Ndryshimi mes inspektimeve të "Llozi"

No change in size ,  10 muaj më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.122.43) dhe riktheu rishikimin 2024296 nga Klein Muçi
(Une e rregullova nje gabimdretshkrimor ne kete tekst)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.122.43) dhe riktheu rishikimin 2024296 nga Klein Muçi)
[[Figura:Lever.jpeg|thumb|250px|Llozi]]
[[figura:Palanca-ejemplo.jpg|thumb|250px|Roli i llozit në praktikë.]]
'''Llozi''' (apo '''leva''') është trupi i ngurtë në formë shufre me anën e të cilit me forcë më të vogël fitohet pune më e madhe. Te çdo lloz dallojmë pikën e mbështetjes, pikën zbatuese te forcës dhe pikën zbatuese te peshës. Largësia prej pikë se veprimit te forcës deri te pika mbështetëse e llozit quhet ''krahu i forcës'', ndërsa pjesa e llozit prej pikës mbështetëse te pika e veprimit te e peshës quhet ''krah i peshes''!.
 
== Llojet ==