Ndryshimi mes inspektimeve të "Anastasi i Shqipërisë"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
== Nderime ==
U nderua me Kryqin e Shenjtë të Apostullit dhe Ungjillorit Mark të Klasit të Parë, i Patriarkanës së [[Aleksandria|Aleksandrisë]] ([[1985]]), me kryqin e shën Katerinës të Malit Sina ([[Egjipti|Egjipt]])([[1985]]), me atë të shën Kirillit dhe Metodit të Kishës Ortodokse të [[Çekosllovakia|Çekosllovakisë]] ([[1986]]); me Medaljen e Argjendtë të Akademisë së Athinës “si promotor dhe pionier i veprës dhe punës misionare” ([[1987]]), me Medaljen e Artë me Dafinën e Kryqit të Kuq të Greqisë ([[1994]]); me Kryqin e Madh të Urdhrit të Nderit të Republikës Greke ([[1997]]); me Medaljen e Princit të madh Vladimirit (Klasi i Parë) të Kishës [[Rusia|Ruse]]; me Medaljen e Apostull Andreas të Patriarkanës Ekumenike ([[Konstandinopoja|Konstandinopojë]]/[[Stambolli|Stamboll]]) ([[1999]]); me Kryqin e Madh të Urdhrit të Kryqtarëve Ortodoksë të Varrit të Shenjtë ([[Jerusalemi|Jerusalem]])([[2000]]); me Çmimin e Suksesit të Këshillit të Grekëve në diasporë ([[2000]]). Ai është nderuar gjithashtu: me Çmimin Athenagora për të drejtat e njeriut [[2001]] ([[New York]]); me “Pro humanitare” të Institutit Evropian Kulturor Pro Europe (Freiburg) ([[2001]]); me Kryqin e Madh të Urdhrit të Shën Pavlit të Kishës së [[Greqia|Greqisë]] ([[2001]]); me Medaljen e Nderit dhe të Punës për mirëqenien e përgjithshme të qytetit të [[Athina|Athinës]] ([[2001]]); me Çelësin e Artë të qytetit të [[Selaniku]]t ([[2002]]), dhe të Lamisë ([[2002]]); [http://www.orthodoxalbania.org/Shqip/Shtypi%20&%20Publikimet/AAqytetarnderitr.htm Qytetar Nderi i Tiranës] ([[2005]]) dhe i [[Korça|Korçës]] ([[2007]]); me Çmimin humanitar [[Polonia|polak]] “Ecce Homo” ([[2003]]); me Medaljen nga Presidenti i Republikës [[Rumania|Rumune]] (2003); me Medaljen e Artë të Klasit të Parë, të Bashkisë së Pireut ([[2005]]); me Çmimin “për veprimtari të jashtëzakonshme në forcimin e Unitetit të Kombeve të Krishtera Ortodokse” ([[Moska|Moskë]] [[2006]]); me Medaljen e Jarosllavit të Urtë të Republikës së [[Ukraina|Ukrainës]] ([[2008]]); me Medaljen e Madhe të Artë të Apostull Varnavës të Kishës së [[Qiproja|Qipros]] ([[2008]]); me Kryqin e Madh të Apostull Markut të Patriarkanës së Aleksandrisë dhe gjithë [[Afrika|Afrikës]] ([[2009]]); [[Urdhri "Gjergj Kastrioti Skënderbeu"|medaljen "Gjergj Kastrioti - Skënderbeu" të Republikës së Shqipërisë]] ([[2010]], nga [[Presidenti i Shqipërisë|Presidenti i Republikës së Shqipërisë]] z. [[Bamir Topi]] <ref>[http://orthodoxalbania.org/alb/index.php/al/lajme/blog/905-presidenti-topi-dekoron-kater-udheheqesit-me-te-larte-komuniteteve-fetare-tradicionale Presidenti Topi dekoron katër udhëheqësit më të lartë komuniteteve fetare tradicionale. (5 Prill 2010)]</ref>, S[https://web.archive.org/web/20190402211124/http://orthodoxalbania.net/index.php/al/lajme/blog/6867-kryepiskopi-anastas-senator-nderi-i-akademise-evropiane-te-shkencave-dhe-artit?fbclid=IwAR17z3iC_NqGblO9CR1nZdDjNEwoTsCXGjOLyp02WQLcbwgn5J4yOBtBNCU%3Ffbclid%3DIwAR17z3iC_NqGblO9CR1nZdDjNEwoTsCXGjOLyp02WQLcbwgn5J4yOBtBNCU enator Nderi i Akademisë Evropiane të Shkencave dhe Artit] (European Academy of Sciences and Art) në [[Salcburgu|Salzburg]], [[Austria|Austri]] ([[2019]]).
 
== Vepra ==