Ndryshimi mes inspektimeve të "Sterlitamaku"

567 bytes removed ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
{{Qytet
|Lloji i vëndbanimit =Qytet Qytet
|Qyteti = Sterlitamak
|Qyteti=Sterlitamak<br /><small>''rusisht'': Стерлитамак, ''bashlirisht'': Стәрлетамаҡ</small>
|Gjuha vendase = Стәрлетамаҡ
|Emri në gjuhën vendase = bashkir
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Nofka =
|Moto =
|Flamuri_figura = Flag_of_Sterlitamak_(Bashkortostan).png
|Flamuri_artikulli = Flamuri i SierlitamakutSterlitamakut
|Stema_figura = Coat_of_Arms_of_Sterlitamak_(Bashkortostan).png
|Stema_artikulli = Stema e Sterlitamakut
|Stema_gjerësia =
|Pamje = Проспект Ленина, г. Стерлитамак.jpg
|Përshkrimi i pamjes= Rruga [[Lenin]] = Sterlitamak
|Shteti=Rusia
<!--Administrimi territorial-->
|Koordinatat={{coord|53|37|49|N|55|55|51|E|region|RU|scale10000000}}
|Shteti =
|ShtetiSubjekta federal = [[Bashkortostani|RepublikënRepublika e Bashkortostanit]]
|Qarku=
|Rajoni =
|Distrikti =
|Guvernorati =
|Kantoni=
|Qarku =
|Departamenti =
|Bashkia =
|Lartësia =
|Komuna =
|Themelimi=Para vitit [[1766]]
|Konteja =
|Sipërfaqja urbane = 108,52<ref>[http://www.gks.ru/scripts/db_inet2/passport/table.aspx?opt=80745000200620072008200920102011 БД ПМО Республики Башкортостан. Город Стерлитамак (rusisht)]</ref>
|Komuniteti Autonom =
|Zona Kohore=MSK+2 ([[UTC]]+5)
|Provinca =
|Kodi Postal = 453100 - 453130
|Distrikti =
|Targa e automjeteve =02, 102
|Kantoni =
|Prefiksi = 3473
|Departamenti =
|Aeroporti= Aeroporti Ndërkombëtar i Ufës
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Kryetari i Bashkisë = Vlladimir Ivanoviç Kulikov
|Sipërfaqja =
|Vendasit =
|Sipërfaqja urbane = 108,52<ref>[http://www.gks.ru/scripts/db_inet2/passport/table.aspx?opt=80745000200620072008200920102011 БД ПМО Республики Башкортостан. Город Стерлитамак (rusisht)]</ref>
|Asambleja rajonale =
|Sipërfaqja metropolitane=
|Partia udhëheqëse = [[Rusia e Bashkuar]]
|Sipërfaqja Tokë =
|WebFaqja = [http://sterlitamakadm.ru/]
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 278127 <ref>[http://www.gks.ru/free_doc/doc_2019/bul_dr/mun_obr2019.rar Численность населения по муниципальным образованиям Российской фередации на 1 января 2019 года (rusisht)]</ref>
|Dendësia =
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi =
|Zona Kohore = UTS+5
|Ora Verore =
|Kodi Postal = 453100 - 453130
|Prefiksi = 3473
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = Vlladimir Ivanoviç Kulikov
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse = [[Rusia e Bashkuar]]
|WebFaqja = http://sterlitamakadm.ru/
|E-Posta =
<!--Harta-->
|harta_foto = Map of Russia - Republic of Bashkortostan (2008-03).svg
|harta_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta = Rusia
|harta2 |CoordAddon = Rusia evropiane
|CoordAddon = type:city(4600000)_region:RU_scale:100000
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= 53 | gjer_m=37 38 | gjer_s=49.20 0 | gjer_dr = N
| gjat_g= 55 | gjat_m=55 57 | gjat_s= 051.00 | gjat_dr = E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësiagjerësi =
|gjatësiagjatësi =
}}
'''Sterlitamaku''' ({{lang-ru|Стерлитама́к}}, lexo ''Sterlitamak''; bashkirisht: ''Стәрлетамаҡ'', lexo ''Starletamak'') është një qytet në [[Bashkortostani|Republikën e Bashkortostanit]], [[Rusi]]. Sterlitamaku është qryeqyteti i [[Distrikti i Sterlitamakut|Distriktit të Sterlitamakut]], por ai nuk është e pjesë të distriktit. Popullsia e qytetit është 278127 banorë. Ky është qendër e madhe e industrisë kimike dhe inxhinierisë.
==Historia==