Dallime mes rishikimeve të "Brozi"

5 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Gueck zhvendosi faqen Shën Ambrozi tek Brozi: shqip)
vNo edit summary
 
{{hulumtim vetjak}}
[[Skeda:AmbroseOfMilan.jpg|parapamje|Sh. Ambrozi. [[340]] - [[397]]. Mozaik në bazilikën e Sh.Ambrozit, Milano.]]
'''Ambrozi i Milanos''' (nga katolikët shqiptarë njihet më mirë me emrin '''Shna Brozi''') ose '''Aurelio Ambrogjo''', ([[Trieri|Trier]], [[339]] - [[Milano]], [[4 prill]], [[397]]) ishte politikan romak dhe më vonë [[Ipeshkvi|ipeshkv]] i Milanos (asokohe [[Mediolanum]]), si dhe një prej ipeshkve më të shquar të kishës të qindvjeçarit të IV. Rradhitet së bashku me [[Shën Agostini]]n, [[Shën Jeronimi]]n dhe [[Papa Gregori I|Gregorin e I]] si një ndër katër [[Doktor i kishës|doktorët e kishës]] së perëndimit të historisë së lashtë kishtare. Ai nderohet si [[Shenjtori|shenjt]] nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]]. Sh. Ambrozi së bashku me [[Shën Karlo Borromeo]]n është shenjt mbrojtës i qytetit të Milanos, ku ndodhet edhe [[Bazilika e Shën Ambrozit|bazilika kushtuar atij]], e cila para ndërtimit të [[Katedralja e Milanos|katedrales së Milanos]] ishte [[Katedralja|katedrale]].
 
== Teologjia ==
 
== Lidhje të jashtme ==
* [https://web.archive.org/web/20070922225243/http://www.catholiclibrary.com/content/view/8575/5822/ Libraria katolike mbi Sh.Ambrozin. <small>ang</small>.]
 
{{AutorAntik}}