Ndryshimi mes inspektimeve të "Toka"

29 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.209.236 (diskutimet) në versionin e fundit nga Drenisa.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.236 (diskutimet) në versionin e fundit nga Drenisa.)
{{Pa referenca}}
[[Skeda:The Earth seen from Apollo 17.jpg|parapamje|Toka]]
'''Toka''' është [[planeti]] i tretë i [[Sistemi diellor|sistemit tonë diellor]]. Toka është rreth 4.57 miliardë vjet e vjetër, dhe i vetmi planet në Sistemin tonë Diellor ku është zhvilluar jeta. Toka ka vetëm një satelit natyror: [[Hëna|Hënën]]. Toka peshon 6.000 miliard ton dhe është afër 40.000km rreth ekuatorit. Supozohet që, krijimi i Tokës erdhi si rezultat i ngjarjeve që pasuan [[Big Bang|'''Big Bang''']]'''-un''' (Shpërthimin e Madh). Sipas kësaj hipoteze, një yll stërmadh, shpërtheu dhe u nda në një pafundësi copash të cilat më pas krijuan [[galaktika]]t, dhe sistemet diellore. Në këtë formë u krijua dhe sistemi ynë diellor, nga një grumbullim pluhuri e copash, të cilat duke u sjellë rrotull vetës krijuan [[Dielli]]n dhe planetët e sistemit të tij. Çdo vit toka goditet nga mijëra meteor me madhësi relativisht të vogël te cilët duke kaluar nëpër atmosferë digjen. Edhe mosha e tokës është përcaktuar nga matja e moshës së njeriut prej këtyre meteorëve, të cilët sipas supozimit janë pjesë e sistemit diellor dhe kanë të njëjtën moshë me tokën.Ne toke jetojn shume bythzinj
 
== Hyrje ==