Ndryshimi mes inspektimeve të "Billie Eilish"

9.836 bytes removed ,  5 muaj më parë
Krijuar nga përkthimi i faqes "Billie Eilish"
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Billie Eilish")
{{Infobox person|image=Billie Eilish 2019 by Glenn Francis.jpg|alt=Eilish posing on the street|module={{Infobox musical artist <!-- See WP:WikiProject Musicians -->|embed=yes
| background = solo_singer
| instrument = Vocals<!--- parameter is for instrument(s) that artist is primarily notable for using, per reliable sources. It is not intended as a WP:COATRACK for every instrument the subject has used; [[Template:Infobox musical artist/doc#instrument]]--->
| genre =<!--Aim for generality and use two to four genres that reliable sources unambiguously use to classify artist's music; [[Template:Infobox musical artist/doc#genre]]-->
{{flatlist|
* [[Pop music|Pop]]<ref name="Pop music">{{cite web|url=https://www.billboard.com/amp/articles/columns/pop/7736384/billie-eilish-interview-bellyache-debut-album|title=Billie Eilish Is Pop's Most Impressive 15-Year-Old|work=Billboard|first=Jason|last=Lipshutz|date=March 23, 2017|accessdate=February 5, 2019}}</ref>
* [[Alternative music|alternative]]<ref name="Alternative music">{{cite web|url=https://www.billboard.com/articles/business/radio/8502247/billie-eilish-radio-genre-airplay|title=Billie Eilish Doesn't Fit Any Genre, But May End Up Dominating Radio Anyway|work=Billboard|first=Lyndsey|last=Havens|date=March 13, 2019|accessdate=August 16, 2019}}</ref>
* [[electropop]]<ref name="Electropop">{{cite web|url=https://www.allmusic.com/artist/billie-eilish-mn0003475903|title=Billie Eilish|first=Neil Z.|last=Yeung|publisher=[[AllMusic]]|accessdate=March 30, 2018}}</ref>
}}
| label = {{flatlist|
* Darkroom
* [[Interscope Records|Interscope]]
}}
| associated_acts = {{flatlist|
* Finneas O'Connell<!--Before adding acts, read [[Template:Infobox musical artist#associated acts]]-->
}}
| website = {{Official URL}}
}}}}'''Billie Eilish Pirate Baird O'Connell''' (/ ˈaɪlɪʃ /; e lindur më 18 dhjetor 2001), e njohur profesionalisht si '''Billie Eilish''', është një këngëtare dhe kantautore [[SHBA|amerikane]]. Lindur dhe rritur në Highland Park, [[Los Angeles]], ajo filloi të këndojë në moshë të re. Ajo së pari fitoi vëmendjen e mediave në vitin 2016 kur ngarkoi këngën "Ocean Eyes" në SoundCloud, dhe ajo u lëshua më pas në Interscope Records Darkroom. Kete kenge e shkroi vellai i saj Finneas
Albumi i parë i studios së Eilish, When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (2019), arriti në majë të Billboard 200 dhe u bë albumi me performancën më të mirë të vitit 2019 në Sh.B.A.
 
Përqendrimet e saj përfshijnë pesë çmime Grammy, dy çmime muzikore amerikane, dy rekorde botërore Guinness dhe tre MTV Video Music Awards. Ajo është personi më i ri, femra e parë dhe i vetmi artisti tjetër që fiton katër kategoritë kryesore të Grammy, Album of Year, Record of the Year, Song of the Year, and the Best New Artist në të njëjtin vit.
 
