Ndryshimi mes inspektimeve të "Protestat në Hong Kong 2019"

v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
=== Korrik 2019: Protestat "lulëzojnë kudo" ===
[[Skeda:示威者於立法會會議廳展示標語,_Jul_2019 July 2019.jpg|majtas|parapamje|266x266px| Gjendja e Dhomës së Konferencave në LegCo (Komiteti Legjislativ) pasi protestuesit hynë me forcë në Kompleksin e Këshillit Legjislativ. ]]
CHRF mbajti marshimin vjetor më 1 korrik dhe pretendoi një pjesëmarrje rekord prej 550,000 vetash. <ref name="hongkongfp550000"><cite class="citation web">[https://www.hongkongfp.com/2019/07/01/breaking-organisers-say-550000-attend-annual-july-1-democracy-march-amid-clashes-rear-legislature/ "Organisers say 550,000 attend annual July 1 democracy march as protesters occupy legislature"]. ''Hong Kong Free Press''. 1 July 2019<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">2 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref> Protesta ishte kryesisht paqësore. Gjatë natës, protestuesit hynë me forcë në Kompleksin e Këshillit Legjislativ, por policia nuk ndërmori shumë veprime për t'i ndaluar ata. Protestuesit shkatërruan mobiljet, shpërfytyruan emblemën e Hong Kongut dhe paraqitën një manifest të ri me dhjetë pika. <ref name="AutoV3-22"><cite class="citation news">[https://www.reuters.com/article/us-hongkong-extradition/hong-kong-protesters-smash-up-legislature-in-direct-challenge-to-china-idUSKCN1TV0YE "Hong Kong protesters smash up legislature in direct challenge to China"]. Reuters<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">1 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref> <ref name="cnn41356400"><cite class="citation web">Cheung, Eric. [https://edition.cnn.com/asia/live-news/hong-kong-july-1-protests-intl-hnk/h_cc86e6e2cbbfd32446e41356400ac566 "New manifesto of Hong Kong protesters released"]. CNN<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">4 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref> Disa nga protestuesit që sulmuan Kompleksin LegCo u motivuan nga dëshpërimi që vinte nga disa raste të tjera vetëvrasjesh që nga 15 qershori. <ref name="latimes20190702"><cite class="citation web">Su, Alice. [https://www.latimes.com/world/asia/la-fg-hong-kong-protests-violence-martyrdom-20190702-story.html "Crackdown, arrests loom over Hong Kong as martyrdom becomes part of protest narratives"]. ''Los Angeles Times''<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">4 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref> Carrie Lam dënoi protestuesit që sulmuan këshillin. <ref name="AutoV3-24"><cite class="citation web">[https://news.rthk.hk/rthk/en/component/k2/1466131-20190702.htm "Chief executive slams 'violent, lawless' protests"]. ''RTHK''<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">1 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref> <ref name="20190702theguardian"><cite class="citation web">[https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/jul/02/the-guardian-view-on-hong-kong-protests-the-mood-hardens "The Guardian view on Hong Kong's protests: the mood hardens"]. ''[[The Guardian]]''. 2 July 2019<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">23 July</span> 2019</span>.</cite><templatestyles src="Module:Citation/CS1/styles.css"></templatestyles></ref>