Dioqezës së Scranton]] <ref name="MT in Scranton">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16235/rec/22|title=Mother Teresa in Scranton|last1=Pifer|first1=Jerry|date=6 September 1987|work=Scrantonian|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza në Scranton}}</ref> për shërbimin e saj ndaj "më të varfërve të të varfërve", duke u thënë atyre "të bëjnë gjëra të vogla me shumë dashuri". <ref name="Small Things with Great Love Address">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16278/rec/26|title=Do Small Things with Great Love: Mother Teresa Graces Diocese|last=|first=|date=27 August 1987|work=Catholic Light|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Bëni Gjëra të Vogla me shumë dashuri: Nënë Tereza i falet Dioqezës}}</ref>
 
Në 1979, Tereza mori [[Çmimi Nobel për Paqe|themimin Nobel për Paqen]] "për punën e ndërmarrë në luftën për të kapërcyer varfërinë dhe shqetësimin, që gjithashtu përbën një kërcënim për paqen".<ref>{{cite web|title=Nobel Committee: The Nobel Peace Prize 1979 press release|url=https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1979/press.html|language=anglisht|trans-title=Komiteti Nobel: Njoftim për shtyp Çmimi Nobel për Paqen 1979}}</ref> Ajo refuzoi një banket ceremonial konvencional për laureatë, duke kërkuar që kostoja e tij prej 192,000 dollarë t'u jepej të varfërve në Indi <ref>Locke, Michelle (22 Mars 2007). "Berkeley Nobel laureates donate prize money to charity". ''San Francisco Gate''. Associated Press. Marrë më 26 maj 2007</ref> dhe duke thënë se shpërblimet tokësore ishin të rëndësishme vetëm nëse e ndihmuan atë për të ndihmuar nevojtarët e botës. Kur Tereza mori çmimin, ajo u pyet: "cfarë mund të bëjmë për të promovuar paqen botërore?" Ajo u përgjigj: "Shkoni në shtëpi dhe doni familjen tuaj". Duke u bazuar në këtë temë në ligjëratën e saj për [[Çmimi Nobel|Çmimin Nobel]], ajo tha: "Rreth botës, jo vetëm në vendet e varfëra, por e gjeta varfërinë e Perëndimit aq shumë më të vështirë për tu hequr. Kur marr një person nga rruga, i uritur, i jap një pjatë oriz, një copë bukë, e kam kënaqur. Unë e kam hequr atë uri. Por një person që është i mbyllur, që ndihet i padëshiruar, i padashur, i tmerruar, personi që është dëbuar nga shoqëria - se varfëria është aq e lëndueshme dhe aq shumë, dhe e shoh shumë të vështirë ". Tereza veçoi abortin si "shkatërruesin më të madh të paqes sot. Sepse nëse një nënë mund ta vrasë vetë fëmijën e vet - atë që mbetet për mua të të vras dhe të më vrasësh - nuk ka asgjë në mes. "<ref>Mother Teresa (11 Dhjetor 1979). "Nobel Prize Lecture". NobelPrize.org. Marrë 25 maj 2007.</ref>
 
Barbara Smoker i revistës laike humaniste ''[[ Freethinker (ditar)|The Freethinker]]'' kritikoi Terezën pas çmimit të ''[[ Freethinker (ditar)|Temimit]]'' të Paqes, duke thënë se promovimi i saj i mësimeve morale katolike mbi abortin dhe kontracepsionin largoi fondet nga metodat efektive për të zgjidhur problemet e Indisë.<ref>{{harvnb |Smoker |1980 |pp=11, 28}}</ref> Në [[ Konferenca e katërt botërore për gratë|Konferencën]] e [[ Konferenca e katërt botërore për gratë|Katërt Botërore për Gratë]] në [[Pekini|Pekin]], Tereza tha: "Sidoqoftë ne mund ta shkatërrojmë këtë dhuratë të amësisë, veçanërisht nga e keqja e abortit, por edhe duke menduar se gjërat e tjera si punët ose pozicionet janë më të rëndësishme sesa të duash". <ref name="Mother Teresa's Message to Fourth UN Women's Conference">{{cite web|title=Mother Teresa's Message to the Fourth Women's Conference|publisher=EWTN|date=6 October 2006|url=https://www.ewtn.com/New_library/MT_woman.htm|accessdate=28 March 2016|language=anglisht|trans-title=Mesazhi i Nënë Terezës për Konferencën e Katërt të Grave}}</ref>
 
Gjatë jetës së saj, Tereza ishte në mesin e 10 grave të para në sondazhin vjetor [[ Sondazhi më i admiruar i Gallup për burrat dhe gratë|më të admiruar të burrave dhe grave Gallup]] 18 herë, duke përfunduar së pari disa herë në vitet 1980 dhe 1990.<ref>Frank Newport, David W. Moore, and Lydia Saad (13 Dhjetor 1999). "Most Admired Men and Women: 1948–1998", Organizata Gallup.</ref> Në vitin 1999 ajo drejtoi [[ Lista e Gallup me njerëz më të admiruar të Shekullit 20|Listën e Gallup të Njerëzve më të Admiruar të Shekullit 20]], <ref name="gallup-20c"/> duke anketuar të gjitha përgjigjet e tjera vullnetare me një diferencë të gjerë, dhe ishte e para në të gjitha kategoritë kryesore demografike përveç shumë të rinjve. <ref name="gallup-20c">Frank Newport (31 Dhjetor 1999). "Mother Teresa Voted by American People as Most Admired Person of the Century", Organizata Gallup.</ref><ref>[http://www.pollingreport.com/20th.htm Greatest of the Century] Gallup/CNN/USA Today Poll. 20–21 Dhjetor 1999.</ref>
 
