Ndryshimi mes inspektimeve të "Nënë Tereza"

7 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((via JWB))
 
=== Bamirësia ndërkombëtare ===
Teresz tha: "'''Me anë të gjakut, unë jam Shqiptare'''. Nga nënshtetësia, një indiane. Me anë të besimit, unë jam një murgeshë katolike. Sa i përket thirrjes sime, unë i përkas botës. Sa i përket zemrës time, unë i përkas plotësisht zemrës së Jezusit.<ref name="Cannon2013"/> Ajo fliste rrjedhshëm pesë gjuhë - [[Gjuha bengale|Bengalisht]], <ref>{{cite web|title=Mother Teresa|url=http://www.bangalinet.com/greatmen_teresa.htm|work=bangalinet.com|accessdate=3 September 2012|language=anglisht}}</ref> [[Gjuha shqipe|Shqip]], [[Gjuha serbe|Serbisht]], [[Gjuha angleze|Anglisht]] dhe [[Hindi]]- ajo bëri udhëtime të rastit jashtë Indisë për arsye humanitare.<ref>{{cite web|title=Top Ten Things to Know About Mother Teresa|url=http://www.biographycentral.net/mother-teresa.php|work=biographycentral.net|accessdate=3 September 2012|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110824223224/http://www.biographycentral.net/mother-teresa.php|archivedate=24 August 2011|language=anglisht|trans-title=Dhjetë gjërat më të mira për të ditur për Nënë Terezën}}</ref>
 
Në kulmin e [[Rrethimi i Beirutit|Rrethimit të Beirutit]] në 1982, Tereza shpëtoi 37 fëmijë të bllokuar në një spital të linjës së përparme duke ndërmjetësuar një armëpushim të përkohshëm midis [[Forcat e Mbrojtjes së Izraelit|ushtrisë izraelite]] dhe guerileve palestinezë.<ref>Stafi i CNN, "Nënë Tereza: Një profil", marrë nga CNN në internet në 30 maj 2007</ref> E shoqëruar nga punëtorët e [[Lëvizja ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe|Kryqit të Kuq]], ajo udhëtoi nëpër zonën e luftës për në spital për të evakuuar pacientët e rinj.<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Nënë Tereza''. Nju Jork. Botimet e Shtëpisë Chelsea, f. 17. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref>
Rreth kësaj kohe, bota katolike filloi ta nderonte Terezën publikisht. Papa [[Papa Pali VI|Pali VI]] i dha asaj përurimin [[Papa Gjoni XXIII|Papa Gjon XXIII]] Çmimin e Paqes në 1971, duke lavdëruar punën e saj me të varfërit, shfaqjen e bamirësisë së krishterë dhe përpjekjet për paqen,<ref>Clucas, Joan Graff. (1988). ''Mother Teresa''. New York. Chelsea House Publications, pp. 81–82. {{ISBN|1-55546-855-1}}.</ref> dhe ajo mori [[Pacem në Çmimin Terris|Pacem në Terris Award]] në 1976.<ref>''Quad City Times'' staff (17 Tetor 2005). "Zyrtari i Habitatit do të marrë Pacemin në nder të Terrisit ". [[Korpusi i Paqes]]. Marrë më 26 maj 2007.</ref> Pas vdekjes së saj, Tereza përparoi me shpejtësi në rrugën drejt [[Shenjtor|shenjtërimit]].
 
