Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
{{Infobox organizatë
<br />[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
| agencyname = Organizata e Kombeve të Bashkuara
| commonname =
| abbreviation = OKB
| image = Emblem of the United Nations.svg
| motto =
| formation = 26 Qershor 1945
| num_staff =
| budget =
| region_served = [[Bota|Boten]]
| map = Flag of the United Nations.svg
| governingbody =
| constitution1 =
| headquarters = [[Nju Jork (qytet)|Nju Jork]], [[SHBA]]
|leader_name = {{flagicon|Portugal}} [[António Guterres]]
| leader_title = Sekretar i përgjithshëm
| leader_name2 =
| leader_title2 =
| leader_name3 =
| leader_title3 =
| stationtype =
| stations =
| type = Organizatë ndërqeveritare
| boat1type = Bacanu
| website = https://www.un.org/
| language = {{collapsible list|title=|[[Gjuha angleze|Anglisht]]|[[Gjuha arabe|Arabisht]]|[[Gjuha franceze|Frëngjisht]]|[[Gjuha spanjolle|Spanjisht]]|[[Gjuha ruse|Rusisht]]}}
|nativename=
|flag=
|preceding1=
}}
 
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: OKB), është themeluar pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].