Ndryshimi mes inspektimeve të "Ufa"

902 bytes added ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.49 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.)
Etiketa: Rollback
|Stema_figura = Coat_of_arms_of_Ufa.svg
|Stema_artikulli = Stema e Ufës
|Pamje = Ufa01ӨФӨ-6.jpg
|Shteti = Rusia
|Rajoni = [[Bashkortostani]]
|Themelimi = 1574
|Sipërfaqja = 710.16707, 93 km²
|Targa e automjeteve = 02/102
|Aeroporti = Aeroporti Ndërkombëtar i Ufës
|Kryetari = Ulfat Mustafin<ref>[https://bash.news/news/83110_merom_ufy_stal_ulfat_mustafin Мэром Уфы стал Ульфат Мустафин (rusisht)]</ref>
|Kryetari = Irek Yalalov
|WebFaqja = [http://www.ufacity.info/ www.ufacity.info]
|Popullsia = 1128787<ref>[https://www.gks.ru/storage/mediabank/Численность%20по%20МО_Site.xlsx Численность постоянного населения по муниципальным образованиям Российской Федерации на 1 января 2020 г. (rusisht)]</ref>
|Popullsia = 1.042.437
|Dendësia = 1.496
 
}}
'''Ufa''' (Gjuha''rusisht'': '''''Уфа''''' , ''bashkirisht'': bashkir-'''''Өфө''''') eshtështë njinjë qytet ne [[Bashkortostani|Bashkortostan]]. Ufa është qryeqyteti e Republikën të Bashkortostanit. Ufa është qyteti i njëmbëdhjetë nga popullsia në Rusi.<ref>[https://ru.wikipedia.org/wiki/Список_городов_России_с_населением_более_100_тысяч_жителей Popullsia e qytetet së Rusisë (rusisht)]</ref> Qyteti lind si kala nga [[Ivan i tmerrshmi]] ne 1574 dhe quhesh Tura-Tau.
 
[[File:BashkirWhiteHouse.jpg|thumb|300px|Qeveria e Republikës të Bashkortostanit]]
 
===Klima===
Klima është kontinentale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë.Temperatura mesatare e janarit është -12&nbsp;°C deri +20&nbsp;°C në korrik, Temperatura mesatare vjetore është 4&nbsp;°C.Në raste të jashtëzakonshme u regjistruan temperatura deri në -48.5&nbsp;°C (janar 1979) dhe +38.6&nbsp;°C (qershor 1952).Reshjet arrin mesatarisht prej rreth 600&nbsp;mm / vit.
 
[[Kategoria:Qytete në Rusi]]
[[Kategoria:Qytete në Bashkortostan]]