Ajo u nderua nga qeveritë dhe organizatat civile dhe u emërua një Shoqërues Nderi të [[ Urdhri i Australisë|Urdhrit të Australisë]] në 1982 "për shërbimin ndaj komunitetit të Australisë dhe njerëzimit në përgjithësi".<ref>{{cite web|url=http://www.itsanhonour.gov.au/honours/honour_roll/search.cfm?aus_award_id=882114&search_type=advanced&showInd=true|title=It's an Honour: AC|publisher=Itsanhonour.gov.au|date=26 January 1982|accessdate=24 August 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20110526202959/http://www.itsanhonour.gov.au/honours/honour_roll/search.cfm?aus_award_id=882114&search_type=advanced&showInd=true|archive-date=26 May 2011|url-status=dead|language=anglisht|trans-title=Eshtë një Nderim: AC}}</ref> Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara dhuruan një numër çmimesh, duke kulmuar me [[ Urdhri i Meritës|Urdhrin e Meritës]] në 1983 dhe [[Qytetar nderi i Shteteve të Bashkuara|shtetësinë nderi të Shteteve të Bashkuara]] në 16 nëntor 1996.<ref>{{cite web|url=https://purl.fdlp.gov/GPO/gpo45003|title=Joint Resolution to Confer Honorary Citizenship of the United States on Agnes Gonxha Bojaxhiu, also Known as Mother Teresa.|publisher=|language=anglisht|trans-title=Rezolutë e përbashkët për dhënien e shtetësisë nderi të Shteteve të Bashkuara mbi Agnes Gonxha Bojaxhiu, e njohur edhe si Nënë Tereza.}}</ref> Shqipëria i dha asaj Nderin e Artë të Kombit në 1994, <ref name=Frontline/> por pranimi i saj për këtë dhe Legjioni i Nderit Haitik ishte i diskutueshëm. Tereza u kritikua për përkrahje të fshehtë të [[Duvalier|Duvaliers]] dhe biznesmenëve të korruptuar si [[Charles Keating]] dhe [[Robert Maxwell]] ; ajo i shkroi gjykatësit të gjykimit të Keating-ut, duke kërkuar pastërti.<ref name=Frontline/><ref name="BMJ">{{cite journal|author=Loudon, Mary|first=|date=6 January 1996|title=The Missionary Position: Mother Teresa in Theory and Practice, Book Review|trans-title=Pozicioni Misionar: Nënë Tereza në Teori dhe Praktikë, Rishikimi i Librit|url=|journal=BMJ|language=anglisht|volume=312|issue=7022|pages=64–5|doi=10.1136/bmj.312.7022.64a|via=}}</ref>
 
Universitetet në Indi dhe Perëndim i dhanë diplomat e saj të nderit.<ref name=Frontline/> Çmime të tjera civile përfshinin [[ Mimi Balzan|izemimin Balzan]] për promovimin e njerëzimit, paqes dhe vëllazërimit midis popujve (1978) <ref>[http://www.balzan.it/Premiati.aspx?Codice=0000001003&nome=Mother%20Teresa%20of%20Calcutta Mother Teresa of Calcutta][Nënë Tereza e Kalkutës], Fondazione Internazionale Balzan, 1978 Çmimi Balzan për njerëzimin, paqen dhe vëllazërimin midis popujve. Marrë më 26 maj 2007.</ref> dhe Çmimin Ndërkombëtar [[Albert Schweitzer]] (1975).<ref>Jones, Alice & Brown, Jonathan (7 Mars 2007). "Opposites attract? Kur Robert Maxwell u takua me Nënë Terezën". ''The Independent''. Marrë 25 Mars 2012.