== Kritikat ==
{{Main|Kritikat ndaj Nënë Terezës}}
Sipas një shkrimi të akademikëve kanadezë Serge Larivée, Geneviève Chénard dhe Carole Sénéchal, klinikat e Terezës morën miliona dollarë në donacione, por kishin mungesë të [[Kujdesi shëndetësor|kujdesit mjekësor]], diagnozë sistematike, ushqimit të nevojshëm dhe [[ analgjezik|analgjezikëve]] të mjaftueshëm për ata me dhimbje;<ref name="Université de Montréal">{{cite news|url=http://www.nouvelles.umontreal.ca/udem-news/news/20130301-mother-teresa-anything-but-a-saint.html|title=Mother Teresa was 'anything but a saint,' &nbsp;...|last=Larivée|first=Serge|date=1 March 2013|work=|accessdate=6 March 2013|archive-url=https://web.archive.org/web/20160401151627/http://www.nouvelles.umontreal.ca/udem-news/news/20130301-mother-teresa-anything-but-a-saint.html|archive-date=1 prill 2016|publisher=Université de Montréal|author2=Carole Sénéchal|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza ishte 'gjithçka tjetër veç një shenjtore'|author3=Geneviève Chénard|url-status=dead}}</ref> sipas mendimit të tre akademikëve, "Nënë Tereza besonte se të sëmurët duhet të vuajnë si Krishti në kryq". <ref>{{cite news|url=https://www.theglobeandmail.com/life/the-hot-button/mother-teresa-was-anything-but-a-saint-new-canadian-study-claims/article9317551/|title=Mother Teresa was 'anything but a saint,' new Canadian study claims|author=Adriana Barton|first=|date=5 March 2013|work=The Globe and Mail|access-date=|language=anglisht|trans-title=Studimi i ri Kanadez, Nënë Tereza ishte "asgjë tjetër veç një shenjtore"}}</ref> Thuhej që paratë shtesë mund të kishin shndërruar shëndetin e të varfërve të qytetit duke krijuar lehtësira të përparuara të [[ Kujdes paliativ|kujdesit paliativ]] . <ref>{{cite web|url=http://www.outlookindia.com/article/i-dont-think-she-deserved-the-nobel/284270|title="I don't think she deserved the Nobel."|publisher=Anirudh Bhattacharyya|language=anglisht|date=18 March 2013|trans-title="Unë nuk mendoj se ajo e meritoi Nobelin"}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.outlookindia.com/article/the-saint--the-sceptic/284271|title=The Saint & The Sceptic|publisher=Dola Mitra|date=18 March 2013|language=anglisht|trans-title=Shenjtori & Skeptiku}}</ref>
 
Një nga kritikët më të hapur të Teresës ishte gazetari, kritiku letrar dhe [[Antiteizmi|antiteizti]] anglez, [[Christopher Hitchens]], nikoqir i dokumentarit ''[[ Hell's Angel (dokumentar)|Hell's Angel]]'' (1994) dhe autor i esesë ''[[ Pozicioni Misionar: Nënë Tereza në Teori dhe Praktikë|Pozicioni Misionar: Nënë Tereza në Teori dhe Praktikë]]''<nowiki> (1995) i cili shkroi në një artikull të 2003 : "Kjo na kthen në korrupsionin mesjetar të kishës, e cila u shiti indulgjenave të pasurve ndërsa predikonte zjarr ferr dhe vazhdimësi ndaj të varfërve. [Nënë Tereza] nuk ishte shoqe e të varfërve. Ajo ishte shoqe e </nowiki>''varferise'' . Ajo tha se vuajtja ishte një dhuratë nga Zoti. Ajo e kaloi jetën duke kundërshtuar shërimin e vetëm të njohur për varfërinë, që është fuqizimi i grave dhe emancipimi i tyre nga një version blegtoral i riprodhimit të detyrueshëm. "<ref>{{cite magazine|url=http://www.slate.com/articles/news_and_politics/fighting_words/2003/10/mommie_dearest.html|title=Mommie Dearest|magazine=Slate|last=Hitchens|first=Christopher|date=18 December 2015|accessdate=19 December 2015|language=anglisht}}</ref> Ai e akuzoi atë për [[Hipokrizia|hipokrizi]] për zgjedhjen e trajtimit të përparuar për gjendjen e saj të zemrës. <ref>Hitchens (1995), f. 41</ref><ref>''cf.'' Fr. James Martin, SJ, Letter in ''The New York Review of Books'', 19 Shtator 1996 [http://www.nybooks.com/articles/1996/09/19/in-defense-of-mother-teresa/ In Defense of Mother Teresa] [Në mbrojtje të Nënë Terezës] (në anglisht) aksesuar më 2 Shkurt 2014</ref> Hitchens tha se "qëllimi i saj nuk ishte t'i ndihmonte njerëzit" dhe se ajo gënjeu donatorët se si u përdorën kontributet e tyre. "Ishte duke folur me të që unë zbulova, dhe ajo më siguroi që nuk po punonte për të lehtësuar varfërinë", ai tha, "Ajo po punonte për të zgjeruar numrin e katolikëve. Ajo tha: 'Unë nuk jam punëtore sociale. Unë nuk e bëj këtë për këtë arsye. Unë e bëj atë për Krishtin. Unë e bëj atë për kishën. ' <ref>[https://www.cbsnews.com/stories/2003/10/19/60minutes/main578794.shtml "The Debate over Sainthood"][Debati mbi Shenjtërinë] (në anglisht). 11 Shkurt 2009. CBS News. Marrë më 29 maj 2011.</ref> Megjithëse Hitchens mendoi se ishte dëshmitari i vetëm i thirrur nga [[ Selia e Shenjtë|Vatikani]], [[ Aroup Chatterjee|Aroup Chatterjee]] (autori i ''Nënë Terezës: Tregimi i Untold'' ) gjithashtu u thirr për të paraqitur prova që kundërshtonin fajësimin dhe kanonizimin e Teresës; <ref name="Hitch">[http://www.secularhumanism.org/index.php?section=library&page=hitchens_24_2 "Less than Miraculous"]["Më pak se e mrekullueshme"] (në anglisht) nga Christopher Hitchens, ''[[Free Inquiry (magazine)|Free Inquiry]]'' 24(2), Shkurt/Mars 2004.</ref> Vatikani kishte hequr " [[Avokati i djallit|avokatin e djallit]] " tradicional, i cili shërbeu për një qëllim të ngjashëm. <ref name=Hitch/>
 
