Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

5 bytes removed ,  2 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.161.226 dhe 79.106.27.134) dhe riktheu rishikimin 1917115 nga Astronomi06)
'''Meteori''' është trup qiellor që lëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëvizja e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në Tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.s, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët, kur bien në atmosferën e [[Tokë]]sTokes, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==
Anonymous user