Ndryshimi mes inspektimeve të "Shahin Toci"

25 bytes removed ,  9 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.50.145) dhe riktheu rishikimin 2071134 nga InternetArchiveBot
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.50.145) dhe riktheu rishikimin 2071134 nga InternetArchiveBot)
 
[[Skeda:Shahin Toçi.jpg|thumb|Shahin Toçi]]
Patrioti i madh shqiptar '''Shahin Toçi''' lindi me [[15 prill]] te vitit [[1914]] në fshatin Urxalle te Matit në një familje te thjeshte, bujare dhe te besës, ku brez pas breza në ketë familje u trashëguan vlera te patriotizmit te vërtete. Stërgjyshi dhe gjyshi i dëshmorit, Bajram dhe Stafe Toçi ishin ndër prijësit e lëvizjes popullore kundër pushtuesve osmane dhe atyre serbo malazeze. Shahin Toçi e kaloi moshën e fëmijërisë në vendlindjen e tij, në fshatin Urxalle. Me pas ai nis shkollën fillore te Derjanit në Mat, ku që në moshe te vogël dallohet për dëshirën e madhe për tu shkolluar.Ai ishte nje njeri I mire
 
== Jeta dhe veprimtaria ==