Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
'''Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë''' ishte qeveria e parë krijuar nga [[Kuvendi i Vlorës]] me [[4 dhjetor]] [[1912]].
Krijimi i saj u vendos nga Kuvendi Kombëtar i Vlorës, i cili me kërkesë të Ismail Qemalit e caktoi vetë përbërjen e qeverisë. Ismail Qemali, veç detyrës së kryetarit të qeverisë, mbajti edhe atë të Ministrit të Jashtëm. Kuvendi zgjodhi edhe Pleqësinë, që funksiononte si organ këshillues e mbikëqyrës i qeverisë. Shumë krahina u bashkuan me Qeverinë e Përkohshme të Vlorës duke e njohur atë si qeveri të të gjithë Shqipërisë. Qeveria arriti rezultate të rëndësishme në krijimin e aparatit shtetëror dhe në krijimin e një sistemi gjyqësor sipas modeleve evropiane.
 
[[Skeda: Isa Boletini Vlora 1912.jpg|thumb|270px|[[Isa Boletini]] ne rruget e [[Vlora|Vlorës]].]]
 
[[Skeda:Flag of Albanian Provisional Government 1912-1914.gif|thumb|right|120px|Flamuri i shtetit të parë shqiptar]]