Ndryshimi mes inspektimeve të "Sterlitamaku"

No change in size ,  4 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|gjatësi =
}}
'''Sterlitamaku''' ({{lang-ru|Стерлитама́к}}, lexo ''Sterlitamak''; bashkirisht: ''Стәрлетамаҡ'', lexo ''Starletamak'') është një qytet në [[Bashkortostani|Republikën e Bashkortostanit]], [[Rusi]]. Sterlitamaku është qryeqytetikryeqyteti i [[Distrikti i Sterlitamakut|Distriktit të Sterlitamakut]], por ai nuk është e pjesë të distriktit. Popullsia e qytetit është 278127 banorë. Ky është qendër e madhe e industrisë kimike dhe inxhinierisë.
==Historia==