[[ Lëvizjet për të drejtat e abortit|Grupet për të drejtat e abortit]] kanë kritikuar gjithashtu qëndrimin e Terezës kundër abortit dhe kontracepsionit. <ref>{{cite web|url=https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/02/25/why-to-many-critics-mother-teresa-is-still-no-saint/|title=Why Mother Teresa is still no saint to many of her critics|author=Adam Taylor|date=18 December 2015|work=Washington Post|language=anglisht|trans-title=Pse Nënë Tereza nuk është ende shenjtore për shumë nga kritikët e saj}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.outlookindia.com/article/on-the-same-page/284274|title=On the Same Page|publisher=Amit Chaudhuri|date=18 March 2013|language=anglisht|trans-title=Në të njëjtën faqe}}</ref><ref>{{cite web|url=http://newamericamedia.org/2013/03/city-of-doubts-kolkatas-uneasy-love-for-mother-teresa.php|title=City of Doubts: Kolkata's Uneasy Love for Mother Teresa – New America Media|publisher=|access-date=17 November 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20180802193305/http://newamericamedia.org/2013/03/city-of-doubts-kolkatas-uneasy-love-for-mother-teresa.php|archive-date=2 August 2018|url-status=dead|language=anglisht|trans-title=Qyteti i Dyshimeve: Dashuria e pakëndshme e Kalkutës për Nënë Terezën - New America Media}}</ref>
 
== Jeta shpirtërore ==
[[File:Mother Teresa memorial plaque.jpg|thumb|alt=Outdoor bas-relief plaque|Pllakë kushtuar Nënë Terezës në Sheshin Wenceslas, [[ Olomouc|Olomouc]], Republika Çeke]]
 
Kolodiejchuk (zyrtari përgjegjës për mbledhjen e provave për kanonizimin e saj) mendoi se pakënaqësia e saj mund të keqinterpretohej nga disa, por besimi i saj se Zoti po punonte përmes saj ishte i pakënaqur; megjithëse ajo ishte dashur për afërsinë e humbur te Zoti, ajo nuk e vuri në dyshim ekzistencën e tij. <ref>{{cite web|last1=N|first1=Ajay Kumar|title=Mother Teresa's Spiritual Life|url=https://aknandy.wordpress.com/2016/09/03/mother-teresas-spiritual-life/|website=A. K. Nandy|accessdate=21 December 2016|date=3 September 2016|language=anglisht|trans-title=Jeta shpirtërore e Nënë Terezës}}</ref> Tereza mund të ketë provuar diçka të ngjashme me [[Jezusi|Jezusin]], i cili tha kur u kryqëzua: ''" [[ Thëniet e Jezusit në kryq|Eli Eli lama sabachthani?]] "'' ("Zoti im, Zoti im, pse më ke braktisur?"). <ref>{{cite web|url=http://www.drbo.org/chapter/47027.htm|title=Douay-Rheims Catholic Bible, Gospel According to Saint Matthew Chapter 27|publisher=|language=anglisht|trans-title=Bibla Katolike Douay-Rheims, Ungjill sipas Kapitullit 27 të Shën Mateut}}</ref> Kolodiejchuk tërhoqi një krahasim me mistikun e shekullit të 16-të [[Gjoni i Kryqit]], i cili krijoi frazën " [[ Nata e errët e shpirtit|Nata e errët e shpirtit]] ".<ref name=Timecrisis/> Shenjtorë të tjerë (përfshirë këtu emrin e [[Terezja e Lisjës|Teresë të Lisjës]], që e quajti atë një "natë pa asgjë") kishin përvoja të ngjashme të [[Thatësia shpirtërore|thatësisë shpirtërore]]. <ref name="autogenerated1">[http://www.beliefnet.com/story/223/story_22353_1.html New Book Reveals Mother Teresa's Struggle with Faith][Libri i Ri zbulon Luftën e Nënë Terezës me Besim] (në anglisht) Beliefnet, AP 2007</ref> Sipas James Langford, këto dyshime ishin tipike dhe nuk do të ishin pengesë për kanonizimin. .<ref name=autogenerated1/>
 
