Dallime mes rishikimeve të "Policia e Shtetit"

123 bytes removed ,  1 vit më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
==Fillimet==
:'''Artikulli kryesor:''' ''[[Historia e Policisë së Shqipërisë]]''
[[Skeda:Flamuri i Policisë së Shtetit.svg|right|thumb| [[Flamuri i Policisë së Shtetit|Flamuri i Policisë]] ]]
 
[[Skeda:Policia_e_Shtetit.svg|right|thumb| [[Stema e Policisë së Shtetit|Stema]] ]]
 
Krijimi i [[Policia|Policisë]] shqiptare lidhet me [[Pavarësia|shpalljen e Pavarësisë]] dhe krijimin e shtetit shqiptar ([[1912]]) kur më [[13 janar]] [[1913]], [[Qeveria e Përkohshme e Vlorës]], mori vendimin për krijimin e [[Forcat e Rendit|Forcave të Rendit]]