</ref> Në prill të vitit 1976 Tereza vizitoi [[ Universiteti i Scranton|Universitetin e Scranton]] në [[Pennsylvania|Pensilvanian]] veriperëndimore, ku mori Medaljen La Storta për Shërbimin Njerëzor nga presidenti i universitetit [[ William J. Bajron|William J. Byron]] .<ref name="Mother Teresa Addresses 4,500">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/32324/rec/4|title=Mother Teresa Addresses 4,500 At Long Center|last=|first=|date=1 May 1976|work=Catholic Light|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza adreson 4500 në Long Center}}</ref> Ajo sfidoi një audiencë prej 4500 vetash për të "njohur njerëzit e varfër në shtëpinë tuaj dhe lagjen lokale", duke ushqyer të tjerët ose thjesht duke përhapur gëzim dhe dashuri, <ref name="Spread Love, Help Poor of Heart">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/32349/rec/5|title=Mother Teresa Asks Local Citizens To Spread Love, Help Poor of Heart|last1=Cannella|first1=Tony|date=28 April 1976|work=Scranton Times|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza u kërkon qytetarëve vendas të përhapin dashurinë, të ndihmojnë të varfërit me zemër}}</ref> dhe vazhdoi: "Të varfërit do të na ndihmojnë të rritemi në shenjtëri, sepse ata janë Krishti në maskën e shqetësimit ".<ref name="Mother Teresa Addresses 4,500"/> Në gusht 1987 Tereza mori një doktor nderi të gradës së shkencave shoqërore, në njohje të shërbimit të saj dhe ministrisë së saj për të ndihmuar të varfërit dhe të sëmurët, nga universiteti.<ref name="U of S Honorary Degree">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16134/rec/13|title=Mother Teresa Awarded Honorary Degree|last1=Connors|first1=Terry|date=October 1987|work=Northeast Magazine|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza Një gradë nderi}}</ref> Ajo u foli përpara 4,000 studentëve dhe anëtarëve të [[ Dioqeza e Scranton|Dioqezës së Scranton]] <ref name="MT in Scranton">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16235/rec/22|title=Mother Teresa in Scranton|last1=Pifer|first1=Jerry|date=6 September 1987|work=Scrantonian|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza në Scranton}}</ref> për shërbimin e saj ndaj "më të varfërve të të varfërve", duke u thënë atyre "të bëjnë gjëra të vogla me shumë dashuri".<ref name="Small Things with Great Love Address">{{cite news|url=http://digitalservices.scranton.edu/cdm/singleitem/collection/clippings/id/16278/rec/26|title=Do Small Things with Great Love: Mother Teresa Graces Diocese|last=|first=|date=27 August 1987|work=Catholic Light|accessdate=28 April 2015|publisher=The University of Scranton Digital Collections|agency=The University of Scranton|language=anglisht|trans-title=Bëni Gjëra të Vogla me shumë dashuri: Nënë Tereza i falet Dioqezës}}</ref>
 