== Jeta e hershme ==
Billie Eilish Pirate Baird O'Connell [5] lindi në Los Anxheles, Kalifornia, më 18 dhjetor 2001, e bija e aktores dhe skenaristes Maggie Baird dhe aktorit Patrick O'Connell, të cilët janë edhe muzikantë. Ajo është me origjinë irlandeze dhe skoceze. Ajo u rrit në lagjen Highland Park të Los Anxheles. Ajo ishte shkolluar në shtëpi dhe nëna e saj i mësoi asaj dhe vëllait te saj të madh Finneas O'Connell bazat e shkrimit të këngëve. Eilish shkroi këngën e saj të parë në moshën katër vjeç; ndërkohë, Finneas kishte shkruar, performuar dhe nxjerre këngët e tij me grupin e tij. Prindërit e tyre i inkurajuan ata e të eksploronin çdo gjë që dëshirojnë, përfshirë klasat e artit dhe aktrimin. Ajo performoi në shfaqje talentesh dhe u bashkua me korin e Fëmijëve në Los Anxheles në moshën tetë vjeç.
 
== Karriera ==
 
=== 2015–2017:''Don't Smile at Me'' ===
[[Skeda:The_Hi_Hat_-_Billie_Eilish_08_10_2017_-26_(36983767410).jpg|parapamje| Eilish duke performuar në gusht 2017 ]]
Në Tetor 2015, Eilish regjistroi këngën " Ocean Eyes ", e shkruar fillimisht nga Finneas për grupin e tij, dhe ia dërgoi mësuesit të saj të vallëzimit, i cili ndihmoi në koreografinë per nje kërcim për të. <ref name="Vogue">{{Cite news|url=https://www.vogue.com/article/billie-eilish-pops-next-it-girl|title=Meet Billie Eilish, Pop's Next It Girl|work=[[Vogue (magazine)|Vogue]]|access-date=February 3, 2018}}</ref> <ref name="Billboard bio">{{Cito web|last=Cirisano|first=Tatiana|title=15-Year-Old Pop Prodigy Billie Eilish Announces Debut EP & First-Ever Tour|url=http://www.billboard.com/articles/news/7865245/billie-eilish-debut-ep-dont-smile-at-me-tour|website=Billboard|accessdate=July 25, 2017}}</ref> "Ocean Eyes", u realizua si debutimi i Eilish e për SoundCloud në vitin 2016. Një video muzikore u publikua në Mars 2016, dhe një video e Eilish duke realizuar një kercim me këngën u publikua në nëntor 2016. Kënga u certifikua me platin nga RIAA <ref>{{Cito web|title=Gold & Platinum: Billie Eilish - 'Ocean Eyes'|url=https://www.riaa.com/gold-platinum/?tab_active=default-award&ar=BILLIE+EILISH&ti=OCEAN+EYES|website=RIAA|accessdate=June 5, 2019}}</ref> dhe arriti kulmin në numrin 84 në ''Billboard Hot 100'' në maj 2019. Po atë vit, Eilish publikoi edhe këngën "Six Feet Under". "Ocean Eyes" u ribotua në të gjithë botën përmes Darkroom dhe Interscope Records më 18 nëntor 2016. Më 14 Janar 2017, Eilish realizoi një EP me katër remixe të "Ocean Eyes".Billie kishte nje ndjenje shume te madhe per nje djale adoleshent Shqiptar
 
<ref>{{Cito web|url=http://www.recordworldmagazine.com/blog/record-world-magazine-introduces-billie-eilish/|title=Record World Magazine Introduces Billie Eilish - ARTICLES - Record World Magazine|website=Recordworldmagazine.com|accessdate=March 27, 2019}}</ref>
 