Pas dhjetë vjet dyshimesh, Tereza përshkroi një periudhë të shkurtër të besimit të përtërirë. Pas vdekjes së [[Papa Piu XII|Papës Pius XII]] në 1958, ajo ishte duke u lutur për të në një masë rekuizmi kur ajo u çlirua nga "errësira e gjatë: ajo vuajtje e çuditshme". Sidoqoftë, pesë javë më vonë thatësia e saj shpirtërore u kthye.<ref name="Newsweekteresa">{{cite web|url=http://www.newsweek.com/id/38603|title=Hitchens Takes on Mother Teresa|work=Newsweek|accessdate=11 December 2008|trans-title=Hitchens merret me Nënë Terezën|language=anglisht}}</ref>
 
Teresa i shkruajti shumë letra rrëfimtarëve dhe eprorëve të saj gjatë një periudhe 66-vjeçare, më së shumti Kryepeshkopit të Kalkutës Ferdinand Perier dhe priftit Jesuit Celeste van Exem (këshilltari i saj shpirtëror që nga formimi i Misionarëve të Bamirësisë).<ref>{{cite news|url=http://articles.baltimoresun.com/2003-10-19/news/0310190294_1_mother-teresa-beatification-garneau|title=The dark night of 'a blessed soul'|last=|first=|date=19 October 2003|work=The Baltimore Sun|access-date=|location=Baltimore|language=anglisht|trans-title=Nata e errët e 'një shpirti të bekuar'}}</ref> Ajo kërkoi që letrat e saj të shkatërroheshin, duke u shqetësuar se "njerëzit do të mendojnë më shumë për mua - më pak për Jezusin". <ref name="Timecrisis"/><ref>{{cite news|url=http://www.suntimes.com/news/metro/524638,CST-NWS-mother24.article|title=Mother Teresa's Crisis of Faith|last=|first=|date=|work=Sun Times|accessdate=26 August 2007|archiveurl=https://archive.is/20071011164222/http://www.suntimes.com/news/metro/524638,CST-NWS-mother24.article|archivedate=11 tetor 2007|language=anglisht|trans-title=Kriza e besimit e Nënë Terezës|url-status=dead|df=}}</ref>
[[File:Alfons Weisser Mutter Teresa.JPG|thumb|Piktura gjysmë abstrakte që nderon Nënë Terezën]]
Sidoqoftë, letërkëmbimi është përpiluar në ''Nënë Terezën: Eja Bëhu Drita ime''. <ref name="Timecrisis">{{cite news|url=http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1655415,00.html|title=Mother Teresa's Crisis of Faith|last=Van Biema|first=David|date=23 August 2007|work=Time|accessdate=24 August 2007|language=anglisht|trans-title=Kriza e besimit e Nënë Terezës}}</ref><ref name="Kolodiejchuk">{{cite book|title=Mother Teresa: Come Be My Light|last=Teresa|first=Mother|last2=Kolodiejchuk|first2=Brian|year=2007|publisher=Doubleday|location=New York|isbn=0-385-52037-9|url=https://books.google.com/?id=EVaPAgAACAAJ&dq=Mother+Teresa:+Come+Be+My+Light|pages=|language=anglisht}}</ref> Teresa i shkruajti besimtarit shpirtëror Michael van der Peet, "Jezusi ka një dashuri shumë të veçantë për ju. [Por] sa për mua, heshtja dhe zbrazëtia janë aq të mëdha, saqë unë shoh dhe nuk shoh - dëgjoj dhe nuk dëgjoj - gjuha lëviz [në lutje], por nuk flet. . . . Unë dua që ju të luteni për mua - që ta lë Atë të ketë një dorë të lirë. "
 
Në ''[[ Deus caritas est|Deus caritas est]]'' ( [[ Enciklika|enciklika]] e tij e parë), [[Papa Benedikti XVI]] e përmendi Terezën tri herë dhe përdori jetën e saj për të sqaruar një nga pikat kryesore të enciklikës: "Në shembullin e Terezës së Bekuar të Kalkutës kemi një ilustrim të qartë të faktit se koha e kushtuar Zotit në lutje jo vetëm që nuk e privon nga shërbimi efektiv dhe i dashur ndaj fqinjit tonë, por në fakt është burimi i pashtershëm i këtij shërbimi ".<ref>[[Papa Benedikti XVI]] (25 Dhjetor 2005). ''Deus caritas est''. (PDF). Vatican City, f.10. Marrë më 2 Gusht 2007.</ref> Ajo shkroi, "Vetëm [[ Lutja mendore|lutja mendore]] dhe [[ Leximi shpirtëror|leximi shpirtëror]] mund të kultivojmë dhuratën e lutjes." <ref>{{cite book|url=https://books.google.com/?id=e9-Jvizc9IUC&pg=PA5&lpg=PA5&dq=mental+prayer|title=No Greater Love|work=Google Books|date=197|author=Mother Teresa|accessdate=12 August 2007|publisher=New World Library|isbn=978-1-57731-201-7|first=|year=|location=|pages=|language=anglisht}}</ref>
 
