Dallime mes rishikimeve të "Komuna e Kllokotit"

1.611 bytes added ,  1 vit më parë
v
Krijuar nga përkthimi i faqes "Gemeinde Klokot"
(Punëtoria zhvendosi faqen Komuna e Kllokotit tek Kllokoti)
 
v (Krijuar nga përkthimi i faqes "Gemeinde Klokot")
Kllokot in Kosovo 2018.svg
#RIDREJTO [[Kllokoti]]
 
'''Komuna e Kllokotit është një komunë në Kosovë, ndodhet në rrethin e Gjilanit ndërsa selia zyrtare e komunës është Kllokot.'''
 
== Histori ==
Komuna e Kllokotit u krijua pas pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Ajo është një nga shtatë komunitetet e reja të pavarësuara.
 
== Gjeografia ==
Komuna e Kllokotit ndodhet në jug-perëndim të Kosovës. Kufizohet vetëm me [[Komuna e Vitisë|komunën e Vitisë]]. Ka gjithsej 4 fshatra në komunë. Zona e komunës ka një sipërfaqe prej 24 km². Së bashku me komunat e Gjilanit, [[Komuna e Dardanës|Kamenicës]], Parteshit, Ranilug dhe Vitisë, formon [[Rajoni i Gjilanit|rrethin e Gjilanit]].
 
== Popullsia ==
Regjistrimi i vitit 2011 tregoi se komuna e Kllokotit kishte një popullsi prej 2.556, nga të cilët 1,362 ishin shqiptarë, 1,177 [[Serbët|serbë]], 9 romë dhe 1 turq.
{| class="wikitable"
! Regjistrimi <ref name="einwohner">{{Internetquelle|url=http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm|titel=Kosovo censuses|autor=Tim Bespyatov|werk=Population statistics of Eastern Europe|sprache=en|zugriff=2017-12-18}}</ref>
! 1948
! 1953
! 1961
! 1971
! 1981
! 1991
! 2011
|-
! Banorë <ref>{{Internetquelle|url=http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm|titel=Ethnic composition of Kosovo 2011|autor=Tim Bespyatov|werk=Population statistics of Eastern Europe|sprache=en|zugriff=2017-12-18}}</ref>
| 3094
| 3452
| 3593
| 3960
| 4149
| 3972
| 2556
|}
 
== Shih edhe ==
 
#RIDREJTO* [[Kllokoti]]
* [[Rajoni i Gjilanit]]
 
== Referime ==
<references />
[[Kategoria:Komuna në Kosovë]]
[[Kategoria:Kllokot]]