Ndryshimi mes inspektimeve të "Dritëro Agolli"

14 bytes removed ,  9 muaj më parë
Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 91.187.113.98, 185.179.28.201, 46.99.2.125 dhe Aranya) dhe riktheu rishikimin 2097337 nga 130.0.28.134
v (Undid edits by 46.99.2.125 (talk) to last version by 185.179.28.201)
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 91.187.113.98, 185.179.28.201, 46.99.2.125 dhe Aranya) dhe riktheu rishikimin 2097337 nga 130.0.28.134)
 
[[Skeda:Shkrimtari Dritëro Agolli.JPG|thumb|Shkrimtari Dritëro Agolli]]
''' Dritëro Agolli '''(13 tetor 1931 - 3 shkurt 2017)<ref>[http://www.globaltimes.cn/content/1031336.shtml Poeti shqiptarë Dritëro Agolli vdes në moshën 85 vjeçare]</ref> Ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Që nga viti 1973 ai ishte kryetar i [[Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve|Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë]].<ref>Pasho Baku: Enciklopedia universale e ilustruar. Shtëpia Botuese Bacchus, Tiranë, 2011, fq. 20</ref>AFHTWEYSFETWTFE
 
== Jeta ==
Shkrimtar i madh i një "gjuhe të vogël", ai është po aq i dashur prej lexuesve bashkëkombas, sa dhe në metropolet e kulturës botërore. Dritëro Agolli dhe brezi i tij letrar (vitet '60) nuk u paraqitën me ndonjë poetikë të re, sido që u diskutua mjaft edhe për rimën dhe ritmin, për vargun e lirë dhe vargun e rregullt, për "rreptësinë" e poezisë. Më shumë përvoja e tij krijuese, se traktatet teorike, bëri që të ndryshohej rrënjësisht tradita e vjershërimit shqip. Dritëro Agolli u shfaq në letërsi si një autor me kërkesa të larta për poezinë. Ai synoi një poezi më të përveçme, me më shumë individualitet. Agolli krijoi poezinë e "un-it", përkundër poezisë së "ne-ve", që shkruhej "për të bashkuar masat".
Agolli krijoi një model të ri vjershërimi në problematikë dhe në mjeshtërinë letrare, gërshetoi natyrshëm vlerat tradicionale të poezisë me mënyra të reja të shprehjes poetike. Thjeshtësia e komunikimit, mesazhet universale dhe shprehja e hapur e ndjeshmërisë janë shtyllat e forta ku mbështetet poezia e tij.
Në prozën e tij Agolli solli risi vetëm në strukturën narrative, por dhe në galerinë e personazheve të veta. Ata janë sa të çuditshëm aq dhe të zakonshëm, sa tragjikë aq edhe komikë, sa të thjeshtë aq edhe madhështorë. Frazeologjia e pasur popullore dhe filozofia jetësore e bëjnë përgjithësisht tërë veprën letrare të Agollit sot për sot ndër më të lexuarën.Në moshën 85 vjeçare ndahet nga jeta me një semundje kronike në mushkri por, ai do të mbetet një nga figurat më të shquara të penës shqiptare.
 
== Krijimtaria ==