Megjithëse urdhri i saj nuk ishte i lidhur me urdhrat françeskan, Tereza e admiroi [[Françesku i Asizit|Françeskun e Asizit]]  <ref name="AmeriCath">"Mother Teresa of Calcutta Pays Tribute to St. Francis of Assisi" [Nënë Tereza e Kalkutës paguan haraç ndaj Shën Françeskut të Asizit] (në anglisht) On the ''American Catholic'' website. Marrë më 30 maj 2007.</ref> dhe u ndikua nga shpirtërore françeskan. Motrat e Bamirësisë recitojnë lutjen e Shën Françeskut çdo mëngjes në meshë gjatë falënderimeve pas Kungimit, dhe theksi i tyre në ministri dhe shumë nga premtimet e tyre janë të ngjashme. <ref name=AmeriCath/> Françesku theksoi varfërinë, dëlirësinë, bindjen dhe nënshtrimin ndaj Krishtit. Ai kushtoi pjesën më të madhe të jetës së tij për t'i shërbyer të varfërve, veçanërisht lebrave.<ref>{{cite web|title=St. Francis of Assisi on the Joy of Poverty and the Value of Dung|url=http://www.christianitytoday.com/history/issues/issue-14/st-francis-of-assisi-on-joy-of-poverty-and-value-of-dung.html|website=Christian History {{!}} Learn the History of Christianity & the Church|accessdate=21 December 2016|trans-title=Shën Françesku i Asizit mbi gëzimin e varfërisë dhe vlerës së plehut|language=anglisht}}</ref>
 
==Kanonizimi==
 
[[File:Stained glass depiction of key moments in the lifetime of Mother Teresa at the Cathedral of Saint Mother Teresa in Prishtina.jpg|thumb|right|160px|Pamje xhami me njolla të momenteve kryesore në jetën e Nënë Terezës në [[Katedralja e Nënë Terezës në Prishtinë|Katedralen e Shën Nënë Terezës]] në [[Prishtina|Prishtinë]].]]
Procesi i kanonizimit kërkon dokumentimin e një [[Mrekullia|mrekullie]] që vjen nga ndërhyrja e shenjtorit të ardhshëm. <ref>{{cite web|title=Mother Teresa: The Road to Official Sainthood|url=http://www.americancatholic.org/features/teresa/sainthood.asp|work=www.americancatholic.org|accessdate=13 September 2012|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20121014152734/http://www.americancatholic.org/features/teresa/sainthood.asp|archivedate=14 October 2012|trans-title=Nënë Tereza: Rruga drejt shenjtërimit zyrtar|language=anglisht}}</ref> Në 2002 Vatikani njohu si mrekulli shërimin e një tumori në barkun e Monica Besrës, një grua indiane, pas aplikimit të një dollapi që përmbante foton e Teresës. Sipas Besrës, një rreze drite që buronte nga fotografia dhe tumori i saj kanceroz ishte shëruar; megjithatë, burri i saj dhe disa nga stafi i saj mjekësor thanë që trajtimi mjekësor konvencional zhduki tumorin. <ref>Orr, David (10 Maj. 2003). "Medicine cured 'miracle' woman – not Mother Teresa, say doctors"[Mjekësia shëroi gruan 'mrekulli’- jo Nënë Tereza, thonë mjekët. ''The Telegraph''. Marrë më 30 maj 2007.</ref> Doktor Ranjan Mustafi, i cili tha për ''New York Times'' që kishte trajtuar Besrën, tha se kisti ishte shkaktuar nga tuberkulozi: "Nuk ishte një mrekulli. . . Ajo mori ilaçe për nëntë muaj deri në një vit. "<ref>[https://www.nytimes.com/2003/10/20/world/her-legacy-acceptance-and-doubts-of-a-miracle.html "Her Legacy: Acceptance and Doubts of a Miracle"]["Trashëgimia e saj: Pranimi dhe Dyshimet e një Mrekullie"], nga David Rohde. ''The New York Times''.(në anglisht) 20 tetor 2003</ref> Sipas burrit të Besrës, "Gruaja ime u kurua nga mjekët dhe jo nga ndonjë mrekulli. . . Kjo mrekulli është një shaka.” <ref name="time">{{cite news|url=http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,364389,00.html|title=What's Mother Teresa Got to Do with It?|last=|first=|date=13 October 2002|work=|accessdate=4 September 2016|publisher=Time.com|language=anglisht|trans-title=Çfarë ka të bëjë Nënë Tereza me të?}}</ref> Besra tha që të dhënat e saj mjekësore, përfshirë Sonograms, recetat dhe shënimet e mjekëve, u konfiskuan nga Motra Betta nga Misionarët e Bamirësisë. Sipas ''Time'', thirrjet drejtuar Motrës Betta dhe zyrës së Motrës Nirmala (pasardhësja e Terezës si kreu i rendit) nuk nxorrën asnjë koment. Zyrtarët në Spitalin Balurghat, ku Besra kërkoi trajtim mjekësor, thanë se ata u bënë presion nga urdhri për ta thirrur kurimin e saj për mrekulli.<ref name=time/> Në Shkurt 2000, ish-Ministri i Shëndetit i Bengalit Perëndimor Partho De urdhëroi një rishikim të të dhënave mjekësore të Besrës në Departamentin e Shëndetit në Kolkata. Sipas De, nuk kishte asgjë të pazakontë në lidhje me sëmundjen dhe kurimin e saj bazuar në trajtimin e saj të gjatë. Ai tha se ai kishte refuzuar t'i jepte Vatikanit emrin e një mjeku që do të vërtetonte se shërimi i Monica Besrës ishte një mrekulli.<ref>{{cite web|last1=Edamaruku|first1=Sanal|authorlink=Sanal Edamaruku|title=Catholic Church manufactured an ovarian miracle for Mother Teresa|url=http://churchandstate.org.uk/2016/11/catholic-church-manufactured-an-ovarian-miracle-for-mother-teresa/|website=Church and State|accessdate=19 November 2016|trans-title=Kisha Katolike prodhoi një mrekulli të vezores për Nënë Terezën|language=anglisht}}</ref>
 
