Dallime mes rishikimeve të "Jusufi"

110 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Tissot Joseph and His Brethren Welcomed by Pharaoh.jpg|parapamje|Jusufi ne pallatin e faraonit[[faraoni]]t]]
'''Jusufi''', i biri i Ja'kubit., është [[Pejgamberët në Islam|pejgamber]]. Vëllezërit e kishin hedhur ne grope por e kishte shpëtuar [[Allahu]], subhanehu ve teala. Është i ndershëm dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i bukur dhe Allahu, subhanehu ve teala, e ruajti nga dredhitë e gruas se sundimtarit. Allahu e dërgoi si [[pejgamber]] dhe ia dhuro begatinë e komentimit te ëndrrave dhe ia mundësoi te sundoje te toke. Thotë Allahu, subhanehu ve teala, "kështu (sikuse e shpëtuam nga bunari). Ne i bëmë vend Jusufit në tokë (në [[Egjipt]]), e që t'ia mësojmë atij shpjegimin për disa ëndrra..." ([[Surja Jusuf|Jusuf]] 21).
 
== Burime ==
* [[Kurani|Kur'ani Qerim]]
 
{{Profetët në Kuran}}