Në 1979, Tereza mori [[Çmimi Nobel për Paqe|themimin Nobel për Paqen]] "për punën e ndërmarrë në luftën për të kapërcyer varfërinë dhe shqetësimin, që gjithashtu përbën një kërcënim për paqen".<ref>{{cite web|title=Nobel Committee: The Nobel Peace Prize 1979 press release|url=https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1979/press.html|language=anglisht|trans-title=Komiteti Nobel: Njoftim për shtyp Çmimi Nobel për Paqen 1979}}</ref> Ajo refuzoi një banket ceremonial konvencional për laureatë, duke kërkuar që kostoja e tij prej 192,000 dollarë t'u jepej të varfërve në Indi <ref>Locke, Michelle (22 Mars 2007). "Berkeley Nobel laureates donate prize money to charity". ''San Francisco Gate''. Associated Press. Marrë më 26 maj 2007</ref> dhe duke thënë se shpërblimet tokësore ishin të rëndësishme vetëm nëse e ndihmuan atë për të ndihmuar nevojtarët e botës. Kur Tereza mori çmimin, ajo u pyet: "cfarë mund të bëjmë për të promovuar paqen botërore?" Ajo u përgjigj: "Shkoni në shtëpi dhe doni familjen tuaj". Duke u bazuar në këtë temë në ligjëratën e saj për [[Çmimi Nobel|Çmimin Nobel]], ajo tha: "Rreth botës, jo vetëm në vendet e varfëra, por e gjeta varfërinë e Perëndimit aq shumë më të vështirë për tu hequr. Kur marr një person nga rruga, i uritur, i jap një pjatë oriz, një copë bukë, e kam kënaqur. Unë e kam hequr atë uri. Por një person që është i mbyllur, që ndihet i padëshiruar, i padashur, i tmerruar, personi që është dëbuar nga shoqëria - se varfëria është aq e lëndueshme dhe aq shumë, dhe e shoh shumë të vështirë ". Tereza veçoi abortin si "shkatërruesin më të madh të paqes sot. Sepse nëse një nënë mund ta vrasë vetë fëmijën e vet - atë që mbetet për mua të të vras dhe të më vrasësh - nuk ka asgjë në mes. "<ref>Mother Teresa (11 Dhjetor 1979). "Nobel Prize Lecture". NobelPrize.org. Marrë 25 maj 2007.</ref>
Barbara Smoker i revistës laike humaniste ''[[ Freethinker (ditar)|The Freethinker]]'' kritikoi Terezën pas çmimit të ''[[ Freethinker (ditar)|Temimit]]'' të Paqes, duke thënë se promovimi i saj i mësimeve morale katolike mbi abortin dhe kontracepsionin largoi fondet nga metodat efektive për të zgjidhur problemet e Indisë.<ref>{{harvnb |Smoker |1980 |pp=11, 28}}</ref> Në [[ Konferenca e katërt botërore për gratë|Konferencën]] e [[ Konferenca e katërt botërore për gratë|Katërt Botërore për Gratë]] në [[Pekini|Pekin]], Tereza tha: "Sidoqoftë ne mund ta shkatërrojmë këtë dhuratë të amësisë, veçanërisht nga e keqja e abortit, por edhe duke menduar se gjërat e tjera si punët ose pozicionet janë më të rëndësishme sesa të duash".<ref name="Mother Teresa's Message to Fourth UN Women's Conference">{{cite web|title=Mother Teresa's Message to the Fourth Women's Conference|publisher=EWTN|date=6 October 2006|url=https://www.ewtn.com/New_library/MT_woman.htm|accessdate=28 March 2016|language=anglisht|trans-title=Mesazhi i Nënë Terezës për Konferencën e Katërt të Grave}}</ref>
 