Gjatë lumnimit dhe kanonizimit të Terezës, [[ Curia Roman|Curia Roman]] (Vatikani) studioi kritika të botuara dhe të pabotuara për jetën dhe veprën e saj. Hitchens dhe Chatterjee (autori i ''Verdict Final'', një libër kritik për Terezën) i folën gjykatës; sipas zyrtarëve të Vatikanit, pretendimet e ngritura u hetuan nga [[Kongregacioni për Kauzat e Shenjtorëve]] .<ref name=Brown/> Grupi nuk gjeti asnjë pengesë për kanonizimin e Terezës, dhe lëshoi ''obstetërin e'' saj ''[[Obstetëri Nihil|nihil]]'' më 21 prill 1999.<ref>{{cite web|url=http://www.catholic.org/clife/teresa/history.php|title=History of the Cause of Mother Teresa|publisher=Catholic Online|accessdate=4 September 2016|language=anglisht|trans-title=Historia e Kauzës së Nënë Terezës}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/chronicle/archive/2003/10/12/MN147328.DTL|title=Living Saint: Mother Teresa's fast track to canonization|last1=Lattin|first1=Don|date=12 October 2003|newspaper=[[San Francisco Chronicle]]|accessdate=4 September 2016|language=anglisht|trans-title=Rruga e shpejtë e Nënë Terezës për kanonizimin|author-link1=Don Lattin}}</ref> Për shkak të sulmeve ndaj saj, disa shkrimtarë katolikë e quajtën atë një ''shenjë kundërshtie''. <ref>Shaw, Russell. (1 Shtator 2005).{{cite web|url=http://www.catholicherald.com/shaw/shaw05/shaw0901.htm|title=Attacking a Saint|accessdate=14 September 2006|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20070526193227/http://www.catholicherald.com/shaw/shaw05/shaw0901.htm|archivedate=26 May 2007|trans-title=Sulmimi i një Shëni|language=anglisht}}, ''[[Catholic Herald]]''. Marrë 1 maj 2007.</ref> Një komitet i veçantë mjekësor vendosi që mrekullia e Monica Besrës, një nga tre të konsideruara nga Kolodiejchuk, ishte dëshmi e ndërhyrjes hyjnore. <ref name=Brown/> Tereza u lumturua në 19 tetor 2003 dhe u njoh nga katolikët si e " [[Lumnimi|Bekuar]] ". <ref>{{cite web|url=https://www.vatican.va/news_services/liturgy/saints/ns_lit_doc_20031019_index_madre-teresa_en.html|title=Vatican news release|publisher=Vatican.va|date=19 October 2003|accessdate=24 August 2010|trans-title=Publikim i lajmeve në Vatikan|language=anglisht}}</ref>
 
===Kanonizimi===
Më 17 dhjetor 2015, Zyra e Shtypit e Vatikanit konfirmoi se [[Papa Françesku]] njohu një mrekulli të dytë që i atribuohet Terezës: shërimi i një burri brazilian me [[Tumori i trurit|tumore]] të shumta të [[Tumori i trurit|trurit]] përsëri në vitin 2008.<ref name="miracle2">{{cite news|url=https://www.theguardian.com/news/2015/dec/18/mother-teresa-to-become-saint-after-pope-recognises-miracle-report|title=Mother Teresa to become saint after Pope recognises 'miracle' – report|last=|first=|date=18 December 2015|work=[[The Guardian]]|accessdate=18 December 2015|agency=[[Agence France-Presse]]|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza do të bëhet shenjtërore pasi Papa njeh 'mrekullinë ’- raport}}</ref> Mrekullia së pari erdhi në vëmendjen e postulacionit (zyrtarët që administrojnë çështjen) gjatë ngjarjeve të Ditës Botërore të Rinisë 2013 kur Papa ishte në Brazil atë korrik. Një hetim i mëpasshëm u zhvillua në Brazil nga 19-26 qershor 2015 i cili më vonë u transferua në Kongregacioni për Kauzat e Shenjtorëve që lëshoi një dekret që pranon që hetimi të përfundojë.<ref name=miracle2/>
 
Françesku e kanonizoi atë në një ceremoni në 4 Shtator 2016 në [[Sheshi i Shën Pjetrit|Sheshin e Shën Pjetrit]] në qytetin e Vatikanit. Dhjetëra mijëra njerëz dëshmuan ceremoninë, përfshirë 15 delegacione qeveritare dhe 1.500 njerëz të pastrehë nga e gjithë Italia.<ref name=":0">{{Cite news|url=https://www.nytimes.com/2016/09/05/world/europe/mother-teresa-named-saint-by-pope-francis.html|title=Mother Teresa Is Made a Saint by Pope Francis|last=Povoledo|first=Elisabetta|date=3 September 2016|newspaper=The New York Times|access-date=4 September 2016|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza është bërë një Shenjt nga Papa Françesku|issn=0362-4331}}</ref><ref name=":1">{{cite web|url=https://www.bbc.com/news/world-europe-37269512|title=Mother Teresa declared saint by Pope Francis at Vatican ceremony – BBC News|language=en-GB|access-date=4 September 2016|trans-title=Nënë Tereza u shpall shenjtërore nga Papa Françesku në ceremoninë e Vatikanit}}</ref> Ajo u transmetua drejtpërdrejt në kanalin e Vatikanit dhe transmetohej në internet; Shkupi, qyteti i lindjes së Terezës, njoftoi një festë njëjavore të kanonizimit të saj. <ref name=":0"/> Në Indi, një Meshë e veçantë u festua nga Misionarët e Bamirësisë në Kolkata. <ref name=":1"/>
 