=== 2018 – e tashmja: ''When We All Fall Asleep, Where Do We Go?'' ===
[[Skeda:Billie_Eilish_MTV_2019_2_(cropped).png|majtas|parapamje| Eilish duke performuar në [[MTV]] në vitin 2019 ]]
Në shkurt të vitit 2018, Eilish nisi në turneun Where's ''My Mind'', i cili përfundoi në Prill 2018. <ref>{{Cito web|last=Shackleford|first=Tom|title=Billie Eilish announces 2018 Where's My Mind? headlining tour|url=https://www.axs.com/billie-eilish-announces-2018-where-s-my-mind-headlining-tour-125823|website=AXS|accessdate=October 23, 2018}}</ref> Për Record Store Day 2018, Eilish realizoi një version akustik të këngës së saj" Party Favor "dhe një mbulesë akustike të Drake 's" Hotline Bling ". <ref>{{Citim|title=Billie Eilish - Party Favor/Hot Line Bling [Pink Vinyl Single] {{!}} RECORD STORE DAY}}</ref> Eilish bashkëpunoi me këngëtarin amerikan Khalid për këngën " Lovely ", e cila u publikua në Prill 2018 dhe shtoi në kolona zanore për sezonin e dytë të ''13 Reasons Why'' . <ref name=":3">{{Cito web|url=http://clizbeats.com/interscope-records-preps-to-release-13-reasons-why-season-2-soundtrack-with-proceeds-going-to-charity-1567/|title=Interscope Records Preps To Release "13 Reasons Why" Season 2 Soundtrack With Proceeds Going To Charity|website=Clizbeats|accessdate=May 12, 2018}}</ref> Ajo gjithashtu publikoi këngën "Bitches Broken Hearts" dhe " You should See Me in a Crown ", <ref>{{Cito web|url=https://www.billboard.com/articles/columns/pop/8466045/billie-eilish-you-should-see-me-in-a-crown|title=Billie Eilish Drops Dramatic Track 'You Should See Me in a Crown': Listen|website=Billboard|accessdate=July 18, 2018}}</ref> Në korrik 2018, Eilish performoi në .[[:en:Mo_Pop_Festival|Mo Pop Festival]] <ref>{{Cito web|title=Mo Pop Festival: 2018 lineup & tix (Bon Iver, The National, St. Vincent, more)|url=http://www.brooklynvegan.com/mo-pop-festival-2018-lineup-tix-bon-iver-the-national-st-vincent-more/|website=BrooklynVegan|accessdate=June 5, 2019}}</ref> Në Tetor 2018, Eilish publikoi këngën "When The Party's Over. dhe nënshkroi një kontratë modelimi me Next Models . <ref>{{Cito web|last=Patel|first=Shyam|title=Billie Eilish Just Got Signed to a Major Modeling Agency|url=http://www.papermag.com/billie-eilish-next-models-1-2614833635.html|website=PAPER|accessdate=May 27, 2019|language=en|date=October 24, 2018}}</ref> Ajo u vendos në listën Forbes 30 Under 30 2018 në nëntor të atij viti, <ref>{{Cito web|last=Shaw|first=Syd|title=Billie Eilish, Timothée Chalamet & 21 Savage Lead Forbes Eclectic "30 Under 30"|url=https://www.refinery29.com/en-us/2018/11/216876/30-under-30-billie-eilish-timothee-chalamet|website=Refinery 29|accessdate=June 5, 2019|language=en}}</ref> <ref>{{Cito web|last=Greenburg|first=Zack O'Malley|title=Meet Billie Eilish, The 30 Under 30 Music Sensation Poised To Pop|url=https://www.forbes.com/sites/zackomalleygreenburg/2018/11/15/meet-billie-eilish-the-30-under-30-music-sensation-poised-to-pop/#513bda6e7150|website=Forbes|accessdate=June 5, 2019|language=en}}</ref> dhe nxorri kengen "Come Out and Play" shkruar për një reklamë Apple me temë festash.
 
Në fillim të janarit 2019, EP Eilish's Don’t Smile at Me arriti 1 miliardë streams në Spotify. [9] Atë muaj, Eilish nxorri ​​"Bury a Friend" si kenga e trete nga albumi i saj i parë debutues When We All Fall, Asleep Where Do We Go? [48] [49] së bashku me "When I Was Oldee". Eilish bashkëpunoi me Youtube për një dokumentar me titull "A Snippet Into Billie's Mind".  Kenga e saj e katërt nga albumi, "Wish You Were Gay", u publikua në 4 Mars 2019.
 
Në gusht të vitit 2019, Eilish bashkëpunoi me Apple Music for Music Lab: Remix Billie Eilish, pjesë e seancave të Laboratorit Muzikor të Apple Stores, gjatë së cilës fansat dekonstruktojnë këngën e saj "You should See Me In A Crown" dhe të mësojnë se si të krijojnë remixin e tyre në Apple pajisje dhe Garageband.
 