Gjatë jetës së saj, Tereza ishte në mesin e 10 grave të para në sondazhin vjetor [[ Sondazhi më i admiruar i Gallup për burrat dhe gratë|më të admiruar të burrave dhe grave Gallup]] 18 herë, duke përfunduar së pari disa herë në vitet 1980 dhe 1990.<ref>Frank Newport, David W. Moore, and Lydia Saad (13 Dhjetor 1999). "Most Admired Men and Women: 1948–1998", Organizata Gallup.</ref> Në vitin 1999 ajo drejtoi [[ Lista e Gallup me njerëz më të admiruar të Shekullit 20|Listën e Gallup të Njerëzve më të Admiruar të Shekullit 20]], <ref name="gallup-20c"/> duke anketuar të gjitha përgjigjet e tjera vullnetare me një diferencë të gjerë, dhe ishte e para në të gjitha kategoritë kryesore demografike përveç shumë të rinjve.<ref name="gallup-20c">Frank Newport (31 Dhjetor 1999). "Mother Teresa Voted by American People as Most Admired Person of the Century", Organizata Gallup.</ref><ref>[http://www.pollingreport.com/20th.htm Greatest of the Century] Gallup/CNN/USA Today Poll. 20–21 Dhjetor 1999.</ref>
 
== Kritikat ==
== Bashkë-Patron i Arkitektonisë së Kalkutës ==
 
Më 4 shtator 2017, gjatë një feste për të nderuar 1-vjetorin e kanonizimit të saj, Motra [[Mary Prema Pierick]], eprorja e Përgjithshme e Misionareve të Bamirësisë, njoftoi se Teresa do të bëhej bashkë-mbrojtëse e Argjipeshkës së Kalkutës gjatë një Mase në [[ Katedralja e Shenjtë e Rruzares, Kolkata|Katedralen e Rruzares Më të Shenjtë]] në orën 5.30 pasdite, më 6 shtator 2017.<ref>{{cite web|url=http://en.radiovaticana.va/news/2017/09/04/mother_teresa_to_be_co-patron_of_calcutta_archdiocese_%E2%80%8E/1334592|title=Mother Teresa to be co-patron of Calcutta Archdiocese|publisher=|language=anglisht|trans-title=Nënë Tereza të jetë bashkë-mbrojtëse e Arkitektonisë së Kalkutës}}</ref> Më 5 Shtator 2017, Kryepiskopi [[ Thomas D’Souza|Thomas D'Souza]], i cili shërben si kryetar i Argjipeshkës Katolike Romake të Kalkutës, konfirmoi se Tereza do të emërohet bashkë-mbrojtëse e Dioqezës së Kalkutës, përkrah Francis Xavier.<ref>{{cite web|url=http://www.catholicculture.org/news/headlines/index.cfm?storyid=32646|title=Mother Teresa named co-patron of Calcutta archdiocese : News Headlines|website=www.catholicculture.org|trans-title=Nënë Tereza u emërua bashkë-mbrojtëse e arkipiokisë së Kalkutës: Titujt e lajmeve|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.heraldmalaysia.com/news/archbishop-dsouza-mother-teresa-will-be-the-co-patron-of-calcutta/38160/2|title=Archbishop D'Souza: Mother Teresa will be the co-patron of Calcutta|first=Herald Malaysia|last=Online.|website=Herald Malaysia Online|trans-title=Kryepiskopi D’Souza: Nënë Tereza do të jetë bashkë-mbrojtëse e Kalkutës|language=anglisht}}</ref> Më 6 shtator 2017, rreth 500 njerëz morën pjesë në meshën në një katedrale, ku [[ Dominique Gomes|Dominique Gomes]], gjenerali vendas i famshëm, <ref>{{cite web|url=http://www.archdioceseofcalcutta.in/official.html|title=The Roman Catholic Archdiocese of Calcutta – India|website=www.archdioceseofcalcutta.in|language=anglisht|trans-title=Arqipeshka Katolike Romake e Kalkutës - Indi}}</ref> lexoi dekretin duke e themeluar atë si shenjtin e dytë mbrojtës të dioqezës së kryepeshkopit.<ref name=mysacanpl8-1 /> Ceremonia u kryesua gjithashtu nga D'Souza dhe ambasadori i Vatikanit në Indi, [[Giambattista Diquattro]], i cili drejton meshën dhe përuroi një statujë bronzi në kishën e Nënë Terezës që e mbante një fëmijë.<ref name="mysacanpl8-1">{{cite web|url=http://www.spokesman.com/stories/2017/sep/06/vatican-declares-mother-teresa-a-patron-saint-of-c/|title=Vatican declares Mother Teresa a patron saint of Calcutta|publisher=|trans-title=Vatikani shpall Nënë Terezën një shenjt mbrojtëse e Kalkutës|language=anglisht}}</ref>
 
Kisha Katolike Romake shpalli [[Françesk Xavier|Shën Françesk Xavier]] shenjtorin e parë mbrojtës të Kalkutës në vitin 1986.<ref name=mysacanpl8-1 />
 
