Dallime mes rishikimeve të "Partia e Lirisë"

772 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
{{Infobox partia politike
{{Lëvizja Socialiste për Integrim
|emri_i_partisëemri shqip = Lëvizja Socialiste për Integrim
|emri origjinal = LSI
|colorcode = e kuqe
|shkurtesa = PKSH
|party_logo = [[Image:flamuri i LSI.jpg]]
|logo i partisë = [[File:Logo e Lëvizjes Socialiste për Integrim.svg|200px]]
|kryetar = [[Monika Kryemadhi]]
|udhëheqësi =
|krijuar = [[2004]]
|kryetarleader = [[Monika Kryemadhi]]
|rinia = Levizja Rinore për Integrim
|chairperson =
|shtypi =
|spokesperson =
|spektri = Qëndra e majtë
|themeluesit = [[Ilir Meta]]
|ndërkombëtare = [[Internacionalja Socialiste]]
|udhëheqësi1_titulli= Kryetari i Grupit Parlamentar
|europiane =
|ngjyrapresident = E kuqe
|udhëheqësi1_emri = [[Petrit Vasili]]
|website = [http://www.lsi.al/ http://www.lsi.al/]
|themelimi = 6 shtator 2004
|shteti =
|Selia = [[Tiranë]]
|gazeta = [[Integrimi (gazetë)|Integrimi]]
| paraprirë =
|youth_wing =
|anëtarësia_viti =
|anëtarësia =
|ideologjia = Qendrës së majtë<br/>[[Socialdemokracia|Socialdemokraci]] <br/>Pro-europianizëm
|nacional =
|internacional =
|evropiane =
|seats1_title = [[Kuvendi i Shqipërisë|Kuvendi]]
|seats1={{Composition bar|19|140|hex=#FF0000}}
|seats2_title = [[Bashkitë e Shqipërisë|Bashkitë]]
|seats2={{Composition bar|0|61|hex=#FF0000}}
|kodi i ngjyrës = #FF0000
|ngjyrat = Kuq
|websitewebfaqja = [http://www.lsi.al/ http://www.lsi.al/]
|fusnota =
|slogan =
|nacional = {{ALB}}
}}
 
'''Lëvizja Socialiste për Integrim''' (shurtesa politike '''LSI''') është parti politike në [[Shqipëri]]. Emri i plotë i partisë është Lëvizja Socialiste për Integrim dhe inicialet e saj janë LSI, të cilat përdoren në simbolin, flamurin, vulën dhe në të gjithë dokumentat zyrtare të partisë. Kjo parti u krijua në vitin 2004. Kryetar LSI-së që nga themelimi ishte [[Ilir Meta]] por me zgjedhjen e këtij të fundit si [[Presidenti i Shqipërisë]] në krye të partisë ne prill 2017 u zgjodh [[Petrit Vasili]]. Pas rezultateve të zgjedhjeve të 25 qershorit 2017, pas dorëheqjes së kryetarit [[Petrit Vasili]], i cili propozoi ndryshim të kryesisë së partisë, duke propozuar si kryetare [[Monika Kryemadhi]], nenkryetarë [[Luan Rama]] dhe [[Erisa Xhixho]] dhe sekretar të përgjithshëm [[Endrit Brahimllari]]. Me votim te hapur, ku morën pjesë 2300 delegatë, propozimi i [[Petrit Vasili]] u pranua duke shpallur kryetaren e parë femër të një partie politike në shqipëri.