Më 13 nëntor 2019, ajo publikoi kengen e saj të radhës,"Everything I wanted"
 
Më 20 nëntor 2019, Eilish u nominua për gjashtë çmime Grammy, duke përfshirë Rekordin e Vitit dhe Këngën e Vitit për "Bad Guy", si dhe Albumin e Vitit dhe Best New Artist. Në moshën 17 vjeç, ajo u bë artistja më e re që u nominua në të katër kategoritë e General Field. Në të njëjtin muaj, Eilish u kurorëzua Gruaja e Billboard e vitit 2019. [71] Më 14 Janar 2020, Eilish u njoftua si interpretuese i titullit për këstin e njëzet e pestë në ekskluzivitetin e filmit James Bond, No Time to Die,  shkruar dhe prodhuar me vëllain e saj, Finneas O'Connell.
 
== Imazhi publik ==
Pjesa më e madhe e vëmendjes së mediave që rrethojnë Eilishin është përqendruar në stilin e saj, i cili përbëhet kryesisht nga veshje të gjera. Eilish deklaron se ajo përpiqet të jetë "me të vërtetë e ndryshme nga shumë njerëz", dhe vesh veshje të kundërta me ato që veshin të tjerët. Në vitin 2019, Eilish u shfaq në një reklamë të Calvin Klein, ku ajo përmendi se ajo vishet me rroba të gjera duke thënë: "Askush nuk mund të jetë si, 'Ajo është e hollë e trashë", "ajo nuk është e hollë e trashë",. Askush nuk mund të thotë asgjë per  kete sepse ata nuk e dinë. "
 
== Jeta personale ==
Eilish është shprehur se ajo ka sindromën Tourette dhe sinestezinë, dhe ka përjetuar depresion. Ajo ishte rritur vegjetariane dhe rregullisht mbron veganizmin në mediat sociale
 
== Referime ==
 
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
Billie Eilish Pirate Baird O'Connell (/ ˈaɪlɪʃ / EYE-lish; lindur më 18 dhjetor 2001) është një këngëtare dhe shkruese amerikane. Ajo së pari fitoi vëmendjen e mediave në 2015 kur ngarkoi këngën "Ocean Eyes" në SoundCloud, dhe ajo u lëshua më pas nga filiali i Interscope Records Darkroom. Kënga është shkruar dhe prodhuar nga vëllai i saj Finneas, me të cilin bashkëpunon në muzikë dhe shfaqje live. Debutimi i saj EP, Mos buzëqesh me mua (2017), arriti në 15 vendet e para në SHBA, Britani të Madhe, Kanada dhe Australi{{Infobox person}} '''Billie Eilish Pirate Baird O'Connell''' ( {{IPAc-en|'|aI|l|I|S}} {{Respell|EYE|lish}} ; <ref name="BBCPirate">{{Cite news|url=https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-40580489|title=Billie Eilish: Is she pop's best new hope?|last=Savage|first=Mark|date=July 15, 2017|publisher=[[BBC News]]|quote="...It's eye-''lish'', like eyelash with a lish."}}</ref> lindur 18 dhjetor 2001) është një këngëtare amerikane dhe kompozitor. Ajo së pari fitoi vëmendjen e mediave në 2015 kur ngarkoi këngën " Ocean Eyes " në SoundCloud, dhe ajo u lëshua më pas nga filiali i Interscope Records Darkroom. Kënga është shkruar dhe prodhuar nga vëllai i saj Finneas, me të cilin bashkëpunon në muzikë dhe shfaqje live. Debutimi i saj i parë EP, ''Mos buzëqeshni me mua'' (2017), arriti në 15 vendet e para në SHBA, Britani të Madhe, Kanada dhe Australi.
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:Fitues të Grammy Award]]
[[Kategoria:Irlandezë në Shtetet e Bashkuara]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:Lindje 2001]]
[[Kategoria:Këngëtarë amerikanë]]