[[File:Saint_Mother_Teresa_Cathedral_Prishtina8.jpg|thumb|right|150px|[[Katedralja e Nënë Terezës në Prishtinë|Katedralja e Shën Nënë Terezës]], [[Prishtina|Prishtinë]]]]
[[ Universiteti i Grave Nënë Tereza|Universiteti i Grave Nënë Tereza]], ,<ref>{{cite web|url=http://www.motherteresawomenuniv.ac.in|title=:: Welcome To Mother Teresa Women's University ::|publisher=|language=anglisht|trans-title=Mirësevini në Universitetin e Grave Nënë Tereza}}</ref> në [[ Kodaikanal|Kodaikanal]], është themeluar në vitin 1984 si një universitet publik nga qeveria e [[Tamil Nadu]]. Instituti Pasuniversitar dhe Kërkimi i Nënë Terezës i Shkencave të Shëndetit <ref>{{cite web|url=http://mtihs.puducherry.gov.in|title=Mother Theresa Post Graduate And Research Institute of Health Sciences, Pondicherry|publisher=Mtihs.Pondicherry.gov.in|accessdate=28 August 2011|archive-url=https://web.archive.org/web/20190324142422/http://mtihs.puducherry.gov.in/|archive-date=24 March 2019|url-status=dead|trans-title=Nëna Terezë Posta e Diplomuar dhe Instituti i Kërkimit i Shkencave të Shëndetit, Pondicherry|language=anglisht}}</ref> në Pondicherry, u krijua në 1999 nga qeveria e [[ Puducherry|Puducherry]] . Organizata bamirëse [[ Sevalaya|Sevalaya]] drejton Shtëpinë e Vajzave Nënë Tereza, duke siguruar vajza të varfra dhe jetime pranë fshatit të pamerituar të Kasuva në Tamil Nadu me ushqim, veshje, strehim dhe arsim falas.<ref>{{cite web|title=Activities: Children home|url=http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|publisher=Sevalaya|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141101114450/http://www.sevalaya.org/activities/vivekananda.php|archivedate=1 November 2014|language=anglisht|trans-title=Aktivitetet: Fëmijët në shtëpi}}</ref> Një numër haraçesh nga biografi i Teresës, [[Navin Chawla]], janë shfaqur në gazetat dhe revistat indiane.<ref>{{cite web|url=http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|title=Memories of Mother Teresa|publisher=Hinduonnet.com|date=26 August 2006|accessdate=22 October 2011|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110523121959/http://www.hinduonnet.com/2006/08/26/stories/2006082604071000.htm|archivedate=23 May 2011|language=anglisht|trans-title=Kujtime të Nënë Terezës}}</ref><ref>{{cite web|url=http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|title=Touch the Poor&nbsp;...|publisher=India-today.com|date=15 September 1997|accessdate=24 August 2010|url-status=dead|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100903222551/http://india-today.com/itoday/15091997/navin.html|archivedate=3 September 2010|trans-title=Prek të varfërit|language=anglisht}}</ref><ref>{{cite web|author=Navin Chawla|url=http://indiatoday.intoday.in/story/Mission+possible/1/6961.html|title=Mission Possible|publisher=Indiatoday.digitaltoday.in|date=11 April 2008|accessdate=24 August 2010|trans-title=Misioni i mundshëm|language=anglisht}}</ref> Institucioni i hekurudhave në Indi prezantoi "Nëna Express", një tren të ri me emrin Nënë Tereza, më 26 gusht 2010 për të përkujtuar përvjetorin e lindjes së saj.<ref>{{Cito web|title="Mother Express" to be launched on Aug 26|website=IBN Live|date=2 August 2010|url=http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|accessdate=5 August 2010|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110812053510/http://ibnlive.in.com/generalnewsfeed/news/mother-express-to-be-launched-on-aug-26/194494.html|archivedate=12 August 2011|trans-title="Nëna Express" do të nisë në 26 gusht|language=anglisht}}</ref> Qeveria [[Tamil Nadu]] organizoi festime njëqindvjeçare për të nderuar Terezën në 4 Dhjetor 2010 në Chennai, të kryesuar nga kryeministri [[M. Karunanidhi]].<ref>{{cite news|url=http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2010-12-04/india/28234679_1_hand-pulled-rickshaws-m-karunanidhi|title=Centre could have done more for Mother Teresa: Karunanidhi|last=|first=|date=4 December 2010|work=The Times of India|access-date=|language=anglisht|trans-title=Qendra mund të kishte bërë më shumë për Nënë Terezën: Karunanidhi}}</ref><ref>{{cite news|url=http://newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|title=Centenary Celebrations of Mother Teresa|last=|first=|date=5 December 2010|newspaper=The New Indian Express|accessdate=28 August 2011|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150223013037/http://www.newindianexpress.com/cities/chennai/article166821.ece|archivedate=23 shkurt 2015|language=anglisht|trans-title=Festimet Shekullore të Nënë Terezës|url-status=dead}}</ref> Duke filluar nga 5 Shtatori 2013, përvjetori i vdekjes së saj është caktuar [[ Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë|Dita Ndërkombëtare e Bamirësisë]] nga [[Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara]].<ref>{{cite web|title=Charity contributes to the promotion of dialogue, solidarity and mutual understanding among people.|url=https://www.un.org/en/events/charityday|work=International Day of Charity: 5 September|publisher=United Nations|trans-title=Bamirësia kontribuon në promovimin e dialogut, solidaritetit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë midis njerëzve.|language=anglisht}}</ref>
 
Në vitin 2012, Teresa u rendit në numrin 5 në sondazhin e [[ Outlook (revista indiane)|Outlook India]] të Indianit [[ Indiani më i Madh|më të Madh]].<ref>{{Cite web|url=https://www.outlookindia.com/magazine/story/a-measure-of-the-man/281949|title=A Measure Of The Man {{!}} Outlook India Magazine|last=|first=|date=|website=OutlookIndia|url-status=live|archive-url=|archive-date=|access-date=2020-03-11|trans-title=Një masë e burrit|language=anglisht}}</ref>