== Bashkë-Patron i Arkitektonisë së Kalkutës ==
 
Më 4 shtator 2017, gjatë një feste për të nderuar 1-vjetorin e kanonizimit të saj, Motra [[Mary Prema Pierick]], eprorja e Përgjithshme e Misionareve të Bamirësisë, njoftoi se Teresa do të bëhej bashkë-mbrojtëse e Argjipeshkës së Kalkutës gjatë një Mase në [[ Katedralja e Shenjtë e Rruzares, Kolkata|Katedralen e Rruzares Më të Shenjtë]] në orën 5.30 pasdite, më 6 shtator 2017.<ref>{{cite web|url=http://en.radiovaticana.va/news/2017/09/04/mother_teresa_to_be_co-patron_of_calcutta_archdiocese_%E2%80%8E/1334592|title=Mother Teresa to be co-patron of Calcutta Archdiocese|publisher=|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza të jetë bashkë-mbrojtëse e Arkitektonisë së Kalkutës}}</ref> Më 5 Shtator 2017, Kryepiskopi [[ Thomas D’Souza|Thomas D'Souza]], i cili shërben si kryetar i Argjipeshkës Katolike Romake të Kalkutës, konfirmoi se Tereza do të emërohet bashkë-mbrojtëse e Dioqezës së Kalkutës, përkrah Francis Xavier.<ref>{{cite web|url=http://www.catholicculture.org/news/headlines/index.cfm?storyid=32646|title=Mother Teresa named co-patron of Calcutta archdiocese : News Headlines|website=www.catholicculture.org|trans-title=Nënë Tereza u emërua bashkë-mbrojtëse e arkipiokisë së Kalkutës: Titujt e lajmeve|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.heraldmalaysia.com/news/archbishop-dsouza-mother-teresa-will-be-the-co-patron-of-calcutta/38160/2|title=Archbishop D'Souza: Mother Teresa will be the co-patron of Calcutta|first=Herald Malaysia|last=Online.|website=Herald Malaysia Online|trans-title=Kryepiskopi D’Souza: Nënë Tereza do të jetë bashkë-mbrojtëse e Kalkutës|language=anglisht}}</ref> Më 6 shtator 2017, rreth 500 njerëz morën pjesë në meshën në një katedrale, ku [[ Dominique Gomes|Dominique Gomes]], gjenerali vendas i famshëm, <ref>{{cite web|url=http://www.archdioceseofcalcutta.in/official.html|title=The Roman Catholic Archdiocese of Calcutta – India|website=www.archdioceseofcalcutta.in|language=anglisht|trans-title=Arqipeshka Katolike Romake e Kalkutës - Indi}}</ref> lexoi dekretin duke e themeluar atë si shenjtin e dytë mbrojtës të dioqezës së kryepeshkopit. <ref name=mysacanpl8-1 /> Ceremonia u kryesua gjithashtu nga D'Souza dhe ambasadori i Vatikanit në Indi, [[Giambattista Diquattro]], i cili drejton meshën dhe përuroi një statujë bronzi në kishën e Nënë Terezës që e mbante një fëmijë.<ref name="mysacanpl8-1">{{cite web|url=http://www.spokesman.com/stories/2017/sep/06/vatican-declares-mother-teresa-a-patron-saint-of-c/|title=Vatican declares Mother Teresa a patron saint of Calcutta|publisher=|trans-title=Vatikani shpall Nënë Terezën një shenjt mbrojtëse e Kalkutës|language=anglisht}}</ref>
 
Kisha Katolike Romake shpalli [[Françesk Xavier|Shën Françesk Xavier]] shenjtorin e parë mbrojtës të Kalkutës në vitin 1986.<ref name=mysacanpl8-1 />
 
