Ndryshimi mes inspektimeve të "Njësitë administrative të Malit të Zi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:KomunatMZMontenegro, administrative divisions - SQ.PNGsvg|right|thumb|Njësitë administrative në Mal të Zi|326x326px]]
[[Mali i Zi]] ka një sistem administrativ të përbërë nga 23 njësi territoriale të quajtura komuna (mal. ''opština'') dhe dy komuna urbane si njësi të kryeqytetit (''gradska opština''). Në të drejtat dhe obligimet e administrates komunale hynë punët lokale të ngjashme me njësit admintrative të këtj niveli në Ballkan.