Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

2 bytes added ,  2 vjet më parë
→‎Perimetri: rrogullova nje gabim drejtshkrimor.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Perimetri: rrogullova nje gabim drejtshkrimor.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Perimetri ===
Perimetri i rrethit është sa i dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme:
 
:<math>P = 2\pi r = \pi d\,</math>
Anonymous user