[[File:Saint_Mother_Teresa_Cathedral_Prishtina8.jpg|thumb|right|150px|[[Katedralja e Nënë Terezës në Prishtinë|Katedralja e Shën Nënë Terezës]], [[Prishtina|Prishtinë]]]]
[[ Universiteti i Grave Nënë Tereza|Universiteti i Grave Nënë Tereza]], ,<ref>{{cite web|url=http://www.motherteresawomenuniv.ac.in|title=:: Welcome To Mother Teresa Women's University ::|publisher=|language=anglisht|trans-title=Mirësevini në Universitetin e Grave Nënë Tereza}}</ref> në [[ Kodaikanal|Kodaikanal]], është themeluar në vitin 1984 si një universitet publik nga qeveria e [[Tamil Nadu]]. Instituti Pasuniversitar dhe Kërkimi i Nënë Terezës i Shkencave të Shëndetit <ref>{{cite web|url=http://mtihs.puducherry.gov.in|title=Mother Theresa Post Graduate And Research Institute of Health Sciences, Pondicherry|publisher=Mtihs.Pondicherry.gov.in|accessdate=28 August 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20190324142422/http://mtihs.puducherry.gov.in/|archive-date=24 March 2019|url-status=dead|trans-title=Nëna Terezë Posta e Diplomuar dhe Instituti i Kërkimit i Shkencave të Shëndetit, Pondicherry|language=anglisht}}</ref> në Pondicherry, u krijua në 1999 nga qeveria e [[ Puducherry|Puducherry]] . Organizata bamirëse [[ Sevalaya|Sevalaya]] drejton Shtëpinë e Vajzave Nënë Tereza, duke siguruar vajza të varfra dhe jetime pranë fshatit të pamerituar të Kasuva në Tamil Nadu me ushqim, veshje, strehim dhe arsim falas.<ref>{{cite web|title=Activities: Children home|url=http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|publisher=Sevalaya|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141101114450/http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|archivedate=1 November 2014|language=anglisht|trans-title=Aktivitetet: Fëmijët në shtëpi}}</ref> Një numër haraçesh nga biografi i Teresës, [[Navin Chawla]], janë shfaqur në gazetat dhe revistat indiane. <ref>{{cite web|url=http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|title=Memories of Mother Teresa|publisher=Hinduonnet.com|date=26 August 2006|accessdate=22 October 2011|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110523121959/http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|archivedate=23 May 2011|language=anglisht|trans-title=Kujtime të Nënë Terezës}}</ref><ref>{{cite web|url=http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|title=Touch the Poor&nbsp;...|publisher=India-today.com|date=15 September 1997|accessdate=24 August 2010|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100903222551/http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|archivedate=3 September 2010|trans-title=Prek të varfërit|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite web|author=Navin Chawla|url=http://indiatoday.intoday.in/story/Mission+possible/1/6961.html|title=Mission Possible|publisher=Indiatoday.digitaltoday.in|date=11 April 2008|accessdate=24 August 2010|trans-title=Misioni i mundshëm|language=anglisht}}</ref> Institucioni i hekurudhave në Indi prezantoi "Nëna Express", një tren të ri me emrin Nënë Tereza, më 26 gusht 2010 për të përkujtuar përvjetorin e lindjes së saj. <ref>{{Cito web|title="Mother Express" to be launched on Aug 26|website=IBN Live|date=2 August 2010|url=http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|accessdate=5 August 2010|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110812053510/http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|archivedate=12 August 2011|trans-title="Nëna Express" do të nisë në 26 gusht|language=anglisht}}</ref> Qeveria [[Tamil Nadu]] organizoi festime njëqindvjeçare për të nderuar Terezën në 4 Dhjetor 2010 në Chennai, të kryesuar nga kryeministri [[M. Karunanidhi]].<ref>{{cite news|url=http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2010-12-04/india/28234679_1_hand-pulled-rickshaws-m-karunanidhi|title=Centre could have done more for Mother Teresa: Karunanidhi|last=|first=|date=4 December 2010|work=The Times of India|access-date=|language=anglisht|trans-title=Qendra mund të kishte bërë më shumë për Nënë Terezën: Karunanidhi}}</ref><ref>{{cite news|url=http://newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|title=Centenary Celebrations of Mother Teresa|last=|first=|date=5 December 2010|newspaper=The New Indian Express|accessdate=28 August 2011|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150223013037/http://www.newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|archivedate=23 shkurt 2015|language=anglisht|trans-title=Festimet Shekullore të Nënë Terezës|url-status=dead}}</ref> Duke filluar nga 5 Shtatori 2013, përvjetori i vdekjes së saj është caktuar [[ Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë|Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë]] nga [[Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara]].<ref>{{cite web|title=Charity contributes to the promotion of dialogue, solidarity and mutual understanding among people.|url=https://www.un.org/en/events/charityday|work=International Day of Charity: 5 September|publisher=United Nations|trans-title=Bamirësia kontribuon në promovimin e dialogut, solidaritetit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë midis njerëzve.|language=anglisht}}</ref>
 
Në vitin 2012, Teresa u rendit në numrin 5 në sondazhin e [[ Outlook (revista indiane)|Outlook India]] të Indianit [[ Indiani më i Madh|më të Madh]].<ref>{{Cite web|url=https://www.outlookindia.com/magazine/story/a-measure-of-the-man/281949|title=A Measure Of The Man {{!}} Outlook India Magazine|last=|first=|date=|website=OutlookIndia|url-status=live|archive-url=|archive-date=|access-date=2020-03-11|trans-title=Një masë e burrit|language=anglisht}}</ref>
 
Më 5 Shtator 2017, Katedralja e Shën Terezës, katedralja e parë Katolike Romake e quajtur për nder të Terezës, u shenjtërua në Kosovë. <ref name="jfjpqpvapv">{{cite web|url=http://religionnews.com/2017/09/05/first-cathedral-for-mother-teresa-is-consecrated-in-kosovo/|title=First cathedral for Mother Teresa is consecrated in Kosovo|publisher=|trans-title=Katedralja e parë për Nënë Terezën është shenjtëruar në Kosovë|language=anglisht}}</ref> Katedralja është gjithashtu katedralja e parë katolike romake e Kosovës.<ref name=jfjpqpvapv />
 
=== Filmi dhe letërsia ===