Ndryshimi mes inspektimeve të "Isa bin Merjem"

1 byte added ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Isa ibn Merjem ose Jezusi në [[Besëlidhja e Re|Testamentin e ri]] është profet i Zotit i cili u dërgua pas [[Jahja]] dhe [[Zeqirija|Zekeria]]. Isa njihet ndryshe me emrin Mesi. Këtë ai e mori për shkak të udhëtimeve të shumta. Ai nuk kishte shtëpi dhe vend të tijin. Gjithashtu, thuhet se u quajt Mesi, për shkak se kur lindi, nëna e tij e leu me vaj. Allahu e përmend historinë e Isait dhe nënë së tij në [[Kurani|Kur'an]]: "Dhe trego (o Muhamed) në Libër për Merjemen, kur u tërhoq nga familja e saj në një vend në lindje, duke e fshehur veten nga ata.
 
Myslimanët besojnë se Jezusi ishte njeri i krijuar mrekullisht pa baba, njëlloj si AdamiAdemi që ishte një njeri pa nënë dhe baba apo EvaHava që u krijua nga brinja e AdamitAdemit. Kur'ani e hedh poshtë [[Trinia|Trinitetin]] dhe pretendimin se Jezusi është Biri i Allahut. Sipas besimit islamik Isa a.s ishte i lajmëtar i fjalës së Allahut që do të udhëzonet bijtë e Israelit.<ref>[[The Oxford Dictionary of Islam]], p.158</ref> Sipas kuranit besimi tek Isa a.s dhe profetet e zotit është i detyrueshëm për çdo mysliman.
 
== Historia ==